בנק ישראל נסוג: יעסיק את אימו של חלל צה"ל משה מלקו באופן ישיר

19 באוגוסט, 2014
בעקבות הביקורת הציבורית הודיע בנק ישראל: נסכים לקלוט את לקץ' מלקו כעובדת הבנק ■ המקרה של מלקו התפרסם לאחר שבמודעת האבל של הבנק נכתב ליד שמה צמד המילים "עובדת קבלן" ■ ח"כ יחימוביץ', שהובילה את המאבק: "זה אקט שהיה אמור להיעשות בצנעה וכמעשה אנושי מובן של סולידריות כבר בעת ימי השבעה"
 
19:36 17.08.2014 מאת: מוטי בסוק
 
בנק ישראל הודיע הערב (א') כי החליט להעסיק באופן ישיר את לקץ' מלקו, אימו של החייל משה מלקו ז"ל, שנהרג במהלך מבצע "צוק איתן". הבנק נסוג בו מהחלטתו שלא להעסיק את מלקו באופן ישיר, והחליט לבסוף לעשות זאת בעקבות ביקורת חריפה שנמתחה עליו ובעקבות מעורבותה של ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) בנושא.
 
מלקו מועסקת בבנק ישראל כעובדת ניקיון באמצעות חברת קבלן. עד כה סירב הבנק בתוקף להעסיק את האם באופן ישיר. נגידת הבנק קרנית פלוג שבה והדגישה, בחלופת מכתבים עם ח"כ יחימוביץ', כי היא אינה מתכוונת לקבל את מלקו כעובדת הבנק. שר האוצר יאיר לפיד מתח אף הוא ביקורת על התנהלות הבנק בפרשה זו.
 
"עם היוודע דבר נפילתו של בנה של לקץ' מלקו, משה ז"ל, התגייסה הנהלת בנק ישראל כדי לסייע ולטפל בעובדת ובמשפחתה ולסייע לה ככל שיידרש, לרבות הבטחת ביטחונה התעסוקתי. הנהלת הבנק, ובראשה הנגידה, הביעו את מחויבותם לעובדת ללא שום הסתייגות", נכתב בהודעה שפירסם הערב הבנק.
 
"כפי שתוכנן מלכתחילה, בתום 30 ימי האבל, תסכם מנהלת משאבי האנוש בבנק עם הגב' מלקו את אופן המשך עבודתה, בהתאם לרצונותיה, לרבות האפשרות להעסקה ישירה. מלכתחילה לא היתה כל כוונה לנהל דיון פרטי זה בכלי התקשורת. בנק ישראל מצר על כך שגורמים שונים מבקשים לנצל את המקרה הטרגי של משפחת מלקו כדי לקדם אג'נדות כאלה או אחרות".
 
המקרה של מלקו האם התפרסם בעקבות פרסום מודעת האבל הפנימית שתלה בנק ישראל במשכנו בירושלים, שם נכתב ליד שמה של מלקו צמד המילים "עובדת קבלן". אמש פירסמה יחימוביץ' בדף הפייסבוק שלה חלופת מכתבים עם פלוג שבהן סירבה נגידת הבנק המרכזי להעסיק את מלקו באופן ישיר. "נושא עובדי הקבלן במשק הישראלי הוא נושא חשוב ומהותי ואני בהחלט סבורה שמן הראוי לקיים בו דיון ציבורי מעמיק", כתבה פלוג ליחימוביץ'. "אני סבורה שיש להפריד בין דיון זה לבין אבלה של משפחת מלקו".
 
בפתח מכתבה כתבה פלוג: "אני כואבת, ביחד עם רבים מעובדי בנק ישראל את סבלה של משפחת מלקו שבנה משה ז"ל נפל במבצע צוק איתן. אני מצרה על האופן שבו נוסחה מודעת האבל שנתלתה בלוחות המודעות בבנק. כידוע בנק ישראל פירסם הודעה ובה הבענו צער על הניסוח. כולנו תקווה שלא נדע עוד אירועים כאלו, ואם כן אני בטוחה שנפעל בעתיד ברגישות בנושא זה".
 
יחימוביץ': "מזמן לא נתקלתי בהתנגשות כזאת בין כאב וסבל ובין אטימות"
במכתב ששלחה יחימוביץ' לפעיליה, בתגובה למכתב של פלוג, ונושא את הכותרת "אדונים ומשרתים, הנגידה והמנקה", היא כותבת: "זה כמה שבועות שאני מנהלת מגעים שקטים מול בנק ישראל והנגידה כדי שיקלטו בהעסקה ישירה את לקץ' מלקו, אימו של לוחם גולני סמ"ר משה מלקו ז"ל, שנפל בצוק איתן בקרב בשג'עייה, וכי לצערי הנגידה מתעקשת, באטימות לב, שלא לעשות מחווה קטנה וזולה זו, דווקא במוסד שהשכר בו גבוה במיוחד". מלקו עובדת כמנקה בבנק ישראל באמצעות חברת הקבלן 'אשמורת'".
 
יחימוביץ' הודיעה בסוף השבוע שעבר כי אינה מתכוונת לוותר בנושא זה, וכי כמה קבוצות וארגונים מתכוונים להירתם למאבק נגד הנגידה עד להעסקתה של מלקו ישירות בבנק. לדבריה, "הנגידה, האמונה על מדיניות מקרו-כלכלית, פשוט מסרבת להתעסק במיקרו ולעשות את המעשה האנושי הפשוט של העסקתה הישירה של מלקו בבנק שהיא ממילא עובדת בו. זה אקט שהיה אמור להיעשות בצנעה וכמעשה אנושי מובן של סיוע וסולידריות כבר בעת השבעה, בוודאי אחרי פרסום המודעה המכוערת. מה גם שאין לצעד הזה שום עלות כספית. אבל לנגידה, המעשה הפשוט הזה נראה בלתי אפשרי. דמיוני. חורג ממדע הכלכלה ומנוגד לסדר הטבעי ביקום".
 
יחימוביץ' הדגישה: "מזמן לא נתקלתי בהתנגשות כזאת בין כאב וסבל ובין אטימות, אכזרית וגסות לב. מזמן לא קיבלנו שיעור כזה באי שוויון. בפער הנורא בין הסולידריות והרעות ומסירות הנפש בשדה הקרב, ובין האפליה העמוקה, הניכור, הדיכוי המבני, הפערים והחומות הנפשיות והבירוקרטיות שנבנו בכוונה תחילה בין שווים פחות ושווים יותר לכאורה."