"הפקרת הדיור לכוחות השוק מייקרת מחירים בצורה בלתי נשלטת''

1 במאי, 2014

שלי התראיינה לתכנית ''סודות הנדל''ן'' אודות תכניות הדיור האחרונות של הממשלה, וזאת על רקע המשך הנסיקה במחירי הדיור.

"קודם כל, בואו נסתכל על העובדות: מאז כניסתו לכהונת ראש הממשלה של בנימין נתניהו מחירי הדיור זינקו ב-50%, ובתקופת הממשלה הזאת בעוד 6% - אנחנו מתקרבים לזינוק של 60%. כל זה למרות שידענו אין ספור רפורמות ומסיבות עיתונאים: מינוי פיקטיבי של כחלון ליו''ר הרשות למקרקעי ישראל, סופר טנקרים, רפורמת המרפסת, הפרטת הקרקעות – כל פעם בקול רעש והמולה. אנחנו אנשים רציונאליים, ואנחנו רואים מה התוצאה. הרפורמות שעומדות כרגע על הפרק הן שתי רפורמות שנוגדות אחת את השנייה. אחד זה ביטול המע''מ, שלדעתי זאת שגיאה קשה מאוד. זה גם יעלה את המחיר, זה גם לא פותר את הבעיה המרכזית, שהיא סוגיית ההיצע, וגם, לשיטתי, כמי ששוחרת שוויון בין בני האדם, זה משאיר בחוץ המון אוכלוסיות, ובנוסף לכך גם את קוני יד שנייה. הכול ביחד".

"מעבר לתוכן - ואני חושבת שזאת תכנית לא טובה ולא נכונה, שלא פוגעת במטרה - גם האופן שבו הדברים מתקבלים מעורר מגיחוך ועד טרגדיה. זה נראה כאילו לפיד ישב עם חבר'ה שלו בערב ואמר להם: 'תביאו לי רעיון פיצוץ, אני צריך מסיבת עיתונאים'. האבסורד הוא שרק ביום שאחרי הוא מעביר את זה לדרגים המקצועיים, ואז אץ-רץ לו ראש הממשלה בנימין נתניהו, והוא רוצה עוד רפורמה על שמו. כך קיבלנו את רפורמת מחיר המטרה, שאגב, יותר הגיונית לטעמי מאשר התכנית של לפיד".

"יש כאן גישה מאוד בעייתית, וזאת האמונה שכוחות השוק כבר יעשו את שלהם. מה לעשות, ההפקרה של שוק הדיור לכוחות השוק בלבד מייקרת מחירים בצורה בלתי נשלטת, וזאת כן תוצאה של תפיסת עולם. אני אומרת שלמדינה יש אחריות לספק קורת גג לאזרחיה. מה שקרה בחמש השנים האחרונות זאת יציאה של המדינה משליטה, כלומר אובדן שליטה מוחלט על מה שקורה בשוק. זה משתלב מאוד יפה עם התפיסה שאתה צריך לקצץ לציבור, לחתוך לו, לחתוך לו ולחתוך לו. זאת לא רק טכניקה. אתם אנשי נדל''ן ואתם חושבים על התכל'ס, אבל בסוף יש בפנים איזו אמונה שהשוק יעשה את שלו. ובכן, השוק לא עושה את שלו. וכן צריך כאן מעורבות של המדינה, גם במענקי שיכון, שהיו דבר נורא נפוץ ומקובל עד לפני כמה שנים, גם במשכנתאות יותר נורמליות שהמדינה מעורבת מהן, וכן, גם בסבסוד. זאת לא מילה גסה. דיור הוא כמו מים, כמו אוכל, כמו חינוך. זה באמת הבסיס".

"יש עוד דבר אחד שהוא מאוד דרמטי: בסופו של דבר, כל היכולת הכלכלית שלנו, וכל ההכנסה הפנויה שלנו, קשורות ליכולת שלנו לקנות דירה. הרי דירה היא לא מוצר שעומד בנפרד. היכולת לקנות דירה, להחזיר משכנתא ולשלם שכר דירה נובעת מכושר ההשתכרות שלנו. אנחנו רואים התייקרות של 56% בשנים האחרונות, בעוד שבעשור האחרון השכר בכלל לא עלה – הוא נשחק. אז תראו מה קורה כאן: מצד אחד, אותו מוצר בסיסי שהוא ההשקעה הגדולה ביותר בחיים שלנו עולה פי כמה, ומצד שני אנחנו מרוויחים פחות. חצי מהשכירים במשק מרוויחים פחות מ-6,000 ש''ח – איך הם יקנו דירה?"

לקראת סיום הריאיון הציגה שלי פעם נוספת את החלופות שהיא מציעה על מנת להביא להוזלת מחירי הדיור: ''מעורבות של המדינה, מענקי שיכון בלי בושה, משכנתאות בערבות מדינה בלי בושה, הפשרת קרקעות עם מחיר מטרה בקצה, ובגדול – השבת האחריות להובלה למדינה, כי מה לעשות, יש דברים שהשוק לא פותר. דירה היא לא מכשיר טלפון סלולארי. וגם, אם להוריד מע''מ על דיור, למה לא להוריד מע''מ על תרופות? למה מתנגדים באופן קונסיסטנטי למע''מ דיפרנציאלי, ופתאום שולפים כאן מע''מ כמו שפן נשלף מהכובע? משהו כאן לא סדור". 

 

לחצו כאן לצפייה בראיון המלא