יחימוביץ': לישראל יש לגיטימציה לפגוע בתשתיות טרור

10 ביולי, 2014

שלי התראיינה למהדורת החדשות המיוחדת של ערוץ 1 בהנחיית דוד ויצטום, וזאת על רקע מבצע "צוק איתן", המתנהל בימים אלה.

"במבצעים מהסוג הזה אתה יודע איך זה מתחיל, אתה לא יודע איך זה נגמר. אני כן רוצה להגיד שעד לרגע הזה, ההתנהלות של בנימין נתניהו היא יותר מסבירה, במיוחד כשאנחנו משווים את אופן קבלת ההחלטות כרגע לזה שראינו במשברים קודמים. ואני מדברת על מלחמת לבנון השנייה – בוא נקרא לילד בשמו - אז תוך כמה שעות התקבלה החלטה פזיזה ונמהרת לצאת למלחמה מאוד קשה".

"צריך לזכור על ידי מי נתניהו מותקף כעת: מצד אחד על ידי בנט, ומצד שני על ידי ליברמן. כך שבסיטואציה שנוצרה, אני, כאופוזיציונרית מאוד חריפה לבנימין נתניהו, חייבת לומר שהוא מתנהל באחריות ובשיקול דעת. גם עכשיו, נוכח הלחצים הפוליטיים המאוד קשים, אני קוראת לו להמשיך לנהוג באיפוק. זה לא אומר, חלילה, שאין לנו זכות מלאה לעשות כל פעולה אפשרית שתפסיק את הירי הזה - שום מדינה ריבונית לא יכולה להרשות לעצמה גשם כזה של טילים על כל עריה. לישראל יש לגיטימציה גם לפגוע בתשתיות חמאס, גם להביא לפעולות נחרצות שיפסיקו את הירי הזה, וגם לנסות להשיג שקט לתקופה ארוכה ככל האפשר, במינימום אבידות למדינת ישראל".

שלי התייחסה גם ליחסי הכוחות בין ישראל לחמאס: "חשוב שהצופים, בין אם הם יושבים בתל אביב ובין אם בשדרות, יבינו: יש לנו מדינה מאוד חזקה. צה''ל הוא אחד הצבאות החזקים בעולם. למרות תחושת המצוקה, הקושי והמתח הטבעית, האנושית והמובנת, זה לא כוחות, כמו שאומרים. מעמדו של חמאס כארגון טרור מוחלש עכשיו, ובוודאי שארסנל הנשק שיש בידיו לא מגרד את קרסולי היכולות של צה''ל. לכן גם השליטה בסיטואציה היא בידינו. הדבר שאסור שיקרה הוא שניגרר לאיזו אסקלציה שבסופו של דבר תיקח מידינו את השליטה הזאת. כאן צריך לדעת באופן ברור ונוקב שיש לנו גם נקודת יציאה מהסיטואציה הזאת; ונקודת יציאה צריכה להיות מובנת ומגובה בתרחישים, כשהכול קורה באיפוק, באחריות, בתכנון".

באשר לערך המוסף שמספקים אמצעי התקשורת המודרניים לעשייתה הפוליטית, אמרה שלי: "זהו כלי רב עוצמה שיש בידיי ובידי עוד כמה פוליטיקאים, ואני אתן לך דוגמא ממש מהיום. לפני שהגעתי לאולפן הייתה לי תחושה שלא תשאל אותי על ההיבטים הכלכליים-חברתיים של מה שמתרחש עכשיו, ואכן, השיחה שניהלנו כאן עסקה בסוגיות ביטחוניות, אסטרטגיות ומעט פוליטיות. אבל מכיוון שיש לי אג'נדה נוספת, שלא באה לידי ביטוי בערוצי המיינסטרים, היום נסענו לדרום, כשבין פגישות עם ראשי רשויות מקומיות, ביקורים בחמ"לים וכן הלאה, עשיתי קניות בעסקים קטנים ובינוניים בשדרות ובאשדוד. אני חושבת שמדובר במשימה מאוד חשובה, שגם יכולה לעודד סולידריות ושותפות: אם תושבי המרכז ינהרו בהמוניהם לערי הדרום כדי לעשות שם את הקניות שלהם לשבת, הם יתנו אוויר וחמצן לעסקים הקטנים והבינוניים המקומיים, שניזוקים בצורה מאוד קשה מהסיטואציה הביטחונית. לכן העליתי סטטוס בפייסבוק עם תמונה שלי עושה קניות, וקראתי לעוקבים לבוא ולעשות כמוני. מדובר בסטטוס שעד עכשיו צפו בו מאות אלפי אנשים, עם יותר מ-4,000 לייקים, ובעקבותיו התקשרו אלינו בעלי עסקים מהדרום כדי לבקש שאבוא להצטלם גם אצלם. אני חושבת שככה אני עוקפת באופן מאוד שימושי את שיח המיינסטרים, שבדרך כלל מתרכז סביב נקודות מאוד צפויות. אני מוכנה להיות חלק מהשיח הזה, אבל חשוב לי גם לקדם את האג'נדה הנוספת שלי, ואת זה אני עושה דרך הרשת".

לצפייה בראיון המלא לחצו כאן