מושחתים, הוזהרתם. שבוע חשוב לשלטון החוק ולדמוקרטיה. מיהו "מאכער"? חוק החזיר - על שכר המנכ"לים הבוטה והמקומם, ומאבק הגז –השבוע הישג

5 באפריל, 2014
שלום לכם חברות וחברים,
 
הרשעת אולמרט: מושחתים, הוזהרתם. שבוע חשוב לשלטון החוק ולדמוקרטיה, והרבה כבוד לשופט דוד רוזן, למשטרה, לפרקליטות, לבתי המשפט. לשומרי הסף שחשפו, חקרו ונרדפו בשל כך: ירון זליכה חברי שהיה החשב הכללי באוצר, המבקר הקודם מיכה לינדנשטראוס, ועוד מעטים ויחידי סגולה שהיתה להם האיתנות הנפשית והמוסרית לשחות נגד הזרם ולעשות את הדבר הנכון. כואב ומסוכן שאדם כה מושחת שלט בצמרת המדינה ובחיינו, אבל יש לנו בהחלט סיבה להיות גאים בכך שלמרות הכסף, הקשרים, הכוח, הלכלוכים והאיומים שהופעלו על כל גורמי שלטון החוק - בסופו של יום אנחנו דמוקרטיה נקייה שבה כולם שווים בפני החוק, והצדק נראה ונעשה. להרבה תקשורת, לליווי שלי את הפרשה לאורך השנים באתר שלי, וגם לראיון אצל יעל דן ב"עושים צהריים בגל"צ", לאורית לביא נשיאל בערוץ הכנסתל"שיחת היום" בערוץ 2 הקליקו כאן:
 
 
 
מיהו מאכער? פרק נכבד בהכרעת הדין של השופט רוזן בפסק דין אולמרט הוקדש לתופעת ה"מאכערים". אותם "שליחים" שיש להם קרבה במסדרונות הפקידות והשלטון והם פותחים דלתות, מקצרים תורים, משיגים הטבות, אישורים, ורשיונות. זו תופעה שמטריפה את הדעת לבני אדם רגילים, התרגלנו אליה, והיא תוצאה של חוליים רבים במערכת. חשוב לי להדגיש שהמאכערים הגדולים והחזקים ביותר, האחראים לכסף הגדול ביותר, לאי השוויון הגדול ביותר, ולשחיתות העמוקה ביותר (זו המותרת לצערי בחוק) – הם דווקא לובשי החליפות היקרות ביותר. עורכי דין צמרת, לוביסטים, שרים וח"כים לשעבר, "מומחים" אסטרטגיים, רואי חשבון יוקרתיים, יועצים מיוחדים. הם שמשיגים קיצור תור ויחס מיוחד אצל היועץ המשפטי לממשלה למען לקוחם, הם שנכנסים ויוצאים אצל ראש הממשלה ושר האוצר ובכיריהם, מארגנים שליטה באוצרות טבע, תמלוגים מגוחכים, הטבות מס מפליגות, חוקים שמיטיבים עם שולחיהם, מסלולי וי אי פי לכסף הגדול. בהכרעת הדין שלו ציטט השופט דוד רוזן את "חוק הלוביסטים" שלי והמליץ שהמחוקק ירחיב את החוק לכלל המאכערים. כך עשיתי מייד. הנה הצעת חוק המאכערים, הנה חוק הלוביסטים מ- 2008, ולתקשורת הקליקו כאן:
 
ישר מהמקפצה. השבוע הסתיים פרסום הדוחות השנתיים של החברות הציבוריות. אלה שכל החסכונות שלכם מושקעים בהן. שכר המנכ"לים בוטה ומקומם יותר מאי פעם, מתרחק והולך משכרם של אנשים רגילים. עוד עדות לכך שהשחתה וגזל כספי ציבור הם לא פליליים בהכרח. ראו את הכוכב הקבוע בעשיריה הפותחת, ניר גלעד מנכ"ל החברה לישראל. הוא הרוויח בשנה שחלפה 16.5 מליון שקלים. פי 152 מהשכר הממוצע, פי 230 מהשכר החציוני, ופי 319 משכר המינימום. וזה בשנה שתחת ניהולו ספגה החברה הפסדים של 1.6 מליארד שקלים. בשבע שנות עבודתו אצל משפחת עופר הרוויח כבר מאה מליון שקלים. כשהיה חשב כללי באוצר העניק להם הטבה שלא הגיעה להם בשווי 560 מליון שקל. מאזן לא רע מבחינתם, מבחינתנו לא. קראו עוד בפוסט בבלוג וגם בפייסבוק, ולהתעמק בפרטי המאבק שלי סביב החוק להגבלת שכר הבכירים כאן באתר שלי. בתמונה ניר גלעד יחד עם הפסל של מיטיבו.
הצילום באדיבות עמית שעל
 
תומכת במאבקם של המרצים מן החוץ בשנקר ובמכללה האקדמית תל אביב יפו. הם 300 מתוך 400 המרצים שם! ועל פי המתווה שנרקם – ירוויחו 40% פחות מחבריהם באוניברסיטאות. עוד פרטים במכתב שלי לטרכטנברג ובעמוד המאבק שלהם.
 
מאבק הגז – והשבוע הישג. חייבת לשתף אתכם בציטוט מגוחך של בכיר בלווייתן, לליאור גוטמן בכלכליסט: "'זה אחד המחזות הכי עצובים שראיתי - אולם בית המלון היה חצי ריק כי ביטלנו את כל המוזמנים, השף ארז קומרובסקי הכין אוכל נפלא אבל לאף אחד לא היה תיאבון, מרינה מקסימיליאן בלומין שרה 'הללויה', אבל כל מה שבא לך זה לבכות. אם מישהו רצה לדעת איך מרגישה כלה שהחתן ברח לה שנייה לפני החופה, זאת ההרגשה', במילים אלה תיאר בכיר בשותפות לווייתן את אירוע החתימה החגיגי של עסקת וודסייד ושותפות לווייתן בערב יום חמישי, שהתבטל בשניה האחרונה." להסברים, הכנסו לראיון שלי אצל קרן נויבך השבוע ב"סדר יום" ברשת ב'.
 
אכפת לכם מהמאבקים האלה? אלה מכם שהתפקדו למפלגת העבודה וכבר חברים בה, שמרו על החברות שלכם, זה מאוד חשוב לדרך שלנו, למאבקים שעל הפרק, וגם לי. הקליקו כאן כדי לוודא שהחברות שלכם נשמרת, ואתה הכוח והזכות שלכם להשפיע, לבחור ולהיבחר. תאריך אחרון להסדרה שתשמור על כל הזכויות שלכם: 30.4.14. 
 
כמה תמונות ממפגשים, ותודה למצטרפים החדשים בעקבותיהן. פגישות עם קהלים גדולים, חדשים, ובעיקר צעירים וצעירים מאוד שהתודעה הפוליטית והערכית אצלם בתהליך התהוות – משהו שאני מקפידה לעשות ונהנית ולומדת ממנו מאוד! הנה כמה תמונות מתוך חלק מהמפגשים של הזמן האחרון:
אתמול במפגש עם קורס "פולי תקווה" למנהיגים ופעילים חברתיים, מה זו סוציאל דמוקרטיה?
 
השבוע בכנסת, עם שכבת י"א של עירוני א' בתל אביב:
 
בכנס של התנועה לאיכות השלטון על יוקר המחיה, יחד עם אגודת הסטודנטים בירושלים, בראשות גיורא ואלה שלנו, ולפני זה - מפגש עם תא אופק שלנו בירושלים, שעושה עבודה מצויינת, בראשות קים לביא מזכירת התא ואדם שחף היו"ר. והנה גם וידאו מהכנס שעלה בואללה
 
 
 
ובמכללת אורנים, ביום עיון לזכרה של אהובה בן-אהרון ז"ל:
 
שבוע טוב לכולכם,
שלכם,
שלי