אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר

10 ביוני, 2014

שלי התראיינה לאורית לביא-נשיאל בערוץ הכנסת, לשיחה על הבחירות לנשיאות ועל החוק של שלי לחיוב חשיפת הצהרות הון של נבחרי ציבור.

"הבחירה שלי בח"כ רובי ריבלין היא לא ברירת מחדל. בחירות לנשיאות הן לא בחירות שהן מפלגתיות, הן לא צריכות להיות מונעות מאינטרסים או מחישובים פוליטיים, ולכן גם הן חשאיות ולא יכולה להיות משמעת סיעתית. הבחירה לא צריכה להיות כזו שצופה פני אינטרס פוליטי אלא באמת - מה טוב למדינה. 

וזה טוב למדינה שאדם שהוא דמוקרט אמיתי, שהוא ממלכתי בתפיסתו, שהוא נעים הליכות, נקי כפיים, ליבו נקי, שאוהב את העם במובן המכליל של המילה, מקבל - זה טוב שיהיה נשיא המדינה."

לגבי ההצעה לחייב חשיפה של הצהרות הון, אמרה שלי כי "לפרסם לציבור מהם יחסיך, איזה דירות יש ברשותך, איך קנית אותן, מה היקף עסקיך, עם מי אתה עושה עסקים, מה ניגודי האינטרסים שלך, איפה יש לך מניות - אני הייתי שש שנים חברת כנסת פעילה בועדת הכספים, קיבלתי החלטות רבות שנגעו לשווי של גופים מסויימים, למסים שחברות מסוימות ישלמו - והציבור זכאי לדעת אם יש לי מניות בחברות האלו, או לא.

זו לא התערטלות, אין כאן שום דבר אינטימי, זה סך הכל דיווח על רכוש. הדו"חות של חברי הכנסת מופקדים בידיה של ועדת האתיקה, שעמדתי בראשה, במעטפות סגורות וחתומות, ננעלות בארון ואף אחד לא רואה אותן לעולם - אלא אם יש חקירת משטרה. אני חושבת שחלק מהתקינות של משטר דמוקרטי, של חובת שקיפות ושל גילוי ניגודי עניינים, היא לא רק בזמן שיש חקירה פלילית אלא כחלק משגרה של שליחי ציבור. יתכבדו ויואילו לדווח איפה האינטרסים שלהם.

זה לא איזה משהו מטורף ומופרך - זה קורה בארצות הברית, זה קורה ברוב מדינות המערב. רק אצלנו הדיווחים נשארים בכספת סגורה. אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר - אני לא אומרת שכך תיגדע השחיתות לנצח, אבל זה בפירוש עוד כלי מאוד חשוב כדי למנוע ניגודי אינטרסים."

לחצו כאן לצפייה בסרטון המלא.