יחימוביץ': הקיצוץ בתקציבי הממשלה – הצעד הכי פחדני שיש

28 באוגוסט, 2014

יום לאחר ההכרזה על הפסקת האש במבצע ''צוק איתן'', התראיינה שלי למהדורת החדשות של ערוץ 1, בהנחיית דוד ויצטום. בריאיון התייחסה שלי להשפעותיו הכלכליות של המבצע על היום שאחרי, כשברקע תקציב 2015 כבר עומד בפתח.

בראשית הריאיון, נשאלה שלי האם היא חושבת שהממשלה הפקירה את תושבי הדרום. "'הפקירה' זאת אמירה קצת קשה מדי", קבעה שלי בתגובה. ''המבצע הזה נוצר במידה רבה כדי לגונן על תושבי הדרום ועל כל תושבי מדינת ישראל. אבל אין ספק שבמהלך המערכה הזאת, ואולי דווקא כי תושבי העוטף נחשבים לחזקים מבחינה חברתית וכלכלית, היה מי שחשב שהם כבר יסתדרו לבד. זה לא עובד ככה. כשם שלמדינה יש אחריות לביטחון אזרחיה, יש לה אחריות גם לדבר הפרוזאי הזה של מימון השירות שלהם בצורה מסודרת, מחוץ לאזור הסכנה, בוודאי למשפחות הצעירות ולילדיהן. לא מדובר כאן בבריחה, לא מדובר כאן בפינוק. מדובר בהצלת נפשות שהיא לגיטימית לחלוטין וחלק מהמערכה. וגם יש את התחושה המאוד חמצמצה שביום שאחרי היישובים האלו יישכחו שוב מאחור, ולא ייעשה מה שחייב להיעשות, וזאת השקעה בהם עבור החוסן החברתי שלהם".  

"האזורים שנפגעו הם לא הומוגניים: יש קיבוצים, יש עיירות פיתוח ויש ערים, כמו אשקלון. סכנה נמהלה בסכנה, ולא היו סקטורים מאובחנים שספגו. אבל הנה, אתמול שמענו שהמימון של צוק איתן ייעשה דרך קיצוץ בתקציב. זה בלתי נתפס. הרי מה זה קיצוץ בתקציב? זה קיצוץ ברווחה, בבריאות, בחינוך, בתשתיות, בשיכון – בדיוק לאותם אזורים. כך שיש כאן דבר בלתי הגיוני לחלוטין, והוא הרבה מעבר למערכה הצבאית ולתוצאותיה".

באשר למידת תשומת הלב שתופנה כעת לנושאים הכלכליים-חברתיים, אמרה שלי: "אני מאוד מקווה שהכלכלה והתקציב יהיו בראש סדר העדיפויות. אנחנו יוצאים למלחמות כדי להגן על המדינה ומבקשים לעשות שלום בשבילה, אבל קודם כל צריך שתהיה מדינה. מדינה ברוח החזון הציוני, סולידרית, שוויונית, עם אחריות של המדינה לאזרחיה, עם שירותי רווחה, בריאות, חינוך וביטחון פנים הראויים למדינה מערבית. לצערנו הרב, בכל הטבלאות של ה-OECD, מבחינת השתתפות הממשלה בהוצאה האזרחית, אנחנו נמצאים במקום השני לפני הסוף. זה נתון מחריד, ובנתוני האי-שוויון אנחנו במקומות הראשונים".

שלי נשאלה מה על הממשלה לעשות בכדי להתמודד עם הוצאות הפתע שנגרמו בעקבות המבצע: "בוא נתחיל במה לא לעשות: לקצץ בתקציבי הממשלה – לא. למה? כי זה הדבר הכי פחדני שיש. כשאתה מקצץ בתקציבים, אתה לא מתעמת עם שום קבוצות כוח. אתה עושה קיצוץ 'פלאט', קיצוץ רוחבי, שזה קיצוץ טיפש – הוא חותך בגרזן מכל המשרדים, חוץ מהביטחון, ובלי אבחנה. אף אחד לא בודק מה צריך, מה לא צריך. המשמעות של זה היא פגיעה מאוד קשה בשירותים החברתיים. מה הדבר הזה אומר? שמי שבמעמד הביניים, שחורק שיניים, מתקיים בקושי ועובד כמו חמור, יצטרך להוציא מכיסו את מה שהמדינה נתנה עד עכשיו. ומי שאין לו, פשוט לא יקבל את השירותים האלו".

"מה כן צריך לעשות? לוותר על התכנית האווילית של 'מע''מ אפס' ששר האוצר דבק בה, למרות שאני לא חושבת שיש איש מקצוע אחד, אדם פוליטי אחד, מישהו מתחום הנדל"ן, שחושב שהתכנית הזאת תועיל. העלות שלה היא במינימום 2.5 מיליארד ש''ח לשנה. לא ייגרע דבר מכבודו של יאיר לפיד אם יגיד: 'טעיתי'. זה בדיוק המקום שאפשר לקחת ממנו כסף''. בנוסף, אמרה שלי כי על המדינה "לבטל חלק מהפטורים המטורפים שמקבלות החברות החזקות, פטורים שמגיעים לכדי 7 מיליארד ש"ח בשנה. הרוב המכריע של הצופים בנו עכשיו לא מקבל את ההטבות האלו; רוב מכריע של הצופים בנו עכשיו משלם את מלוא מס ההכנסה, אם מדובר ביחידים, ואת מלוא מס החברות, אם מדובר בבעלי עסקים קטנים ובינוניים. אבל אם הם תאגידי ענק יש להם פטורים מכאן ועד להודעה חדשה, והם משלמים 3 אחוז מס הכנסה, 0.3% - דברים דמיוניים שלא קיימים בשום מקום בעולם. יש שם 7 מיליארד ש"ח. אני לא אומרת שצריך את כולם, אני לא אומרת לבטל את כל הטבות המס, אבל לפחות חלק מהן כן צריך, ועוד היד נטויה. אבל יש כאן שני דברים: אחד עניין של גאווה פוליטית, והשני עניין של התעמתות עם קבוצות כוח. תמיד קל יותר לפגוע בחלשים". 

לצפייה בראיון לחצו כאן