עובדת הקבלן שבנה נהרג תקבל קביעות בבנק ישראל

19 באוגוסט, 2014
במודעת האבל שפרסם הבנק בעקבות נפילת סמ"ר משה מלקו בצוק איתן, נאמר שאמו היא עובדת קבלן בבנק. בעקבות הביקורת החריפה הוחלט להציע לה להפוך לעובדת קבועה. ההנהלה: יש גורמים שמנצלים את המקרה הטרגי לקידום אג'נדות
 
מאת: אריק בנדר ויהודה שרוני
 
עובדת הקבלן בבנק ישראל לקץ' מלקו, שבנה סמ"ר משה מלקו נהרג במבצע צוק איתן, תקבל קביעות או תועסק בצורה ישירה, אם תרצה בכך, בתום 30 ימי האבל. כך נמסר מטעם דוברות בנק ישראל.
 
ההודעה נמסרה רשמית לאחר ימים אחדים, שבהם בנק ישראל והנגידה קרנית פלוג ספגו ביקורת חריפה ביותר. הכל החל במודעת האבל הפנימית שפרסם בנקישראל, שם נכתב בסוגריים ליד שם האם השכולה - "עובדת קבלן". המודעה הכתה גלים בתקשורת וברשתות החברתיות.
 
בנק ישראל, שטען בתגובה ראשונה שהתוספת בסוגריים נכתבה כדי שעובדי הבנק יזהו את העובדת, שלח אחרי כמה שעות תגובה חדשה שבה הוא מתנצל על חוסר הרגישות. אתמול הצטרפה למבקרים גם ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה).
 
בהודעת בנק ישראל נכתב אתמול: "הנהלת בנק ישראל התגייסה לסיוע לעובדת, לרבות ביטחונה התעסוקתי, והמחויבות לעובדת הובעה ללא שום הסתייגות.בתום 30 ימי האבל תסכם מחלקת משאבי אנוש את אופן המשך עבודתה של גב' מלקו, בהתאם לרצונותיה, לרבות האפשרות להעסקה ישירה. מלכתחילה לא הייתה כוונה לקיים את הדיון בתקשורת. בנק ישראל מצר על כך על שגורמים שונים מנסים לנצל את המקרה הטרגי של משפחת מלקו כדי לקדם אג'נדות כאלה ואחרות".
 
הודעת הבנק באה לאחר שח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) הציגה בעמוד הפייסבוק שלה התכתבות עם נגידת בנק ישראל, קרן פלוג, ממנו עולה כי היא מתנגדת לקליטתה של מלקו כעובדת ישירה של הבנק.
 
במכתב תשובה ששלחה פלוג לח"כ יחמוביץ' ב-4 באוגוסט, לאחר פרסום מודעת האבל הפנימית שפרסם בנק ישראל, שם נכתב ליד שם האם השכולה "עובדת קבלן", אומרת הנגידה, תוך שהיא דוחה את בקשת יחימוביץ' להעסקה ישירה של העובדת, כי "נושא עובדי הקבלן במשק הישראלי הוא נושא חשוב ומהותי ואני בהחלט סבורה שמן הראוי לקיים בו דיון ציבורי מעמיק. אני סבורה שיש להפריד בין דיון זה לבין אבלה של משפחת מלקו".
 
יחימוביץ כתבה בעמוד הפייסבוק כי "זה כמה שבועות שאני מנהלת מגעים שקטים מול בנק ישראל והנגידה כדי שיקלטו בהעסקה ישירה את לקץ' מלקו, אמו של לוחם גולני סמ"ר משה מלקו ז"ל, שנפל בצוק איתן בקרב בסג'עייה, וכי לצערי הנגידה מתעקשת, באטימות לב, שלא לעשות מחווה קטנה וזולה זו, דווקא במוסד שהשכר בו גבוה במיוחד". מלקו עובדת כמנקה בבנק ישראל באמצעות חברת הקבלן 'אשמורת'".
 
חימוביץ' הודיעה בסוף השבוע שעבר כי אינה מתכוונת לוותר בנושא זה, וכי כמה קבוצות וארגונים מתכוונים להירתם למאבק נגד הנגידה עד להעסקתה של מלקו ישירות בבנק. "מזמן לא נתקלתי בהתנגשות כזאת בין כאב וסבל ובין אטימות, אכזרית וגסות לב. מזמן לא קיבלנו שיעור כזה באי שוויון. בפער הנורא בין הסולידריות והרעות ומסירות הנפש בשדה הקרב, ובין האפליה העמוקה, הניכור, הדיכוי המבני, הפערים והחומות הנפשיות והבירוקרטיות שנבנו בכוונה תחילה בין שווים פחות ושווים יותר לכאורה". כתבה יחימוביץ.