יש למדינת ישראל זכות מלאה לעשות כל פעולה נדרשת כדי להשיב את הנערים הביתה בריאים ושלמים

3 ביולי, 2014

"יש למדינת ישראל זכות מלאה לעשות כל פעולה נדרשת כדי להשיב את 3 הנערים בני ה- 16 הביתה בריאים ושלמים. טיבם של מבצעים כאלה שתוך רגע אחד הם ממצים את עצמם, רגע אחד של טעות, של שגיאה, של אירוע אחד שעלול לא רק להחמיץ את כל העניין ולפגוע מאד בתועלת שלו אלא גם להפוך לאירוע מתגלגל.

"אי אפשר לחזור לשגרה כי אי אפשר גם לעבור לסדר היום על חטיפה של 3 נערים בני 16. אף אחד לא משלים עם זה, ברור לחלוטין שמוטלת חובה על מדינת ישראל לעשות הכל כדי לאתר את מי שחטפו אותם וכמובן להשיב אותם. אבל שוב, יש לנו נסיון מר ומצטבר שמבצעים כאלה שמתחילים באנרגיה מאד גבוהה ועם תחושת צדק מוצדקת מאד גבוהה עלולים להגיע למקומות שאיש מלכתחילה לא תכנן שהם יגיעו ולכן האצבע על ההדק צריכה להיות רפויה קמעה".

למראה תמונות ההפגנות בוואדי ערה, אמרה יחימוביץ': "זאת סיטואציה שלא בריאה לשום צד, וקשה לי מאד- בלשון המעטה- לשמוע את הביטויים שנאמרו שם, כפי שהיה לי קשה מאד לשמוע את הדברים של חנין זועבי. היא חצתה גבול ומיצתה את גבולות הדמוקרטיה עד תום. ומצד שני אין לנו עניין, אין תועלת, וזה לא עומד בקנה אחד עם היותנו מדינה דמוקרטית שבה יש חופש ביטוי להסלים ולדכא בכוח סוג כזה של הפגנות.

"למדינת ישראל יש זכות לפגוע בתשתיות חמאס. יש לנו זכות כמדינה ריבונית. אבל העובדה שהעננים מתקדרים מסמנת לנו משהו אחר- שאסור לנו שלא להיות בתוך משא ומתן מדיני, ושהסיטואציה העכשווית מאיימת עלינו ומסכנת אותנו. ושישראל לקראת הסדר ביניים- בוודאי הסכם שלום- אבל אפילו עצם העובדה שהיא בסיטואציה של משא ומתן מדיני, היא ישראל חזקה יותר, אסטרטגית ובטחונית".

שלי נשאלה גם על התהליך המדיני, ועל התבטאותו של ראש הממשלה בתגובה לדבריו של אבו מאזן על חוטפי הנערים: "אני חושבת שזאת הייתה החמצה של רה"מ נתניהו, ההתייחסות הקרה והמנוכרת וההתעלמות בהתחלה מהדברים של אבו מאזן. לא משנה איך תהפוך את זה ומאיזה צד של המפה הפוליטית אתה מגיע, אלה היו דברים חריגים שגם קוממו עליו את הציבור שלו.

"אני לא מטיפה מוסר לחברה הפלסטינית, אני מטיפה מוסר לחברה שאני באה מתוכה ואני אחראית לה ואני חלק ממנהיגיה. לכן אין לי שום כוונה לחנך את הציבור הפלסטיני, הם יריב עד אויב, אבל מה לעשות שהסדרים עושים עם אויבים, ואנחנו יכולים עד מחר בבוקר להגיד במה הם אשמים, מה הם לא אמרו ומה הם היו צריכים להגיד- העובדה שאנחנו לא נמצאים איתם במשא ומתן היא באחריותנו במידה רבה, ואנחנו חייבים לקחת יוזמה על התהליך ולא להיות קורבן שלו ולא להגרר אחריו".

לבסוף, עלתה שאלת אורך חייה של הקואליציה הנוכחית, והתנהלותה של שלי בתוך מפלגת העבודה- "...הלוואי ואני אעשה הכל כדי שהדבר הזה יקרה, כדי שהממשלה הזאת- שהיא ממשלה שמזיקה למדינת ישראל גם כלכלית וחברתית וגם בקפאון המדיני שמזיק לנו באופן מהותי ועמוק יותר ויותר, אכן אעשה הכל כדי להחליף את הממשלה הזאת. האם הקואליציה תתפרק בקרוב? ההערכה שלי היא שלא.

"אני אדם פוליטי, יש לי אמביציות, יש לי דרך שאני רוצה להוביל, אבל שלא יהיו אי הבנות- אני לא חושבת שאיזשהו יו"ר מפלגת העבודה לדורותיה זכה לכזה פרגון ושקט תעשייתי בתוך המפלגה [כמו הרצוג]. אני מרשה לעצמי לזקוף את זה לזכותי במידה רבה, זה חלק מהאתוס שלי ואני גאה בזה ואני מתכוונת להמשיך בזה ואני מתכוונת לעשות הכל כדי שמפלגת העבודה תעפיל שוב לצמרת השלטון".

לצפייה בראיון המלא לחצו כאן