שלי על גלנט: "רמטכ"ל צריך להיות גם דמות מופת, לא רק לוחם מהולל"

9 בספטמבר, 2014
האזינו:

שלי התראיינה ל"מדליקים אש", תוכניתו של גדי נס ברדיו חיפה, בעניין מינוי האלוף (במיל') יואב גלנט לרמטכ"ל ובעניין פרשת מסמך הרפז.

"קצה נפשי בזה שכל הסרגל המוסרי שלנו והאופן שבו אנחנו שופטים בסוף מתמצה לכלל הסוגיה האם הוגש או לא הוגש כתב אישום ואחר כך האם הורשע או לא הורשע ובאיזה סעיפים. אנחנו לא יכולים את כל היחס והביקורת המוסרית שלנו, או לחליפין את הדברים הטובים שאנחנו חושבים על אנשים, לבסס רק על המסלול הפלילי. גם נבחרי ציבור וגם מנהיגי הצבא רובצת על כתפיהם אחריות עצומה. לא רק להגן על המדינה באופן הצבאי והמבצעי אלא גם לחנך ולהוות דוגמה ומופת. על אנשים בתפקידים רמים מאוד בראש הפירמידה מוטלת חובה מאוד פשוטה, ולא צריך לעשות מזה עניין גדול, להיות אנשים הגונים וישרים ולא לעסוק בתככים ובקומבינות. דבר מאוד בסיסי, ומכאן צריך לגזור את מה שאנחנו חושבים.


אני רוצה להזכיר את עניין גלנט כי יש לנו איזו תופעה של מחלת שיכחה כללית. אדם עושה דברים שאינם ראויים בתכלית, נעלם לזמן קצר יחסית, חוזר ככוכב לערוץ 2 ומקבל רהביליטציה בקצב מאוד מהיר תוך ימי המלחמה. צריך להזכיר שגלנט בסופו של דבר לא מונה לרמטכ"ל בגלל שמבקר המדינה הגיש נגדו דו"ח מאוד חמור על שלל של תחמונים, עבירות בנייה והשתלטות על אדמות. הוא באמת היה משוכנע שבהיותו גיבור מלחמה ומנהיג צבאי מותר לו להיות בעל אחוזה ולצפצף על החוק. לימים כשהממשלה הצביעה בעד גלנט להיות רמטכ"ל, רק צדיק אחד בסדום – השר מיקי איתן, אמר שאי אפשר עם הדבר המטורף הזה לאשר אותו כרמטכ"ל. רמטכ"ל צריך להיות גם דמות מופת, לא רק לוחם מהולל."

בעניין פרשת מסמך הרפז אמרה:

"בכל הפרשה הזאת אין טובים ורעים כי כולם לא היו בסדר ומכל הסיפור הזה עולה ריח רע מאוד. הדבר האחרון שאפשר לחשוד בי זה שאני חסידה של גבי אשכנזי. המעורבות שלו בפרשה בין אם בסופו של דבר זה יתגבש לכתב אישום ובין אם לא היא התנהלות שערורייתית, פוטש בתוך משרד הביטחון, התעסקות דוחה בסוגיות פוליטיות כוחניות פנימיות במקום לעסוק בהגנת המדינה. אבל כל ההתנהלות הקלוקלת של אשכנזי וסביבתו לא פוטרת את גלנט מהסיבה האמיתית שבגינה לא מונה לרמטכ"ל."

 

להאזנה לראיון המלא לחצו כאן: