"כשלון התהליך המדיני - באחריות נתניהו בלבד"

13 באפריל, 2014
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הבוקר ברשת ב' לאריה גולן על כשלון ההליך המדיני, ועל השמועות בדבר כניסתה של מפלגת העבודה לקואליציה.

"ראשית אני רוצה רק להסתייג מההתגוללות של ח"כ מוטי יוגב על שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו, וגם על מרטין אינדיק. זה כבר עובר לנו ליד האוזן כי התרגלנו. יש הרבה מאוד גורמים פוליטיים במדינת ישראל שמתייחסים לארצות הברית כאל אויב. נאמרו כאן דברים מאוד קשים, על שגריר שהוא ידיד ישראל ועושה רבות למען ישראל, גם יהודי - אבל זה בסוגריים ואפילו לא רלבנטי. לדבר עליו כאילו הוא אויב המפעל הציוני, וגם לנזוף בו על כך שבחר לבלות את ליל הסדר עם משפחתו בארצות הברית - יש כאן חציית גבול שאמנם כבר התרגלנו אליה, אבל היא מאוד מאוד מזיקה למדינת ישראל."

 

לגבי אפשרת הכניסה לקואליציה, אמרה שלי: "רשת בטחון - משמעה זה להצביע בעד כל התקדמות מדינית שתהיה, למרות שאנחנו יושבים באופוזיציה. בכל פעם שהדברים יגיעו לכדי התקדמות של ממש, נחזק את ראש הממשלה ונבטיח לו חמש-עשרה אצבעות נאמנות לכל פריצה מדינית - אבל מבחוץ.

מילא אם הייתה עומדת לפנינו איזו דילמה. איומי פרישה של בנט, ואפילו פרישה שלו, הם סיבה מספיק טובה לחבור לבנימין נתניהו, לבוגי יעלון, לאביגדור ליברמן, לציפי חוטובלי? ציפי לבני ויאיר לפיד יצטרכו לתת דין וחשבון מאוד חמור על הישיבה שלהם בממשלה הזו, הבלתי-מועילה בעליל. הדיבורים האוטומטיים האלו, כאילו מפלגת העבודה רק יושבת כנועה ומוכנה להיות חלקי חילוף לכל מפלגה שלא תפרוש מהקואליציה - הדברים האלה לא מוסיפים לנו הרבה כבוד, ואין שום סיבה לעמוד ולהיות מין מישהו שעומד בשולי העיר, דופק על הדלת ומתחנן להיכנס - "רק תנו לנו להיכנס." 

אתה שומע את הדברים ממני - אז זו לא אמירה אסטרטגית או אמירה טקטית. ועוד דבר: מאשימים את בנט ואת ליברמן, שעכשיו הוא כבר בעור של כבש, ואת קיצוני הליכוד שהם באמת ימין קיצוני שלא מבטא את השקפתם של מצביעי הליכוד, שהם אמנם אנשי ימין אבל ימין רך ולאומי; אבל צריך לזכור - ראש הממשלה הוא בנימין נתניהו. וההתרסקות של התהליך המדיני הזה שמעולם כנראה לא היה ולא נברא, היא על ראשו, באשמתו, והידיים הם ידיו."

 

לגבי חזרתו הצפויה של משה כחלון לפוליטיקה, אמרה שלי כי "משה כחלון הוא ליכודניק, הוא איש ימין. זה מאוד ישמח אותי אם יבוא מתמודד מגוש הימין, שיש לו השקפת עולם חברתית. אנחנו לא מסכימים בכל דבר כמובן, אבל הדבר הזה הוא מבורך. רגילים לדבר על פיצולים בגוש המרכז-שמאל, אז בוא נסתכל בעניין רב גם על פיצול במחנה המרכז-ימין, כאשר מגיע אדם שמבחינת השקפת עולמו המדינית הוא ימני - מבחינתי הוא מהצד השני של המתרס הפוליטי - אבל מבחינה חברתית הוא בהחלט אדם שיתרום למערכת, ולכן אנשים טובים כאלה - בואם למערכת הפוליטית מבורך.

אני חייבת להזכיר - דיברת כאן של שתי "ידידותינו הטבעיות" התנועה ויש עתיד. מדובר על שתי מפלגות מאוד לא חברתיות, בעלות השקפת ימין-כלכלי הדומה לזו של בנימין נתניהו. הוזכר כאן שיאיר לפיד מתכוון להעביר כספים לניצולי שואה, וזה יפה קודם כל, אני בת לניצולי שואה ועוסקת בנושא הרבה שנים ומדובר בהחלט בצעד יפה. אבל בקטנה אפשר לאמר שלפיד החמיר את המצב לעומת קודמו נתניהו, ולעומת שר האוצר הקודם שטייניץ, בכך שבתקציב השנה הבאה יהיו פחות עשרה מיליארד שקלים, שירדו מהרווחה, מהחינוך, מבטחון הפנים - חס וחלילה לא מתקציב הבטחון. דרכו הכלכלית-חברתית היא זהה לזו של נתניהו, ולכן בנסיבות הנוכחיות גם כשבועת התהליך המדיני מתרסקת לנגד עינינו, נוכח הפערים האידאולוגים המאוד גדולים בינינו לבינם - מפלגת העבודה היא לא חלקי חילוף ולא קבלן ביצוע של אף אחד."

 

לראיון המלא: