התרמית הגדולה - הקיצוץ לא נועד למימון צוק איתן. זה שקר. א' זה אי שוויון, ה' זו הפרטה, מ' זה מורה קבלן – מילון עצמאי לתלמיד/ה. החופשה המשפחתית שלי באשקלון: חבצלות חוף והרבה יופי. ובמדור ההשראה השבועי: אבישי בן אהרון ורמי הוד.

6 בספטמבר, 2014
דווקא עכשיו, חופשה באשקלון
 
שלום לכם חברות וחברים,
 
התרמית הגדולה שמאחורי הקיצוץ בתקציב. הקיצוץ שהיה השבוע, שני מיליארד שקל מהחלשים ביותר ושקל לא ממי שיש להם – לא נועד למימון הוצאות צוק איתן. זה שקר וכזב. צוק איתן הוא בסך הכל תירוץ ציני, אכזרי, להקטין עוד את כל מה שהוא מדינה, להגדיל את אי השוויון, להפוך את כל חיינו כאן לג'ונגל ענקי ואלים שבו החזק שורד והחלש ניגף מאחור.
איך אני יודעת?
כי גם אם נניח שנתניהו צודק (והוא לא) ש"הבטחון קודם לכל", וגם אם נניח (מה שלא נכון) שנתניהו ולפיד נאנסו לקחת מהרווחה, החינוך והבריאות ולא היה להם שום מוצא אחר – למה הם עושים זאת באמצעות קיצוץ בבסיס התקציב, ולא באופן חד פעמי כדי לכסות את ההוצאות החד פעמיות של צוק איתן?
קיצוץ בבסיס התקציב, שני המיליארד כעת (ובהמשך עוד מליארדים רבים) הוא לא קיצוץ חד פעמי. כיוון שהוא בתקציב הבסיסי – בשנה הבאה שוב יקוצצו שני מליארד. נוספים. ובשנה שאחריה שוב. נוספים. ובשנה שאחריה וזו שאחריה שוב. שני מליארד נוספים. לנצח. איך זה מסביר את הכורח החד פעמי לממן את צוק איתן?
זה לא מסביר. זה מסביר רק מימוש חוזר ונשנה, הרסני, של המגה-קפיטליזם האנכרוניסטי שנתניהו הוא מאחרוני מאמיניו. נתניהו ושותפיו הקואליציוניים הדלוחים המבצעים את מדיניותו.
מדינה קטנטנה הם רוצים. בלי רווחה, בלי חינוך לכל, בלי בריאות ממלכתית. מדינה פאודלית, שבה חינוך, בריאות, מים ומזון אינם זכות בסיסית, אלא מוצר שרק מי שיש לו יכול לרכוש.
עשרות קיצוצים רוחביים כאלה בבסיס התקציב נעשו בניצוחו של נתניהו. צוק איתן? זה רק תירוץ.
 
עוד על הקיצוץ הזה במאמר שכתבתי לגלובס. הקליקו:
 
הנה כאן ראיון לחדשות ערוץ 2, לדוריה למפרט וליאור פרידמן:
 
 
א' זה אי שוויון, ה' זו הפרטה, מ' זה מורה קבלן. לכבוד שנת הלימודים החדשה פרסמנו מילון משלנו לשנת הלימודים החדשה, השנה שבה הפך הפער בין המילים לבין הביצוע כל כך מופרך ואין סופי, עד שזה נראה כמו בדיחה. בדיחה על חשבון החברה הישראלית. קבלו את המילון המשמעותי (עוד מלה שיש בה אינפלציה חמורה בלי שמישהו יבין את משמעותה המשמעותית) לתלמידה ולתלמיד: 
 
שתפו, שילחו, הדפיסו, חלקו כפלייר ועזרו להפיץ את המסר! לקריאת המילון בפורמט נוח יותר, וגם להדפסה והפצה שלו (הוא יוצא מאוד יפה כפלייר צבעוני, אפשר לחלק אותו בבתי הספר וגם להשתמש בו כבסיס למערך שיעור/פעולה/מפגש) – הכנסו לאתר שלי. תודה ליועץ הפרלמנטרי שלי תומר קרמרמן וכל מי שסייעו לו: לגליה לרך המעצבת המדהימה, לניב סוניסטל כרמיטל אנגרטלילי בן-עמיאילון טוהרעמנואל שלמון וענת נוריאל.
הנה ראיון אצל רזי ברקאי ב"מה בוער" בגל"צ, גם על המילון וגם על הקשר שלו הישיר שלו לקיצוץ בתקציב, כתבה במעריבעוד תקשורת, ולמטה הקליקו לראיון בערוץ 2, אצל שי גולדן ונעמה חן, יחד עם הכלכלן שלמה מעוז, עם חשיפה יפה למילון:
 
דווקא עכשיו, חופשה באשקלון. או: איך יהיה לכם ממש כיף וגם תתנו כתף לדרום. את רוב השבוע (שני עד חמישי) ביליתי בחופשה משפחתית באשקלון – לראשונה בחיי, אני מודה. הזמנו מקומות מזמן, בזמן המלחמה, לאות הזדהות, המועד פשוט הגיע, והיה מדהים ומומלץ. קילומטרים של רצועת חוף ארוכה ופראית, עם מצוקי כורכר מרהיבים, שפע נדיר של חבצלות חוף, צמחיית חוף טבעית שנשתמרה ומעטרת את המצוקים, וכמות ענקית של צדפים. ים של פעם. אני ממליצה בחום וקוראת לכם דווקא עכשיו, למלא את הדרום. זה יהיה מועיל אפילו יותר מההגעה בימי המלחמה. עוד פרטים ושכנועים בפוסט המלא שלי בפייסבוק, וגם באתר. והנה התמונות. צלמות: בנות יחימוביץ'
 
השבוע במדור ההשראה, האופטימיות והעשייה האמיתית – רמי הוד ואבישי בן אהרון.
 
אבישי בן אהרון: "אני שמאל ציוני סוציאליסטי גאה". המקום: חוף כינרת. הארוע: 70 שנה לפטירתו של ברל כצנלסון. הדובר: אבישי בן אהרון, רכז תנועת החלוץ של המכינות הקדם צבאיות, יו"ר המשמרת הצעירה שלנו במחוז הקיבוצים, ועד לפני שנה בקבע, מ"פ בשריון. אבישי עולה לענות לאפי איתם שהשתתף בפאנל וחבט בתנועת העבודה על אובדן הדרך. חשוב לי שתצפו ותאזינו, כי אבישי משרטט בכנות ובקצרה חזון אופטימי, גאה, עם שורשים נטועים באדמה ועתיד ברור ולא מתנצל. בלי ספינים, בלי קמפיינים, בלי עצות אסטרטגיות. רק מה שצריך. וחסר:
 
רמי הוד מזמין אתכם לאתר החדש של המכללה הכלכלית חברתית, וכך הוא כותב: "באוקטובר 2013 סיימתי תקופה נפלאה ומעשירה של למעלה מ-5 שנים בכוח לעובדים והתחלתי לנהל את המכללה החברתית-כלכלית. המכללה היא בית ספר נהדר לשינוי חברתי המשלב בין לימוד, הכשרה וליווי קבוצות מגוונות המתארגנות ופועלות למען שינוי. אנו עובדים עם קבוצות של סטודנטים לכלכלה, פעילים מוניציפליים מרחבי הארץ, עובדות סוציאליות, מארגני עובדים, תלמידי מכינות ועוד. במכללה מרצים אנשי אקדמיה מובילים מתחומי החברה והכלכלה לצד פעילים חברתיים בולטים המלמדים קבוצות להתארגן ולפעול. 
היום עלה אתר האינטרנט החדש של המכללה, אשמח אם תיכנסו, תעיינו ותפיצו..." (הקליקו כאן לאתר החדש):
 
תמונות משני אירועים שהשתתפתי בהם השבוע:
הרצאה ושיחה עם קורס כתבים של "במחנה". חבר'ה מצויינים, אחד מכרי הגידול של הדור הבא של עיתונאי ישראל. על תקשורת ועל פוליטיקה, גם מהצד המקצועי וגם מהצד האידיאולוגי, על מותר ואסור, ועל החשיבות הגדלה והולכת של כיבוש התודעה כצעד הכרחי לשנוי. בקורס נמצא גם אילון טוהר מלהבים, עד לפני שתי דקות מתנדב אצלנו בלשכה... בהצלחה!
 
היום, בכנס של הקואליציה החברתית הישראלית - מכון מאקרו וקרן פרידריך אברט, ראיון עם נעמה סיקולר על "תקציב המדינה 2015: בין אתגרים חברתיים-כלכליים לאתגרים מדיניים-ביטחוניים."
 
מזמינה אתכם לשני אירועים שאשתתף בהם והם פתוחים לקהל:
 
שבתרבות עם הכתב הפוליטי של קול ישראל, יואב קרקובסקי: שימו לב זה לא מחר, אלא בעוד שבוע במרכז רוזין ברמת אביב ג', ב-13/09, בשעה 11:00.
תערוכה של "אמני ישראל מתאגדים" - קואופרטיב האמנים הפלסטיים הראשון בישראל. מטרת הקואופרטיב: לעזור לאמנים לחשוף את יצירותיהם ולהתפרנס מהן. אני אהיה שם, וגם אתם מוזמנים. הנה ההזמנה: 
 
שבת שלום,
שלכם,
שלי.