יחימוביץ: שני איומים משמעותיים ביותר על ביטחונה של ישראל הוסרו מהפרק

7 באוגוסט, 2014

שלי התראיינה ל"ערב חדש" בהנחייתו של דן מרגלית, אודות הפסקת האש במבצע "צוק איתן".

"אין מלחמות שמחות", הבהירה שלי בראשית דבריה. "אף פעם אי אפשר לצאת כשכל תאוותינו ורצונותינו בידינו. היינו רוצים שהחמאס לא יתקיים; היינו רוצים שלא יישאר ולו משגר אחד ברצועה, ושלא יישארו לא מנהרה אחת ולא טרוריסט אחד. אבל מה לעשות, אנחנו לא חיים בעולם אידיאלי. ובהינתן הסיטואציה שהייתה, שני איומים משמעותיים ביותר על ביטחונה של ישראל לא צלחו, ואף הוסרו מהפרק: אחד זה האיום הרקטי, שפשוט לא הצליח – תחשוב איזו התחמשות אדירה הייתה שם, וכמה מיליארדים הושקעו בזה. האיום שני הוא המנהרות, שדרכן אמור היה להיות המגה פיגוע הרב תכליתי, שסוכל גם הוא. אני מניחה שהשמדנו את רוב המנהרות. כאן יש שתי הצלחות משמעותיות. הן מדודות, וכיוון שמלכתחילה לא היו יעדים שהם בשמיים, אפשר להגדיר את זה כהצלחה".

"אין לנו תביעות מדיניות מהחמאס. הוא לא בר שיח מדיני. ישראל צריכה לעמוד בשלוש המטרות שהציבה לעצמה לפני המבצע. כלומר, שקט לתקופה ממושכת מאוד, פגיעה קשה בתשתיות החמאס והפסקת הירי הרקטי. כאן קרה דבר מצוין – מצרים התגלתה כבעלת ברית מאוד חזקה. מעבר רפיח, שהוא כמובן באחריות מצרית, יהיה נתון לשליטה שלה. המצרים לא ישחקו בכסיות של משי עם החמאס. אנחנו צריכים ללכת איתם עקב לצד אגודל, לתת להם את הכבוד המגיע להם ולשתף איתם פעולה באופן מוחלט. יש לנו בעל ברית חזק וטוב כבר עשרות שנים, צריך לתת לו לסדר שם את העניינים".

"אני לא רוצה להיכנס לרזולוציות. זה לא לעניין. בסופו של דבר, הקווים הכלליים צריכים להיות משורטטים, והתרגום שלהם לטכניקה כבר ייקבע בהמשך. אבל בוודאי שנוצר כאן משהו שאי אפשר להתעלם מהעוצמה שלו: עצם החיבור בין הרשות הפלסטינית לבין מצרים, סעודיה, ירדן -  אפשר להוסיף גם את אלג'יריה ואיחוד האמירויות - כשאנחנו גם בתוך הברית החדשה הזאת. יש כאן שינוי של מאזן אסטרטגי בתוך המזרח התיכון. ואת הדבר הזה צריך לקחת, למנף, להביא אותו למקומות של תקווה".

שלי נשאלה גם האם אירועי החודש האחרון, בדגש על הגיבוי שהעניקה מפלגת העבודה לממשלת נתניהו במהלך המבצע, מצדיקים את כניסתה לקואליציה: "התשובה היא 'ממש לא', באופן חד משמעי. אין כאן שום סתירה, אופוזיציה ציונית ועניינית יכולה לתמוך בממשלה לעת מלחמה. זה לא דבר חדש במדינת ישראל, ואנחנו לא המצאנו אותו. תהום עמוקה פעורה בין התפיסה המדינית של נתניהו לבין זאת שלי ושל כל מפלגת העבודה. נתניהו כבר הוכיח דבר אחד - הוא לא רוצה בהסדר מדיני. לפעמים מאשימים אותו שהוא פחדן, שאין לו אומץ. זה לא נכון, הוא לא רוצה. הוא איש ימין, הוא אידיאולוג, אסור לזלזל באידיאולוגיה שלו. הוא איש ימין מדיני, כלכלי, ואין דבר משותף בין האידיאולוגיה שלו לבין זאת של מפלגת העבודה. שוב להזדחל לממשלה כדי להיות גלגל חמישי בעגלה ולקבל כמה כיסאות וכיבודים? זה דבר שיש ממנו רק מוות פוליטי, וזה גם לא מועיל למדינה".

"יכול להיות שיש אצלנו כאלו שרוצים להיכנס לממשלה, אבל אל תזלזל במשקל שלי בהחלטה אם זה יקרה או לא. ולא, אני לא מרגישה לבד - אני חושבת שהרבה שותפים לתפיסה שלי. אגב, זה לא רק עניין אידיאולוגי. גם פוליטית, באופן מפוכח, בסרט ההיגררות לממשלה כדי להיות קבלני ביצוע של נתניהו כבר היינו. זה לא הביא אותנו רחוק".

לצפייה בראיון לחצו כאן