"הקיצוץ לא נועד למימון צוק איתן. זה תירוץ להקטין את המדינה".

7 בספטמבר, 2014

שלי בכנס "הקואליציה החברתית" של מכון מאקו וקרן פרידריך אברט: "הקיצוץ הרוחבי לא נועד למימון צוק איתן, מדובר בתרמית ובשקר. לו היה מיועד לצוק איתן הוא היה חד פעמי. צוק איתן הוא עוד תירוץ לקצץ שוב, לתמיד, בשרותים האזרחיים ולהקטין את המדינה – מימוש עיקבי של אידיאולוגיית נתניהו ששותפיו הרופסים משמשים קבלני ביצוע שלה".

שלי אמרה כי הגיע הזמן להפסיק לשתף פעולה עם התרמית של נתניהו ושותפיו בכל הקשור לקיצוצים רוחביים בתקציב, שכל יעודם אינו אלא לממש את השקפתו "הדתית" לדבריה של נתניהו המאמין במדינה קטנה ונטולת שרותים ממלכתיים אזרחיים, למעט צבא.

בניוזלטר השבועי ובעמוד הפייסבוק שלה הסבירה שלי את המשמעות הבלתי הפיכה של הקיצוצים הרוחביים:

"התרמית הגדולה מאחורי הקיצוץ בתקציב. הקיצוץ השבוע, שני מיליארד שקל מהחלשים ביותר ושקל לא ממי שיש להם, לא נועד למימון הוצאות צוק איתן. זה שקר.
***
קצת חומר למחשבה לשבת, ואני מוצאת לנכון לחדד את הדברים אחרי שיחה אקראית שהיתה לי עם הבן שלי בן ה – 23, שאמר לי שהוא לא היה ער להסבר שיובא כאן.
וכייון שהוא גדל אצלי בבית ולא יודע, אני מניחה שיש עוד כמה שכמוהו לא יודעים.
צוק איתן הוא בסך הכל תירוץ ציני, אכזרי, להקטין עוד את כל מה שהוא מדינה, להגדיל את אי השוויון, להפוך את כל חיינו כאן לג'ונגל ענקי ואלים שבו החזק שורד והחלש ניגף מאחור.
איך אני יודעת?
כי גם אם נניח שנתניהו צודק (והוא לא) ש"הבטחון קודם לכל" וגם אם נניח (מה שלא נכון) שנתניהו ולפיד נאנסו לקחת מהרווחה, החינוך והבריאות ולא היה להם שום מוצא אחר – למה הם עושים זאת באמצעות קיצוץ בבסיס התקציב, ולא באופן חד פעמי כדי לכסות את ההוצאות החד פעמיות של צוק איתן?
קיצוץ בבסיס התקציב, שני המיליארד כעת (ובהמשך עוד מליארדים רבים) הוא לא קיצוץ חד פעמי. זאת כיוון שזה קיצוץ בתקציב הבסיסי.
מה שאומר שבשנה הבאה שוב יקוצצו שני מליארד. נוספים. ובשנה שאחריה שוב. נוספים. ובשנה שאחריה וזו שאחריה שוב. שני מליארד נוספים. לנצח.
איך זה מסביר את הכורח החד פעמי לממן את צוק איתן?
זה לא מסביר. זה מסביר רק מימוש חוזר ונשנה, הרסני, של המגה-קפיטליזם האנכרוניסטי שנתניהו הוא מאחרוני מאמיניו. נתניהו ושותפיו הקואליציוניים הדלוחים המבצעים את מדיניותו.
"מדינה קטנה" הם רוצים. בלי רווחה, בלי חינוך לכל, בלי בריאות ממלכתית.
מדינה פאודלית, שבה חינוך, בריאות, מים ומזון אינם זכות בסיסית, אלא מוצר שרק מי שיש לו יכול לרכוש.
עשרות קיצוצים רוחביים כאלה בבסיס התקציב נעשו בניצוחו של נתניהו. צוק איתן? זה רק תירוץ."

לחצו כאן לקריאת הסטטוס בפייסבוק.