יחימוביץ': לא רואה סיכוי לפריצת דרך בשום ממשלה בראשות נתניהו

3 במאי, 2014

שלי התראיינה לתכנית ''אולפן פתוח'' בערוץ הכנסת, וזאת על רקע יום השואה שחל השבוע ועל רקע הפסקת השיחות בין ישראל לפלסטינים. לצידה התראיין גם גרשון מסיקה, ראש מועצה אזורית שומרון.

"אני רוצה להסתייג מהדברים ששמענו מפיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ומההשוואה הפוליטית הבוטה שלו בין זכר השואה לבין הנושא הפוליטי העדכני שעומד על הפרק - הפעם זה החמאס, בשנה שעברה זה היה איראן. השואה היא אירוע היסטורי יחיד ומיוחד בתולדותיו של עם ישראל, ותולדותיו של עם ישראל ארוכות מאוד. שוב ושוב אנחנו רואים את השימוש המניפולטיבי במונח הזה. קצתי בזה. זה פשוט לא לעניין, במיוחד ערב יום השואה''. בנוסף, היא הדגישה את ההבדל בין תקופת השואה לבין המציאות הקיימת: "גם אנחנו כבר לא מה שהיינו בעת השואה. להורים שלי, ניצולי השואה, לא היה צבא. לסביי וסבתותיי שנרצחו בשואה לא הייתה עוצמה – הם באמת הלכו כצאן לטבח. יש לנו מדינה חזקה. ההבדל ביני לבין הוריי הוא שאני הייתי קצינה בצבא, והבן שלי קצין בצבא, בעוד הם באו ממקום שבו לא הייתה לנו העוצמה הזאת. יש בהשוואה הזאת משהו שהוא בגדר הקטנה והחלשה של עצמנו".

שלי התייחסה גם לעצירת המשא ומתן המדיני: "אני חושבת שהממשלה שגתה כשהודיעה על הפסקת השיחות עם הפלסטינים. מצבה של ישראל בתוך משא ומתן מדיני טוב לאין ערוך ממצבה של ישראל מחוץ למשא ומתן. אף אחד לא מחייב אותנו להידברות עם החמאס, בר השיח שלנו כרגע הוא אבו מאזן. הרי הטענה המוצדקת שעמדה תמיד בבסיס החשש של כולנו הייתה שגם אם ייחתם הסכם עם אבו מאזן, הוא לא יכלול ישויות פלסטיניות אחרות, ואז תיפתח חזית אחרת מדרום. צריך לבחון מה יהיה, ויכול להיות בסופו של יום – וגם אני חושבת שיש בזה סיכון - שנוכל בכל זאת להגיע לפיוס עם העם הפלסטיני. השאלה אם רוצים שלום, או לא רוצים שלום; רוצים הסדר, לא רוצים הסדר. את רואה את הצהלולים וקריאות השמחה של הימין על כך שסוף סוף התפוצץ המשא ומתן... על מה אנחנו שמחים? אנחנו עושים את זה בשביל הפלסטינים? אנחנו עושים את זה בשביל האמריקאים? אנחנו עושים את זה בשבילנו, בשביל מדינה יהודית ודמוקרטית ברוח החזון הציוני".

כתגובה להצעה להחיל באופן חד צדדי ריבונות ישראלית על חלק מגושי ההתיישבות, אמרה שלי: "יש גם הצעה חלופית: להחזיר לפלסטינים באופן חד צדדי שטחים שאינם מיושבים, ואין בהם התנחלויות. אני באופן עקרוני מתנגדת למהלכים חד צדדיים. נסיגות חד צדדיות לא נגמרות טוב, ולכן אנחנו צריכים לשאוף להידבר עם הפלסטינים. יש תחושה שתפקידם העיקרי של ראשי הממשלה לדורותיהם, מאז יצחק רבין המנוח, הוא להוכיח שהפלסטינים אשמים: 'נתנו ונתנו, והם לא לקחו'. אני מוכנה אפילו, לצורך הדיון, להניח שהפלסטינים אשמים. אז מה? באיזה אופן זה מקדם את האינטרסים שלנו? אין לנו עניין במדינה דו לאומית, אין לנו יכולת לבלוע אל קרבנו כמות כזאת של פלסטינים. עם כל הכאב שכרוך בזה, אין ברירה אלא ללכת להסדר. גם מבחינה בינלאומית, גם מבחינה ביטחונית, גם מבחינה אסטרטגית וגם מבחינה כלכלית, כשאנחנו בתוך מהלך שבסופו הסדר אנחנו פשוט יותר חזקים. זה העניין".

באשר לאפשרות קיומן של בחירות חדשות, שלי הבהירה כי היא "לא רואה סבירות פוליטית גבוהה בלשון המעטה להקמת ממשלה אלטרנטיבית. ככל הנראה נתניהו, שהוא בר פלוגתא שלי גם מדינית וגם כלכלית, ימשיך להיות ראש הממשלה. יש נטייה לומר 'זה לא נתניהו, זה בנט', 'זה לא נתניהו, זה דנון', 'זה לא נתניהו, זה ליברמן', אבל זה בנימין נתניהו, איש ימין מדיני וכלכלי, ולו הייתי גרשון הייתי ישנה בשקט. אני לא מאמינה שיש סיכוי לפריצת דרך, לא בהרכב הזה ולא בהרכב אחר בראשותו של נתניהו. ראינו כבר שכשבבחירות הקודמות היה הרכב אחר, עם מפלגת העבודה בפנים (ואני התנגדתי לזה), זה נגמר בקיפאון מדיני מוחלט".

לסיכום, התייחסה שלי גם לתכנית שאישרה השבוע הממשלה, שבמרכזה הגדלת היקף הסיוע הכספי לניצולי השואה: "אני אגיד על זה שלושה דברים: אחד, אני מברכת על התכנית הזאת, ושמחה עליה. שתיים, לשום אדם זקן, ואני אומרת את זה כבת של ניצולי שואה, אסור לחיות בעוני, בין אם הוא ניצול שואה ובין אם לא. שלוש, אני כבר מזהירה לבל אותם מיליארד ש''ח ירדו בקיצוץ פלאט מהתקציב על חשבון תקציבי רווחה וחינוך, ויפגעו באותם עניים שעכשיו מבקשים להיטיב איתם. יש לי חשש כבד שזה יקרה".    

לחצו כאן לצפייה בראיון המלא