מתייחסים למורי קבלן כמו לחלק מרכישה - כמו מכרז לרכישת נייר טואלט

24 ביוני, 2014
שלי התראיינה בתכנית "עושים סדר" עם גל גבאי בערוץ 2, לצד לילי בן-עמי, לשיחה על תופעת מורי הקבלן ועל הכנס אותו שלי מארגנת בנושא בכנסת ב-1 ליולי.
 
"הכנס משותף לקואליציה להעסקה ישירה ולנו. הוא קורה ב-1 ביולי ולא סתם. ה-1 ביולי מצלצל להרבה אנשים כמו יציאה לחופש וכיף וסבבה, אבל עבור יותר ויותר ומורים, אלפים ורבים, זה יום הפיטורין שלהם, כי הם פשוט מפוטרים בכל שנה. או לחילופין, המכרז שדרכו הם מועסקים כעובדי קבלן פג, והם לא יודעים מי יהיה המעסיק הבא שלהם. לכן התאריך הזה הוא מאוד משמעותי. 
אנחנו יודעים שמורים לא מרוויחים הרבה, אבל מורים שמועסקים על ידי משרד החינוך ועל ידי הרשויות המקומיות, הם ממש השמנת של השמנת, ולא נעים לי להגיד את זה, לעומת מורי הקבלן שמנוצלים בצורה אינטנסיבית.
לילי שיושבת לידי ניהלה מאבק בהיותה מורת קבלן, וגרמה לזה שעובדי רנה קסין יפסיקו להיות עובדי קבלן, אבל עדיין יש מאסה גדולה מאוד של מורים כאלו.
 
יש חוק בנושא, שחתמו עליו 61 חברי כנסת, שתובע העסקה ישירה. אבל הממשלה והקואליציה, כמובן, לא מאפשרות לחוק הזה לעבור.
את אומרת את הדבר הכי נכון בעולם: למה ללכת בדרכים עקלקלות? למה להוציא למכרז מקצועות הוראה שהם בליבה של מערכת החינוך? למה לא להעסיק ישירות על ידי משרד החינוך והרשויות המקומיות? למרות הרוב בכנסת שרוצה העסקה ישירה, בכל זאת הממשלה והקואליציה דבקות בהמשך השיטה הזאת. 
הדברים האלה לא קורים בשמיים, זה לא עוול מקומי. הוא קורה בגלל קיצוצים בתקציב. עכשיו הולכים לקצץ 18 מיליארד שקלים בתקציב, לפי בנק ישראל, זה אומר פחות תקציב למשרד החינוך, זה אומר שיהיה לו עוד פחות כסף לתקנים, זה אומר שהוא יוציא למכרז ויהיה לנו עוד עובדי קבלן והשיטה הזאת מתגלגת וגורמת בסופו של דבר לעוול כזה עמוק כלפי המורים, שאנו רוצים שהם יהיו מתוגמלים. זה תפקיד כל כך חשוב הוא דורש איכויות וכריזמה. וכמובן שזאת גם פגיעה בחינוך של הילדים שלנו.
 
באותו חדר מורים, כתף אל כתף, יושבות שתי מורות - ומתייחסים לאחת מהן כאילו היא חלק מרכישה, בדיוק כמו מכרז לרכישת נייר טואלט, למשל."