"אנחנו מוכרחים לחנך ילדים לשנות את פני החברה ולעשות אותה צודקת יותר"

18 בספטמבר, 2014

שלי התארחה בתוכנית "כמעט שבת" עם דרור קרן, ודיברה על נתינה ומצוות המעשר, ועל הקשר ביניהן למדינת הרווחה המודרנית ולצדק חברתי.

"מצוות המעשר היא לא רק הציווי להיות נדיב, רחמן ולחוש חמלה – להפך, אין שם מילה אחת על חמלה. אומרים לך שאתה חייב, נקודה. כי זה חלק מהקיום שלך כבן אדם – לתת את המעשר שלך או את האחוז ממה שאתה מרוויח לחברה, כי אתה נולדת בחברה הזאת, אתה חייב לה ואתה חלק ממנה. אתה לא רק אני, עצמי ואנוכי. אתה לא רק אינדיבידואל.


המהות של התרומה היא המהות של לחיות בחברת בני אדם שהם לא ברברים, שזה לא שבט פראי שבו החלש ניגף מאחור והחזק שועט קדימה. לא צריך להיסחף, יש לנו מדינה. אמנם היא שוגה הרבה פעמים והתפיסה המהותית שלה לפעמים היא לא לרוחי, אבל המדינה הזאת כן מקיימת אותנו כחברה מוסרית ולוקחת מיסים ממי שיש לו הרבה – אמורה לקחת, ממי שיש לו בינוני לוקחת פחות וממי שאין לו כלום לא לוקחת כלום. וזה לא סתם. זה כדי לקיים את אותו המנגנון שבו יסללו כבישים לכולם, יבנו בתי חולים לכולם, יתנו חינוך חובה חינם לכולם. ולכן המשמעות היא הרבה יותר עמוקה מהנתינה האישית, אלא היא חלק מהחובה שלנו כבני אדם.


בזמן האחרון הדבר הזה התערער מאוד, בשני העשורים במיוחד, ולריק הזה שנוצר נכנסו כל מיני עמותות חסד, שיש לי כבוד גדול אליהן והערכה גדולה – אבל הן לא יכולות לבוא במקום הממלכה.


כשמחנכים לנתינה, לא מספיק שנדבר על מעשה הנתינה שבו רואים את היד שנותנת את הנדבה ליד הלוקחת, אלא גם להגיד שאנחנו חלק ממערכת של צדק. וחלק מהחינוך, חלק מהקיום שלנו כחברה, זה גם להבין ולהפנים וגם ללמד ילדים שבסופו של דבר הרצון שלנו הוא להגיע לזה שלא תהיה יד שתבקש נדבה כיוון שאנשים יקבלו את המינימום הדרוש להם מכולנו. זה הכורח לחנך את הילדים שלנו לשנות את פני החברה ולעשות אותה צודקת יותר."

לצפייה בקטעים ערוכים מתוך התוכנית לחצו כאן.