חטיפת הנערים: ההזדהות, הכאב, דבריו המדהימים של אבו מאזן, והערך המקודש של חיי אדם. הר הכסף: ובינתיים, מתחת לאף, נשדדים אוצרות הגז שלנו. הזמנה למורי הקבלן בפרט ולשוחרי צדק חברתי בכלל. הבנק החברתי אופק עולה כתה, ויור חדש למשמרת הצעירה – קיבוצניק!

20 ביוני, 2014


הילד בן 30, תמונה מיום ההולדת של יאיא פינק, ראש מטה השטח של הבנק החברתי "אופק", מוביל פורום המילואימניקים נגד פשעי תג מחיר ועד לא מזמן ראש המטה שלי. יום הולדת שמח יאיא!

 

שלום לכם חברות וחברים,

לפני הכל בקשה: שבע שנים שאני שולחת לכם בכל סוף שבוע את הניוזלטר הזה שלפניכם. לא משנה כמה השבוע עמוס, באיזה תפקיד אני וכמה זמן זה לוקח – אני מתייחסת אליו כאל הכלי הכי חשוב לשמירה על קשר, וכותבת אותו בעצמי. יש בו קטעי תקשורת נבחרים מהשבוע, דווח על הפעילות הפרלמנטרית, הפוליטית והציבורית שלי, עמדותי בנושאים המרכזיים, גיוס למאבקים, הזמנה לאירועים ולמפגשים, בקשות ספציפיות מדי פעם לעזרה ולהתנדבות, תמונות, קטעי וידאו, ועוד ועוד. הוא בנוי כך שאפשר לרפרף עליו במהירות, וכשאתם קולטים משהו שמעניין אתכם – יכולים לקרוא ביסודיות וגם להכנס ללינקים הרלוונטיים לצפיה או לקריאה. 
עשרות אלפי אישה ואיש חוץ מכם מקבלים אותו, ובקשתי היום היא שתעזרו לי להפיץ אותו לעוד כמה שיותר אנשים שקרובים להשקפת עולמנו ומתעניינים במה שאנחנו עושים. זה מעצים אותנו ואת הדרך שלנו ויוצר שותפויות חדשות ומפתיעות. שלחו לנו מיילים של חברים או אפילו רשימות תפוצה רלוונטיות למייל הזה: syechimovich@knesset.gov.il, או צרפו בעצמכם משפחה וחברים דרך הלינק הזה.

בתמונה למעלה: בבית משפחת שער עם בת גלים שער אמו של גיל – עד, אחד הנערים החטופים 

חטיפת הנערים גיל-עד, נפתלי ואייל. ברגעים כאלה כל הורה לא יכול שלא לחשוב על ילדיו שלו, והמחשבה הזאת מעוררת הזדהות וכאב, ונותנת לנו מושג כלשהו על הסבל, החרדה והאימה של הנערים ושל משפחותיהם. בלי קשר לעמדותי המדיניות ולהיותי חלק ממחנה השלום, אין ולא יהיה לי חלק בשיח הקלוקל של האשמת הקורבנות בגלל שנסעו בטרמפים או מכל סיבה אחרת. תקווה ותפילה לשלומם של החטופים היא מכנה משותף לכל אדם סביר.
שבוע אחרי, על החטיפה, על פעילות צה"ל נגד תשתיות חמאס, ועל דבריו המדהימים של אבו מאזן, שמוקיע את החמאס, בראיון לאהרון ברנע בערוץ 2, הקליקו על התמונה:

הלוואי ונהיה ברגע בו הסוגייה הקשה של מו"מ עם מחבלים כדי לפדות את נעדרנו ושבויינו תעמוד כאן על הפרק. להשקפתי, יש לעשות כל דבר אפשרי כדי להחזיר אותם הביתה. מדובר באתוס מכונן של החברה הישראלית – לעשות הכל כדי שבניה ובנותיה ישובו הביתה בשלום. הידיעה שנעשה הכל כדי להשיב שבויים וחטופים בחיים – מחזקת את האיתנות ואת הסולידריות שלנו. זו לא חולשה. זו עוצמה. על כך בראיון לערב חדש עם דן מרגלית מול ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי:

בערוץ הכנסת עם אורית לביא נשיאל :

ובערוץ 2 בחדשות הלילה עם דוריה למפל וליאור פרידמן:

ובינתיים, מתחת לאף, נשדדים אוצרות הגז שלנו. זה לא ויכוח בין סוציליזם לקפיטליזם. זה חזיריזם. כל מנעמי כל השיטות יחד מתנקזים להר הכסף של שותפויות הגז. מצד אחד מונופול מוחלט בידי תשובה וחבריו על אוצרות הגז שלנו, ומצד שני אפס פיקוח על המחירים, שכמובן מזנקים אל על. כך מתנקזים להם 400% רווח (!) בידי תשובה ושות'. 6 דולר, זה המחיר שגובות חברות הגז על יחידת אנרגיה, 60 סנט – זו עלות היצור של יחידה כזאת, ועוד 70 סנט תמלוגים. עסק לא רע בכלל, רק חבל שהוא על חשבוננו.
אין דבר שמשפיע על יוקר המחיה שלנו יותר מזה, וכה מוזר ששר אוצר שדגל יוקר המחיה היה דגלו הראשי בבחירות – לא מוציא הגה מפיו ונותן לפקידיו להתברבר סביב הסוגיה הענקית הזאת ולחלק עוד ועוד הטבות ומתנות לחברות הגז. השבוע כינס יו"ר ועדת כלכלה פרופ' אבישי ברוורמן את ועדת הכלכלה לדון בסוגיית ה(אין) פיקוח על מחירי הגז. בפתח הישיבה אמר נציג האוצר אלון אטקין, הוא ולא אני – ש"הגז הטבעי הוא מונופול ענק שאין בו שום סכוי לתחרות בשנים הקרובות". אוקי, ועכשיו מה? אם כך אז איך זה שאתם מאפשרים לאותו מונופול להשתולל עם המחירים באין מפריע? לאלוהים, לשר האוצר לפיד ולשר האנרגיה סילוון שלום הפתרונים. למטיבי לכת הנה הדיון המלא בועדת הכלכלה, ובהקלקה על התמונה הדברים שלי בועדה:

עוד דיון על הגז, הפעם בועדת הכספים, בשאלת המיסוי (תודה ששאלתם, לישראל אין עדיין מדיניות מיסוי, מחכים לוודסייד הבאה כדי לתפור במיוחד בשבילה אחת כזאת).  הדיון התקיים לבקשתי ולבקשתם של הח"כים ניצן הורוביץ, דוב חנין, משה גפני ואלעזר שטרן. למתעניינים, הוא שווה צפיה (החל מדקה 2:32) דווקא משום שהוא מתנהל בעצלתיים ובתוך האווירה הרגועה מודים נציגי כל המשרדים שמדיניות המיסוי הלאומית שלנו, הנקבעת במחשכים, נדונה עד כה רק עם גורם אחד: חברת וודסייד האוסטרלית, שבסוף גם הסתלקה מהעסקה. 

מורי קבלן, תלמידים, הורים, ושוחרי צדק חברתי – הכנס שלנו בנושא מתקרב, ולא סתם הוא נקבע ל – 1 ביולי. תחילת החופש הגדול לרבים, אבל לאלפי מורים זה יום של פיטורים, חודשים של אבטלה, ואי ודאות אם ימשיכו בכלל להיות מועסקים אחרי החופש. אלה העבדים החדשים של מערכת החינוך: מורי הקבלן. בכנס, שאנחנו עושים יחד עם הקואליציה להעסקה ישירה, נדון באופי ובהיקף התופעה שהמדינה, בכוונה, לא טורחת לאמוד, ובדרכים למגר אותה. כאן האירוע בפייסבוק- תזמינו חברים.
ושימו לב שמספר המקומות המוגבל וככל שתקדימו להירשם כך עדיף. נרשמים בטופס הזה.
כתבו את שמכם כפי שמופיע בתעודת הזהות, מספר תעודת זהות, וכמה מלים על הקשר שלכם לנושא.  

בשורות מצויינות לבנק החברתי הקואופרטיבי אופק, שכזכור לכם קניתי בו מניה.  המפקח על הבנקים פירסם את את ה"צ'רטר" – מסמך העקרונות – להקמת בנקים קואופרטיביים ("אגודות בנקאיות") בישראל. זה צעד מאוד משמעותי בדרך למהפכה בנקאית שתוציא מדי הבנקים הגדולים את המונופול על הבנקאות, ובדרך להפיכתו של אופק לבנק לכל דבר. עוד פרטים על משמעות המהלך הזה כאן, מזמינה אתכם להיות, כמוני, בעלים של בנק ולרכוש מניה באופק כאן, והסבר למה אני קניתי מניה – כאן. בהצלחה לאופק ולכולנו. 

וגם הילד הזה בן 30 ונבחר ליו"ר משמרת. ברכות לאורי קידר שנבחר אתמול ליו"ר המשמרת הצעירה! אורי מחליף את היו"רית המוצלחת שכיהנה 4 שנים בתפקיד, ח"כ מיכל בירן. הרבה מאוד שנים לא עמד קיבוצניק בראשות המשמרת, ועכשיו זה קורה. תכירו: חבר קבוץ גבעת ברנר, בן זוגה של איילת, ועוזר מזכ"ל התנועה הקיבוצית. מסיים את כהונתו כיו"ר המשמרת הצעירה בקיבוצים (במקומו נבחר לתפקיד אבישי בן אהרון מקיבוץ ראש הנקרה), ובעבר יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת בן גוריון, שם למד פוליטיקה ממשל ותקשורת. אורי הוא איש ערכי, מעמיק, מתון ונעים הליכות, וזו הזדמנות להודות לו על התרומה העקבית שלו להחייאתה של מפלגת העבודה בשנים האחרונות, וגם אישית על כך שתמיד היה לצדי במסירות וברצינות בכל התמודדות פוליטית, פנימית או חיצונית.  הוא ניהל בהתנדבות את מטה הקיבוצים שלי בפריימריס האחרונים לראשות המפלגה, וגם בבחירות האחרונות לכנסת מילא את אותו תפקיד. היום הוא גם חוגג יום הולדת 30, דרך צליחה והמון בהצלחה! 

וכבוד ללורה טלינובסקי, שהתמודדה מול אורי, והביאה תוצאה מרשימה: 154 צירי משמרת הצביעו לה, לעומת 184 צירים לאורי. העולם הפוליטי מייצר הרבה פעמים צורך לבחור בעקימת אף ובלית ברירה. הפעם זה היה הפוך. ממש צרות של עשירים, כששני אנשים מעולים, אורי ולורה, מתמודדים זה מול זו בבחירות דמוקרטיות. לורה היתה בעבר העוזרת הפרלמנטרית שלי, היא מנכ"לית "ONE VOICE", בוגרת מצטיינת של האוניברסיטה העברית במדעי המדינה וסוציולוגיה  ופעילה חברתית סוחפת. כאן בתמונה שתינו ביום ההולדת של יאיא – בבטן יורש העצר לבית לורה ואבישי (כן, אותו אבישי מהפסקה הקודמת) וכדי לסגור מעגל – השניים הכירו בסמינר של המשמרת הצעירה.

וככה נראית רוח ספורטיבית דמוקרטית, אורי ולורה רגע אחרי הבחירות:

ותמונות מכמה מהמפגשים היותר מעניינים וכיפים שהיו לי השבוע:
סמינר אפעל. "השבת במרחב הציבורי" כנס שהיה הבוקר ואותו פתחתי, חלק מעבודה נפלאה של חוג חדש, "חוג אפעל" שעוסק בזהות יהודית לעת ריבונות, והוקם במטרה לייצר שיח יהודי בעבודה. הנחו  ערן ברוך יחד עם  יאיר שומרון ממקימי החוג.

כנסת, ירושליים: ההורים של הסרדינים. אין מצב שעוד לא נתקלתם במאבק המוצלח הזה, שבו תובעים ההורים שלא להגדיל את מספר התלמידים בכתה. השבוע נפגשתי עם הקבוצה המייסדת, שארז מנשה הוא ממנהיגיה, אנשים מצויינים ואכפתיים שהחליטו לעשות מעשה, ודברנו על המשך המאבק. הנה עמוד הפייסבוק שלהם, והנה הם: 

באר שבע. מפגש עם ראשי וחברי הועדים שמייצגים את מעמד הביניים העמל בנגב. מפעלי תעשייה, מכללות, בית המשפט, ועוד ועוד. דברנו על חשיבותה של העבודה המאורגנת תחת מכבש הנאו ליברליזם, על שוויון ועל כבוד האדם העובד. מאיר בביוף ידידי, ראש המרחב הותיק והמוכשר שלעולם אינו מתעייף - הוא שהזמין אותי למפגש, חלק מקורס הכשרה לחברי ועדים:

כנסת, ירושליים. עם הנהגת בני עקיבא. על איך משתפים פעולה ואיך יוצקים תכנים חברתיים בשנת השמיטה הבאה עלינו לטובה:

תיקון עולם ותיקון אדם. אם אתם חבר'ה צעירים, אחרי צבא, לפני לימודים, או סתם בחופשת סמסטר ויש לכם קצת זמן פנוי בקיץ-  ממליצה בחום ומזמינה אתכם להצטרף לתכנית הקיץ לצעירים "ירח עיון" שנולדה משיתוף פעולה בין המדרשה באורנים והמרכז החינוכי בית יגאל אלון. הנה עמוד הפייסבוק של התוכנית והנה הפרטים:

יש לכם שאלות לשר החקלאות? רוצים לקחת חלק בפעילות הפרלמנטרית? שעת שאלות במליאות היא מנהג חדש יחסית, שבו אחת לפרק זמן מגיע שר למליאה כדי לענות על שאלות של הח"כים שנוגעות למשרדו. השר הבא בתור: שר החקלאות יאיר שמיר. אם יש לכם שאלות אליו – העבירו אותן אלינו. הן צריכות להיות ענייניות, מנוסחות בקצרה (גג דקה של קריאה) ועם משפט אחד שמבהיר את הרקע לשאלה. שאלות חשובות – אשאל את השר בשמכם, ואתם תוכלו לצפות בו עונה. העבירו אלינו למייל הזה: syechimovich@knesset.gov.il  עד  לשעה 10:00 ביום ב'. 

שבת שלום ובשורות טובות,

שלכם,

שלי