פוליטיקאי שמנותק מחיים נורמליים - לא יכול לקבל החלטות

7 במאי, 2014
ח"כ שלי יחימוביץ' התארחה בתכנית הבוקר של אורלי וילנאי וגיא מרוז בערוץ 10. תחילה התייחסה לתופעת ההורים השוכחים ילדיהם ברכב, ולהצעה לתקנה המחייבת את הגננות באחריות: "אין שום תחליף לאחריות הורית. להטיל על מטפלת או גננת, בבוקר שבו כל הילדים מגיעים, לשבת ולעשות סדרה של טלפונים להורים זה דבר שהוא בלתי סביר, זה לא משתלב עם החיים. בסופו של דבר, המון פעמים כשקורים דברים מאוד קשים, אפילו אונס בתוך כתלי בית-הספר או אצל קטינים, אנחנו שואלים: 'איפה המערכת? למה המערכת לא עובדת?' בסוף צריך לזכור את הדבר הבסיסי הזה: אנחנו הורים, זה התפקיד הכי חשוב שיש לנו בידיים, יותר מכל הדברים שאנחנו עושים, והאחריות ההורית – אי אפשר לזלזל בה. ילד זה אוצר רך שצריך לטפל בו ולחשוב עליו כל הזמן, אין ברירה."
 
בהמשך נדונה ההחלטה לרכוש מטוס שישמש את ראש הממשלה, נשיא המדינה ויו"ר הכנסת ולבנות מעון רשמי לראש הממשלה בעלות של כ-650 מיליון שקלים. בפאנל השתתפה לצד שלי רו"ח איריס שטרק, חברה בוועדה הציבורית לבחינת נושא זה. "אני בטוחה שאיריס והוועדה עשו עבודה מקצועית ועניינית, אבל יש כאן משהו בלבנות היכל תפארת ש-650 מיליון שקלים היא העלות ההתחלתית שלו - אנחנו יודעים אחר-כך שיהיו דרישות נוספות לכוחות הביטחון ועוד 'פסיליטיז', בפחות ממיליארד שקלים זה לא ייגמר להערכתי - לבנות מבנה כזה זה עוד צעד לקראת תופעה שהיא בעיניי לא פחות חמורה מכל התופעות האחרות, וזה הניתוק ההולך וגובר בין מנהיגי ציבור לבין בני-אדם רגילים שחיים חיים נורמאליים. אני לא מדברת על עניים, אני מדברת על מעמד ביניים רגיל עם תלאות היומיום שלו. המגמה הזאת הולכת ומתחדדת כל הזמן, שיש גלקסיה נפרדת שבה גרים גם בעלי הון, גם כל מי שמקיף אותם כמו מנכ"לים מאוד עשירים, אבל גם מצטרפים אליהם פוליטיקאים, ופוליטיקאי הוא בסוף נבחר ציבור. אנשים הלכו לקלפי ובחרו בו. והוא לא יכול לקבל החלטות על שכר המינימום, על השכר החציוני, על משכנתא, על דברים שנוגעים לבני-אדם רגילים כשהוא הולך ומתרחק באורח החיים שלו מחיים נורמליים."
 
לטענה כי ההשקעה הכספית היא לטווח ארוך וכי הכסף בסופו של דבר יחזיר את עצמו הגיבה: "הייתי רוצה שהשיקול הזה, שאחרי חמש-עשרה שנה (הכסף) יחזיר את עצמו, יחול גם על החלטות אחרות, כמו אלה שנוגעות למערכת החינוך או למערכת הבריאות. כדי להעביר חוק שבסופו של דבר מאוד יחסוך לציבור ויועיל לו בטוח הארוך, אתה לא יכול לתת את העלות שהולכת ויורדת עם השנים, אתה חייב לתת את העלות התקציבית כאן ועכשיו. אז בואו נחיל את אותו כלל אצבע על כולם. 
 
אני חושבת שמנהיגי ציבור יכולים לחיות חיים נורמאליים. הם יכולים אפילו ללכת למכולת, הם יכולים לטגן חביתה והם יכולים לעשות מנגל רגיל ולא להזמין חברת קייטרינג. שערה משערות ראשו של ראש ממשלה, בין אם זה בנימין נתניהו ובין אם זאת תהיה אני, ואני מקווה שכן, ובין אם זה אולמרט שהיה ראש ממשלה - שערה משערות ראשם של מנהיגים לא תיפול אם הם יקבלו את אורחיהם במעון ראש הממשלה הקיים, במשרד ראש הממשלה הקיים. בשני המקומות האלה הייתי כמה וכמה פעמים – הם נראים לא רע בכלל."
 
על הרפורמה ברשות השידור אמרה: "ראשית, יש דברים לתקן ברשות השידור, זה ברור. שנית, זאת הרפורמה השתיים-עשרה במספר שמתחילה בקול תרועות וצלצולים ונגמרת בלא כלום. שלישית, אם הכוונה היא לנתק פוליטיקה מרשות השידור, אתם יודעים מה המשמעות שבסוף רשות השידור תמומן מכספי המדינה, כלומר שר האוצר בכל שנה ושנה יחליט על התקציב המיועד? איזו חנופה ואיזו התרפסות בפני השלטון צריכה להיות פה. המצב הוא לא טוב, אני לא מנסה לצייר אותו באור ורוד, אבל שידור ציבורי הוא דבר שחיוני למדינה במיוחד נוכח העובדה שכל הערוצים וכל העיתונים וכל כלי התקשורת נשלטים בידי בעלי ממון, שלהם יש אינטרסים מסוימים, ולכן שידור ציבורי נקי מפוליטיקה, שעובד טוב, שלא חייב דין וחשבון לשום מפרסם, זה נורא דרמטי. אני בעד שידור ציבורי."