פרשת לקץ' מלקו - נייר לקמוס לריבוד ולגזענות בחברה הישראלית

19 באוגוסט, 2014
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית של קלמן ליבסקינד ברדיו גלי ישראל, בעקבות הודעת בנק ישראל כי בכוונתו לקלוט את עובדת הקבלן לקץ' מלקו בהעסקה ישירה.

"המודעה שפרסם הבנק הייתה רק יריית הפתיחה להפגנה בלתי-מודעת לעצמה שהיה בה הכל: גם תפיסה מעמדית לקויה, גם הפגנה גסת-לב של גישה שיש שווים ויש שווים יותר מרגע לידתם, גם קצת גזענות, הרבה מאוד דברים רעים התערבבו שם.

לגבי המודעה, זה שצויין בסוגריים שלקץ' מלקו היא עובדת קבלן, זה לא היה רק זה - באותו זמן שנפל בקרב משה מלקו נפל גם עמית יאורי מירושלים, שגם אביו הוא עובד הבנק, עובד בכיר בתחום הטכנולוגי. ופורסמו שתי מודעות אבל, זו ליד זו, כשליד מודעת האבל לזכרו של עמית יאורי נכתב "משתתפים באבלך הכבד" ועל זו של משה מלקו נכתב "משתתפים בצערה של.." כלומר, ואני בטוחה שלא בזדון אלא מתוך איזה המיית לב פנימית בלתי-מודעת, יש צער לסוג אחד של אנשים בעיני בנק ישראל, ויש צער לסוג שני.

הדברים הכי נוראים, אנחנו מגלים אותם כשהם קורים בצורה בהמית כזאת, בתום לב, לא מתוך איזה רוע קוסמי זדוני. אז זה נייר הלקמוס הכי טוב של חברה, של מה היא חושבת, של מה באמת הזרם התודעתי האמיתי שלה. הרי אין שם איזה אדם רשע - גם באיזשהו שלב במאבק הזה, כשהוא היה סמוי וחשבתי שאני אוכל לסגור את העניינים בשקט ולהביא לכך שלקץ' - שלעולם לא נוכל לנחם אותה על מותו של משה, הרי אין ניחום על האבל הזה - אבל כן ניתן היה להבטיח לה מחווה קטנה של חסד, איזשהו שקט תעסוקתי, שהיא לא תעבוד בבנק כמנקה דרך הקבלן "אשמורת" אלא תקבל את המשכורת שלה ישירות מהבנק. זה יבטיח גם שהיא לא תקום בבוקר בבעתה אם יש לה פרנסה או אין לה פרנסה. זה משהו כל כך זול, אלו חמשת אלפים שקלים בחודש שהבנק ממילא משלם לקבלן פלוס עמלה.

והדבר הכי מזעזע שנתקלתי בו במהלך הטיפול השקט, שלא רציתי שיהיה פומבי, זו סדרת טיעונים כל-כך מגעילה, באמת כל הגועל והריבוד החברתי העמוק הזה נחשפו. למשל, כדי להסביר לי כמה הם רחמנים וטובי לב, הם הסבירו לי שהם הביאו לה המון אוכל בשבעה. כל כך הרבה אוכל, עד שנשאר "המון", זה הביטוי, כשאני באה ומדברת איתם על להעסיק אותם באופן ישיר.

או "את בטוחה שזה מה שהיא רוצה, לעבוד בבנק ישראל?" לא, היא רוצה להיות עובדת קבלן. היא רוצה להגיד "אהבתי את אדוני." וגם מין חוסר נכונות טוטאלי, מוחלט, לרבות מצד הנגידה, להעסיק אותה ישירות, כאילו מדובר בלוחות הברית שירדו מהר סיני, ששם כתוב "לא תעסיק ישירות את לאקץ' מלקו."

להאזנה לראיון המלא: