"הפתרון לכל סכסוך הוא פתרון מדיני"

21 באוגוסט, 2014
האזינו:

שלי התראיינה ליומן הערב ברשת ב', עם רן בנימיני, בעניין המשך מבצע צוק איתן לאחר נסיון החיסול של מוחמד דף הערב.

"על פגיעה בתושבי מדינת ישראל, בין אם הם בעוטף עזה ובין אם הם במרכז הארץ, אנחנו זכאים ואף חייבים להגיב בדרך צבאית, במענה של כוח. על כך אין ויכוח, זו זכות בסיסית להגן על חיי אזרחנו כמדינה ריבונית, וגם להשתמש בצה"ל שהוא צבא מאוד חזק.

מי שמצפה לפתרון שבו לא יהיו לנו יותר אויבים במזרח התיכון, ולא יהיה בידיהם יותר נשק, מצפה לדבר שהוא לא ריאלי. ומי שמבקש למגר את כל מי שיש לו יכולת רקטית, וצבאית, ונשק שמכוון לעברינו - צריך לצאת עכשיו למלחמה כוללת, גם בצפון בחיזבאללה, וגם נגד איראן, וגם נגד החמאס, ואולי נגד עוד כמה אויבים שיש לנו.

לכן הפתרון הצבאי החד-משמעי שלכאורה אחריו יבוא שקט מוחלט לאזרחי ישראל הוא פתרון הזוי, קיצוני ופשוט לא נכון. הפתרון לכל סכסוך הוא פתרון מדיני. לצערי אנחנו נגררים למשא ומתן עם חמאס, שהוא ארגון טרור אכזרי, פונדמנטליסטי. זה לא. אבל כן צריך להבין שאחרי שתושג הפסקת אש, ובסופו של דבר יהיה כאן איזשהו הסכם שהוא הסכם זמני, אי אפשר יהיה לשקוט על השמרים. העיתות האלו של שקט צריכות להיות מנוצלות להבקעה מדינית. אי אפשר לחיות רק על החרב.

ולא עם החמאס, אלא עם המעטפת שנוצרה כאן, שהיא יוצאת דופן, היא חריגה, ויש לה אפילו משמעות היסטורית. נוצר כאן איזשהו גוש של מדינות, שלא כולן אוהבות ציון ולא התאהבו בנו פתאום, אבל נוצר מנעד של אינטרסים שחברות בו מעצמות במזרח התיכון כמו סעודיה, כמו מצרים, ירדן, הרשות הפלסטינית שמתגלה כמתונה וכמתווכת בפרשה הזו. ואת כל הגופים האלה אנחנו חייבים להכיל אל תוכנו, להיות חלק מהם, כדי להגיע לפתרון של קבע."

להאזנה לראיון המלא: