שלי על המשך מבצע "צוק איתן": "לא להיכנע לתביעות הפנטזיונריות של ליברמן ובנט"

1 באוגוסט, 2014

20 יום מתחילת מבצע "צוק איתן", התראיינה שלי למהדורת הבוקר של "חדשות 10" בהנחייתו של דב גילהר, וזאת על רקע המשך המערכה בעזה והניסיונות הגוברים להגיע להפסקת אש בין הצדדים.

בתחילת דבריה, התייחסה שלי לתביעה שהציגה בפני נתניהו יום קודם לכן – הארכה ביממה נוספת של הפסקת האש ההומניטרית שהנהיגה ישראל בסוף השבוע האחרון. "אתמול (שבת), כשלא היה ברור אם הקבינט יקבל את ההצעה להאריך את הפסקת האש ב-24 שעות, הוצאתי הודעה שקוראת לנתניהו להמשיך בהתנהלותו השקולה ולקבל את ההצעה. בדפוס הקבוע שבו נתניהו ויעלון מגלים רציונאליות ואחריות, ובתוך הקואליציה שלהם יש קולות שקוראים להם כל הזמן להסלים, להסלים, להסלים, חשוב שתהיה אופוזיציה שפויה שתיתן את משקל הנגד שלה. ואכן, ראש הממשלה, שמפעיל היגיון במערכה הזאת, הסכים להארכה ב-24  שעות''. שלי הסבירה מדוע צדקה הממשלה כשקיבלה את ההצעה: ''אין סיבה לא להסכים לדבר כזה. הלגיטימציה שאנחנו צוברים בנכונות שלנו להיעתר להפסקת אש היא מאוד גדולה, ומאפשרת לנו גם טווח פעולה מבצעי רחב. הפסקות האש האלו חיזקו אותנו מאוד בזירה הבינלאומית. בעולם של היום לתמיכה בינלאומית יש משקל ביטחוני עצום, אפילו יותר מחיסול של אחד מראשי חמאס".

"במציאות המורכבת הזאת, צריך להתנהל בשכל ובהיגיון, עם מטרות רציונאליות. מאוד קל להבעיר את כל האזור, אבל יש לזה משמעויות מרחיקות לכת: התבססות בבוץ בשתי זירות לוחמה, אובדן חיי אדם בצד שלנו בראש ובראשונה ואובדן הקרדיט שצברנו בזירה הבינלאומית. צריך לקבל הפסקת אש, ובלבד שאפשר יהיה להמשיך לטפל במנהרות. זה דבר הגיוני וסביר. הוא מחזק אותנו, לא מחליש אותנו. אני מפצירה בציר הרציונאלי והמתון שנוצר בתוך הקואליציה להמשיך ולנהוג בהיגיון, ולא להיכנע לתביעות של ליברמן, בנט ואחרים, שדורשים הכרעה שהיא מעולם הפנטזיות".

ומה הלאה? בדבריה הסבריה שלי פעם נוספת כי הזרוע הצבאית לבדה לא תספיק כאן: "תולדות המפעל הציוני מרגע תחילתו מורכבות גם מבנייה, צמיחה, שגשוג, תרבות וחברה מפוארת, אך גם מלחימה עם אויבים. לכן, מול האמירה שמגיעה מהימין לפיה צריך לחסל את זה אחת ולתמיד, אפשר לחזור אחורה עד לימי העלייה הראשונה ולהבין שאלו הם חיינו, עם כל הצער שבדבר. חובה עלינו שיהיה לנו צבא חזק ויכולת לגונן על עצמנו, אבל קיומנו במזרח התיכון לא יוכרע על הצבא. לא שם נמצא שדה ההכרעה. שדה ההכרעה נמצא בשדה המדיני, ואנחנו רואים את זה בדיבידנד האדיר שאנחנו מקבלים מהשלום עם מצרים, שבזמנו נראה בלתי אפשרי".

שלי הבהירה כי על אף שלישראל אין כל פרטנר בר שיח בתוך חמאס ("מדובר בארגון טרור רצחני ואין שום סיבה להידבר איתו. זה דבר שלא בא בחשבון"), יש לה לא מעט פרטנרים פוטנציאליים במזרח התיכון: ''התגבשה כאן קואליציה מעוררת תקווה שכוללת את מצרים, סעודיה, האמירויות, ירדן, הרשות הפלסטינית וכמובן גם את הציר האמריקאי והציר האירופי. יחד, הם מהווים איזשהו בסיס שאפשר לבנות ולהיבנות עליו בטווח היותר רחוק. יש לנו שני טאקטים. הטאקט הראשון הוא של הפסקת האש, שתתנהל בדיוק לפי המטרות המאוד ריאליות שהציב הקבינט המדיני-ביטחוני: הפסקת הירי הרקטי, פגיעה קשה במטרות חמאס והשגת שקט לזמן ארוך ככל האפשר. אלו שלוש מטרות ריאליות, והן יושגו. אחרי שיושגו, אפשר יהיה להגביה עוף ולחשוב על העתיד שלנו במזרח התיכון בכדי לנצל את ההזדמנויות החדשות שנוצרו. לפעמים דווקא מתוך מלחמה, מתוך הכאוס, מתוך הכאב והדם, נולדות הזדמנויות חדשות".

בהמשך השתתפה שלי בדיון נוסף שנערך במסגרת המהדורה, ועסק במשמעויות הכלכליות שיהיו למבצע ביום שאחרי. ''נקודת הפתיחה היא שאנחנו מתנגדים לחלוטין למדיניות הכלכלית של נתניהו ולפיד'', אמרה שלי בפתח דבריה. "מלכתחילה, הם יצרו שינוי כך שהתקציב יגדל ב-10 מיליארד ש''ח פחות משהיה אמור לגדול, בגלל הכלל הפיסקאלי. האידיאולוגיה הכלכלית של הממשלה הזאת היא השאיפה להקטין ככל האפשר את התקציב – להקטין את החינוך, להקטין את הבריאות, להקטין את הרווחה''.

''אין לי ספק שמערכת הביטחון תקבל את מה שהיא מבקשת, אין לי ספק שאף אחד לא מקמץ בכספים כשהוא יוצא למלחמה הזאת, ובצדק רב ביותר, אבל יש פער אדיר בין המוכנות לשפוך כמויות ענקיות של כסף על מלחמה, לבין חוסר המוכנות המוחלט לעשות זאת בכל מה שקשור לחברה: לפרנסה, לתעשייה, לתעסוקה, לתרבות, לחינוך, לבריאות. יש כאן פגם מנטאלי מאוד חזק. חלק מהחוסן שלנו מורכב לא מהיכולת לפתח כלי נשק, לשכלל אותו ולירות בו,  אלא מהעובדה שאנחנו חברה חסינה. אני קוראת לממשלה בהזדמנות הזאת לשנות לחלוטין את צורת ההסתכלות. לא עוד כספים בלי הגבלה למערכת הביטחון ואפס תקציבים ואפילו קיצוצים לחברה, אלא התייחסות שוות ערך כלפיהם, לרבות נכונות להגדיל את הגרעון לצורך העניין הזה. בלי להתבייש, בלי למצמץ''.

לצפיה בראיון לחצו על התמונה: