מכתב למבקר המדינה בעניין נסיעת שר החוץ לוינה, שהוסתרה מהציבור

17 בספטמבר, 2014
17/09/2014
כ'"ב באלול, התשע"ד
לכבוד:
מבקר המדינה, כב' השופט בדימוס יוסף שפירא
 
הנדון: בדיקתך בעניין נסיעת שר החוץ לוינה
 
נכבדי,
 
אמש חשף עיתונאי הארץ ברק רביד כי שר החוץ, אביגדור ליברמן, טס בסוף השבוע החולף לוינה בירת אוסטריה. במהלך נסיעה זו, לפי הדיווח, נפגש השר ליברמן עם מקורבו, הטייקון מרטין שלאף. פגישות נוספות שקיים השר ליברמן במהלך ביקורו, אם היו כאלו, לא נחשפו לציבור.
ביקורו של השר ליברמן באוסטריה הוסתר מכלי התקשורת. בהודעה לעיתונות שיצאה מלשכתו, עודכנו העיתונאים בדבר נסיעתו לליטא ולארה"ב – אך עצירתו בוינה הושמטה ולא דווחה. יתרה מכך, לפי המדווח – גם מרבית הפקידים הבכירים במשרדו לא עודכנו בדבר הנסיעה, ונראה שזו התקיימה ללא מעורבות של הדיפלומטים הנוגעים לעניין.
לפי המידע שברשותי, הנסיעה כולה – לרבות השהות בוינה – מומנה מכספי משלם המסים. אציין כי פניתי בנושא זה בשאילתא נפרדת למשרד החוץ. 
 
מעבר למפגש המפוקפק של שר חוץ עם מי שהיה מבוקש בישראל לחקירה, מפגש אשר אינו מוציא שם טוב לפוליטיקה בישראל, הביקור החשאי בוינה ואותה פגישה, מעלים לכאורה חשש כבד לשימוש לא נאות בכספי משלם המסים, לטובת ביקור פרטי. הסתרת הביקור מכלי התקשורת, מידור בכירי המשרד והדיפלומטים הנוגעים לעניין ואי-הדיווח אודות הפגישות הדיפלומטיות שקיים השר, אם בכלל, מעלים ניחוח עז של קשרי הון-שלטון לא ראויים, שנעשים בהסתר – אך על חשבון הציבור.
יש חשש שנסיעה זו עלולה להעיד על תבנית או נוהג של מימון נסיעות פרטיות על חשבון כספי משלם המסים. על-מנת להבטיח את טוהר המידות והמנהל התקין בנושא זה, נחוצה התערבות מטעם משרדך וביצוע בדיקה מקיפה של נהלי הביקורים בחו"ל בכלל, והביקור הנדון בוינה בפרט. 
 
על-כן, אבקשך לבצע ביקורת בעניין נסיעותיו הדיפלומטיות של שר החוץ לחו"ל, ובתוך כך נהלי הדיווח לתקשורת, קיום פגישות פרטיות, מימון הנסיעות לטובת קיום פגישות אלו, ושאלת הפיקוח הראוי עליהן ומידת שקיפותן. שקיפות כזאת, אם היא נמנעת טרם הביקור מסיבות בטחוניות, בהחלט יכולה להתרחש בדיעבד.
בנוסף, אפשר לקיים ביקורת של ועדת החוץ והבטחון על נסיעותיו של שר החוץ שלא ניתן לדווח עליהן לציבור; זו כמובן רק הצעה, ואותיר את שאלת ההמלצות להסדרת הנושא לשיקול דעתך.
 
אשמח להיפגש עמך בנושא במידת הצורך.
 
בתודה ובברכה,
 
ח"כ שלי יחימוביץ'
 
העתק:
שר החוץ, ח"כ אביגדור ליברמן
יו"ר הועדה לביקורת המדינה, ח"כ אמנון כהן
היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין