שאילתא לשר האוצר בעניין מימון פינוי תושבי עוטף עזה

26 באוגוסט, 2014
-שאילתה ישירה-
 
 
 
  מימון פינוי תושבי עוטף עזה על-ידי המדינה
 
 
חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שאלה את שר האוצר
 
בראיון לערוץ 10, ביום 24/08/14, אמרת את הדברים הבאים: "אנחנו אומרים מייד שכל תושב שרוצה לעזוב את עוטף עזה יכול לעזוב, זכותו לעזוב, ואנחנו גם נסייע. נסייע להם בפתרונות זמניים, נסייע בכסף אם צריך, כדי לדאוג לזה שיוכלו לעזוב... המדינה מהרגע הראשון אמרה: 'אנחנו נסייע למי שיעזוב את היישובים שלו', ואנחנו אומרים את זה גם היום..."
 
לפי דיווחים בתקשורת, ההחלטה כי המדינה תממן את פינויים של תושבי עזה המעוניינים בכך התקבלה בממשלה רק ב-08.08.14, חודש לאחר תחילת הלחימה, ואילו פינוי בפועל ע"י רשות החרום הלאומית (רח"ל) התבצע בפעם הראשונה ב-24.08.14, כאשר לפני כן הפינויים התבצעו רק כחלק מיוזמות פרטיות של גופים או אזרחים פרטיים.
 
רצוני לשאול:
 
1. מה המשמעות המעשית של דבריך כי "המדינה אמרה מהרגע הראשון אנחנו נסייע..."? ממתי בפועל נתן הסיוע, לכמה תושבים, ובאיזו עלות?
 
2. נוכח דבריך, האם בכוונת משרדך לפצות רטרואקטיבית, ולו באופן חלקי, גופים שקלטו תושבים מעוטף עזה על חשבונם? האם בכוונתכם לפצות תושבים ששילמו על ההתפנות מכספם (ולעיתים כילו על כך את חסכונותיהם)?
 
3. מהו לפי אומדנכם שיעור הכספים שהוציאו מוסדות, גופים פרטיים ותושבי עוטף עזה על פינוי ומציאת פתרונות דיור זמניים, מתחילת הלחימה?