סיכום דוחות השכר בחברות הציבוריות

5 באפריל, 2014
שלי בבלוג: ישר מהמקפצה. לא מתביישים, לא מפחדים, לא מנהלים, לא מוסריים.
 
השבוע הסתיים פרסום הדוחות השנתיים של החברות הציבוריות. אלה שכל החסכונות שלכם מושקעים בהן. שכר המנכ"לים בוטה ומקומם יותר מאי פעם, מתרחק והולך משכרם של אנשים רגילים.
עוד עדות לכך שהשחתה וגזל כספי ציבור הם לא פליליים בהכרח.
 
ראו את הכוכב הקבוע בעשיריה הפותחת. ניר גלעד מנכ"ל החברה לישראל. הוא הרוויח בשנה שחלפה 16.5 מליון שקלים. פי 152 מהשכר הממוצע, פי 230 מהשכר החציוני, ופי 319 משכר המינימום.
וזה בשנה שתחת ניהולו ספגה החברה הפסדים של 1.6 מליארד שקלים.
 
בשבע שנות עבודתו אצל משפחת עופר הרוויח כבר מאה מליון שקלים.
כשהיה חשב כללי באוצר העניק להם הטבה שלא הגיעה להם בשווי 560 מליון שקל.
מאזן לא רע מבחינתם, מבחינתנו לא.
 
כאן, באדיבות הצלם עמית שעל, ניר גלעד יחד עם הפסל של מיטיבו.
עוד רגע גם נראה כריעת ברך לפני הפסל ומלמולי תפילת תודה על השיטה המופלאה, שבה גשם של כסף ממשיך להישפך על ראשם של יחידי הסגולה, שעה ששכרם ובטחונם הכלכלי של בני אדם רגילים נשחק כל הזמן.
 
 
כשהגשתי בפעם הראשונה את הצעת החוק להגבלת שכר הבכירים, לפני 6 שנים, היא לא כל כך הובנה. יושב ראש איגוד החברות הציבוריות דני גולדשטיין כינה אותה "מגוחכת, שולית, ביזארית, מפלצתית, מוזרה, משונה ומדאיגה". מאז היא צברה לגיטימיות והסכמה נרחבים.
 
כולם מבינים שהשכר הזה הוא על חשבון החוסכים, כולם מבינים שאין קשר בין השכר לביצועים, כולם מבינים שזה בלתי אפשרי מוסרית וכלכלית שבאותו מקום עבודה יש מצד אחד פיטורים, יותר עובדי קבלן מנוצלים, קיצוצים כי "המצב קשה", ומצד שני קוטפים מנכ"לים שכר בשמיים.
 
כולם מבינים - אבל תמיד זה נעצר במוקדי הכוח.
בכל פעם שהצעת החוק היתה קרובה לעבור, היו מי שעצרו אותה.
 
השיא היה ב"ועדה" שמינה נתניהו, בראשות פרקליט הצמרת ובא כוחם של בעלי ההון, ששימש שר המשפטים הקודם: יעקב נאמן.
נאמן התקשה למסמס את הועדה, בגלל העניין שעוררה. הופעתי בועדה, דאגתי שטובי המנהלים והכלכלנים יופיעו בפניה, לא היה אחד שחשב ששכר המנכלים מוצדק. עשרות הצעות טובות אחרות לריסון החגיגה הוצעו. זה לא עזר.
 
בסוף, נחקק "תיקון 20" או בשמו המדוייק יותר – חוק החתולים השמנים. אם תרצו, חוק החזיר. בכוונה בלי קריטריונים לשכר, בכוונה בלי שיניים. את התוצאות המבישות אתם רואים עכשיו, והצעת החוק שלי מועלית מחדש.