סוף עידן השחיתות

12 ביוני, 2014
האזינו:

שלי התארחה בתכנית של ספי עובדיה ויועז הנדל בגלי צה"ל, לשיחה על גל פרשות השחיתות והפלילים שנחשף בעקבות הבחירות לנשיאות.

"אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר, וזה לא כל-כך מסובך. אתה יודע, לפעמים כשרוצים להתחמק ממשהו מציגים כמה הוא מורכב, וכמה יהיה, וגם אם יהיו הצהרות הון אז רמאים תמיד יהיו. אז זה נכון, רמאים תמיד יהיו, ומושחתים תמיד יהיו, אבל רוב בני האדם הם הגונים וישרי דרך. ולכן שקיפות של הצהרות הון מלאות זה דבר כל כך פשוט, כל כך בסיסי וכל כך מחוייב המציאות. זה קיים בכל מדינה מערבית מודרנית. זה קיים בארה"ב, שם המתמודדים למשרות רמות הם כמעט תמיד אנשים מאוד עשירים - שפשוט חושפים את הונם בלי כחל ושרק.

אין כאן שום שנאת עשירים. המושג הזה הוא המצאה של קומץ מאוד קטן של אנשים, שמבקשים לגונן על עצמם ועל העובדה שהם נהנים מפרות מה ששייך לכל בני האדם ולכל אזרחי מדינת ישראל, מעל ומעבר ממה שהם רשאים להנות, ומשתמשים במה שיש להם כדי למקסם את ההון שלהם, תוך כדי זה שרוב אזרחי מדינת ישראל העובדים מרוויחים פחות ופחות. המיתוס הזה של שנאת עשירים לא קיים. אנשים דווקא לטעמי מאוד אוהבים אנשים עשירים שהצליחו, עשירים נהנים בישראל ממעמד מאוד רם - הרבה יותר מאשר אליטות אינטלקטואליות, סופרים ואנשי רוח.

לכן כל הבכי והנהי הזה של "אוי ואבוי, העשירים המסכנים, אנחנו מדברים עליהם לא יפה, בסוף הם כולם ילכו מפה ומה נעשה בלעדיהם" - אני לא מתחברת אליו וחושבת שהוא קשקוש, זו המצאה של קבוצה מאוד קטנה שרוצה לגונן על עצמה.

עכשיו לדבר השני - אין שום פסול בעושר. ולראייה, כמעט כל ראשי המפלגות היום הם אנשים עשירים, אפילו מאוד עשירים. מישהו חושב שבנט לא עשה את הונו כראוי? מדובר באיש היי-טק, מאוד מצליח, שעשה הרבה כסף ואחר-כך בחר להיכנס לפוליטיקה. אף אחד לא מאשים אותו בזה שהוא עשיר - נהפוך הוא, חושבים שהוא מצליח. וכך אנחנו יכולים לעבור לגבי שאר ראשי המפלגות. 

נבהיר משהו - שחיתות זו שחיתות, עבריינות זו עבריינות, ודינה להיות מוקעת. אנחנו חיים היום בעידן שבו אנשים שהיו מושחתים, שמו מאות אלפי דולרים ומליוני דולרים בכספות ובבתים וחשבו שהם יכולים להמשיך לנהוג כך ולא יאונה להם כל רע - מבינים שהמשחק הזה נגמר. אין דברים שאפשר היום להסתיר, ומי שרוצה להיות נשיא, או להתמודד על משרות רמות משהוא נמצא בהם עכשיו, או להיכנס לחיים הציבוריים, ועשה מעשים פליליים או לא תקינים בכל מישור שהוא - שידע שהוא יהיה חייב להסביר אותם."