שלי לערוץ 2: "הפגיעה בתשתיות החמאס – תמונת הניצחון של ישראל"

3 באוגוסט, 2014

26 יום מתחילת מבצע ''צוק איתן'', התראיינה שלי לחדשות ערוץ 2, בהנחיית עמית סגל וסיון רהב-מאיר. כל זאת כשברקע ההחלטה של ממשלת ישראל להוציא חלק ניכר מכוחות צה''ל מתוך רצועת עזה, היעדרותו של סגן הדר גולדין ז"ל וגל האלימות המילולית שפושה בחברה הישראלית בימים האלו ביתר שאת. לצידה של שלי התראיין גם, בין היתר, יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין (ליכוד).

בדבריה, התייחסה שלי לצורך להביא לסיומה של הלחימה ברצועה: "אף מדינה לא יכולה להרשות לעצמה ירי שיכניס את האזרחים שלה למקלטים. לכן יצאנו למבצע הזה, בגיבוי של חלקים גדולים מהאופוזיציה הציונית שאני חלק ממנה. ובכל זאת, יש רגע שבו צריך לעשות שכלול של המחירים, הסיכונים וההישגים ביחד. זאת תמונה מורכבת - היא לא מורכבת רק מכן, לא, שחור ולבן - ואני חושבת שהממשלה קיבלה החלטה נכונה ברגע הזה. אני רוצה להציע תמונת ניצחון: הירי הרקטי של החמאס דולדל משמעותית, והתשתיות שלו נפגעו בצורה משמעותית. צריך לזכור שהקלף המנצח, פיגוע הטרור הקשה והאימתני שחמאס תכנן לנו, היה באמצעות במנהרות - וגם זה סוכל ונוטרל. תוסיפו את זה לעובדה שחמאס מוחלש מדינית ובינלאומית. יש כאן בהחלט נקודה שבה אפשר באופן מושכל, ותוך שליטה באירועים, לקבל את ההחלטה הזאת".

"האם הממשלה יכולה להבטיח לתושבי מדינת ישראל שלא יסבלו יותר משום רקטה? התשובה היא חד משמעית לא. מנהיג שמבטיח דברים כאלה משלה את הציבור שלו. אין ספק שרוב החיילים והקצינים רצו לעשות יותר, אבל כך זה צריך להיות - הצבא צריך לפעול, והשלטון, הדרג המדיני, צריך להשתמש בכוח הזה במשורה. הרי אם היינו מחסלים את כל מקורות הסיכון, היינו צריכים גם לצאת למלחמה קשה מאוד בלבנון, כיוון שיש שם 150,000 טילים, סקאדים, רקטות וכל מרעין בישין; והיינו צריכים לצאת למלחמה נגד איראן, כיוון שהיא מחזיקה נשק שיכול לגרום לנזק רב מאוד, וזה בלשון המעטה. אבל בתוך הסיטואציה הזאת, ובתוך ניהול הסיכונים, צריך להתנהל בשום שכל, לפעמים באיום, לפעמים בהתקפה. הרבה פעמים ההרתעה לבדה היא הכוח שלנו".

שלי התייחסה גם לאיומים שספגו בעת האחרונה דמויות ציבוריות רבות, כשבמקביל טוען לוין כי עיתונאי "הארץ", גדעון לוי, הוא "בוגד", כהגדרתו: "אני חושבת שנאמרו כאן דברים מסוכנים. חופש הביטוי הוא ערך עליון בדמוקרטיה, ולצערי הדברים האלה מצטרפים למסכת התרחשויות מאוד קשות של זרמים עכורים בחברה הישראלית. אני רוצה להזהיר מפני מדרון חלקלק. אנחנו נמצאים בתקופה קשה. בעבר, בתולדות מדינת ישראל, תקופות של סף כזה של אלימות מילולית הביאו בסוף לרצח. זה קרה לפני רצח אמיל גרינצוויג, כשברחובות הייתה בדיוק אלימות כזאת ובלי הוקעה של המנהיגים, זה קרה בימי רצח ראש הממשלה יצחק רבין, ויש לי תחושה שאנחנו שם שוב. אני ישראלית, אני אוהבת את המדינה, אבל יחד עם זה, לגדעון לוי יש זכות מלאה להביע את עמדותיו".

דבריה של שלי נאמרו טרם ההודעה הרשמית של דובר צה"ל על מותו של הדר גולדין ז"ל, כשברקע נערכת ליד בית המשפחה עצרת תמיכה בשחרורו. בהקשר הזה, אמרה שלי כי "מפעים לראות את מפגן הסולידריות האדיר הזה, עם המון אנשים צעירים, עם שכנים שמגיעים באופן ספונטני. קשה לקרוא לזה הפגנה. הם לא מפגינים נגד מישהו, הם מפגינים בעד. בעד הסולידריות, בעד החברות, בעד האחדות, בעד חיזוקים השכנים והחברים שלהם. יש כאן המשך של רוח באמת נפלאה שהתגלתה במלחמה הזאת, והייתי רוצה שהיא תלווה אותנו גם בעתות שקט ביטחוני. ערוץ 7 ראיין את הדר גולדין בסיום בה''ד 1, והוא אמר שם: 'יש לך אפשרות לבחור בין שתי אפשרויות: או לעשות בשביל ההצלחה שלך או לעשות בשביל הכלל. אני רוצה לתת את שתי הידיים - לא רק את היד הימנית, אלא גם את השמאלית'. זה מאוד הזכיר לי את חנה סנש, שכתבה את הדברים האלה ממש בפער של 70 שנה. יש משהו מאוד יפה ומחזק בבחירה בערכים, בבחירה בתרומה לכלל, ואני חושבת שזה מאיר אותנו באור יפה מאוד".

בהמשך, הסבירה שלי גם היכן נמצא המקור לרוח הזאת: "זה אמנם נכון שחיילים צריכים להגן על אזרחים, זה דבר שלא מוטל בספק, אבל אצלנו יש מן מצב ייחודי שכזה שבו חיילים גם אזרחים, ואזרחים הם או חיילים, או שהיו חיילים, או שיהיו חיילים. לא מדובר בלגיון זרים או בשכירי חרב, אלא באנשים שהם החברים שלנו, האבות שלנו, הילדים שלנו, הנכדים שלנו, וכן הלאה. הדאגה העמוקה לחיי אדם, הכאב, האבל ותחושת האובדן הקולקטיבית על מותו של כל חייל ועל היעדרותו של כל חייל, מאפיינים אותנו בעוצמה מאוד גדולה. זאת חולשה שלנו, צריך להודות, אבל בחולשה הזאת יש גם עוצמה אדירה, והיא מבטאת את הסולידריות ואת החוזקות שלנו, שמאפשרים לנו להיות צבא כל כך חזק. יש כאן תרבות של חיים וקדושת חיים, מול תרבות של מוות, שמקדשת את המוות. אלו שתי תרבויות שלעולם לא ייפגשו. אני גאה בעובדה הזאת, וגאה לראות במה שמתרחש עכשיו מול הבית של הדר גולדין. אלו בדיוק המקרים שבהם אנחנו מתאפיינים בייחוד שלנו".