עסקת וודסייד - הון-שלטון מהסוג הקשה והרע

2 באפריל, 2014
האזינו:
שלי התראיינה ברשת ב' בתכנית 'סדר יום' עם קרן נויבך, לצד איל עופר מתנועת 'ישראל יקרה לנו'.
"למה בעצם שוודסייד לא יתנהגו בחזירות, בתובענות ובאיומים, כשעד עכשיו זה הצליח להם? אני ממש מבינה לליבם. הם חברה פרטית, הם רוצים לעשות כסף, הם רואים שהם יכולים לחלוב את המדינה ושכל הרגולטורים והשרים אצים-רצים אחריהם, מכשכשים בזנב, מניחים עצמות עתירות בשר לפתחם. אז ברגע האחרון הם גם יכולים לפוצץ את העסק – כי לצערי, על סמך הנסיון שלהם, בטוח שהם יקבלו עוד.
היינו עדים כאן למחזה שבו נראינו כמו אחרונת רפובליקת הבננות. כשנחתמת עסקה פרטית, והמדינה לא באמת קשורה לעסקה הזו – זו עסקה בין שותפויות הגז של תשובה ונובל עם גורם שלישי, וודסייד, שלא נכנס כמתחרה אלא נכנס יחד כדי להתחלק בשלל. העסקה הזו לא מועילה למדינת ישראל ולאזרחיה בדבר וחצי דבר; זו עסקה שנועדה לתת לאנשים שהם מאוד עשירים עוד המון כסף, על חשבוננו. 
העסקה היא לכאורה לגיטימית, אבל מה קורה? וודסייד מתחילה לאיים. אם לא נקבל ככה וככה – לא נבוא. ואז המערכת כולה מתחילה להיכנס ללחץ. באוצר עושים שמיניות כדי לספק אותם. הממונה על הנפט מוציא חזקה שנותנת לידיהם את לוויתן לשלושים שנה, את מה ששייך לנו. הממונה על ההגבלים העסקיים נותן להם אישור בחוק להיות מונופול וקרטל, עם כל מיני הסתייגויות קטנות. הם מקבלים במס הנחות מרחיקות-לכת. וכל זה לא מספיק.
יש כאן קשרי הון-שלטון במובן החמור ביותר שלהם. מדובר באותו מלייה. זה לחלק עוד, הרבה מאוד, למי שכבר יש לו המון – על חשבון הציבור הרגיל במדינת ישראל, ממש עיוות מוחלט של כל כללי הצדק והכלכלה. 
אני לא יודעת איך זה יסתיים, אני מעריכה שוודסייד עושים שריר ובסוף יקבלו משהו ויחזרו – אבל גם אם לא, אני מציעה לאף אחד לא לבכות על הגט הפומבי והמכוער הזה."
 
לראיון המלא: