כמה צביעות צריך כדי לדבר על רגישות חברתית, ובו בזמן לאיים בפיטורי עובדים?!

20 באוקטובר, 2014

שלי בבלוג: כי"ל בחוצפתה קוראת להפגין "רגישות חברתית" ולא לקבל את ההמלצות המדולדלות ממילא של ועדת ששינסקי 2.

כמה צביעות צריך כדי לדבר על רגישות חברתית, ובו בזמן לאיים בפיטורי עובדים אחרי שכיל הרוויחה בחמש השנים האחרונות 5.7 מיליארד דולר?!
מאיפה הם שואבים את העוז להטיף לרגישות חברתית, אחרי שחילקו לעצמם דיבידנד של 10 מיליארד שקלים בארבע השנים האחרונות?
מאיפה התעוזה לדבר על רגישות חברתית ולאיים בפיטורים, כשהמנכ"ל סטפן בורגס מרוויח 1.7 מליון שקלים בחודש, וקודמו ניר גלעד לא הרבה פחות מזה? ומה לעזאזל חושב לעצמו בעל השליטה, יורש העצר עידן עופר, מעשירי העולם, החי בלונדון, מנהל אורח חיים ראוותני, וממשיך להתעשר מאוצרות הטבע שלנו?
כמה שקרי ומסולף יכול להיות השיח, שמובל בידי עדת יחצ"נים, לוביסטים, פרקליטים ומתדרכים מטעם?

צריך לצבוט את עצמנו כדי להאמין שנדרשו כמעט שנה וחצי של ישיבות ועדה, עם לחצים ואיומים בלתי פוסקים, כדי להוציא מתחת ליד המלצות מרוככות שגם הן עוד יתכרסמו ויתאדו, שעה שכדי לקצץ בבריאות ובחינוך של כולנו, לבטל צהרונים מסובסדים ולהקשיח באופן אכזרי את הקריטריונים לקבלת דמי אבטלה - דרושות שתי שניות בדיוק, בלי שום ועדה.

האשלג לא הומצא במעבדות של משפחת עופר. כיל לא צריכה אפילו לכרות את האשלג או להתאמץ בשבילו, היא פשוט שולה אותו מים המלח שלנו. זה כשים המלח הולך ומתרוקן ומיובש לטובת גורם פרטי, בחסות המדינה. עכשיו הם מאיימים להעביר את הייצור לחו"ל. מה הם יעשו, יעבירו את ים המלח בבקבוקים בבטנם של מטוסים?

זה אוצר טבע, ששייך לכולנו, ושכיל משלמת עליו תמלוגים סמליים ומגוחכים.
בעצם, על כל שקל תמלוגים ששילמו, הם חילקו לעצמם דיבידנד של 13 שקלים.
ועכשיו הם מאיימים בפיטורים. מזל שהפעם גם העובדים לא קונים את זה, ומסרבים להתגייס לקמפיין של בעלי השליטה.

כשלפיד נכנס לתפקידו, ובא לשנות ולעשות פוליטיקה חדשה, הייתה לו סמכות מלאה להעלות מיידית את התמלוגים ל-5% ולהטיל מס על רווחי יתר בלי שום ועדה. הוא לא עשה את זה. ככה זה אצל נתניהו ולפיד: כשמדובר בפגיעה בחלשים הם אמיצים והחלטיים, וכשמדובר בפגיעה בחבריהם בעלי ההון הם מתחשבים ורחמנים.

מה אמור פרופסור ששינסקי לחשוב כשהוא קורא ראיון בגלובס, ובו אומר מנכ"ל משרד הכלכלה עמית לנג כך: "... אני לא מפחד להתנגד להמלצות האלה. אני לא מפחד שיכתבו עלי מאמרים מה בנוסח 'הון-שלטון'. אני לא אתמוך בהמלצות כאלה, ומצדי שכל היחימוביצ'ים יקרעו אותי".
אפס תמיכה, אפס רוח גבית, השתחוות עמוקה, מהמקפצה, לפני בעלי ההון. ששינסקי לא אשם. להיפך. הוא הצדיק היחיד בחבורה, ומקבל אפס תמיכה ואפס רוח גבית.

מה עושים?
תובעים מנתניהו ולפיד לחוקק ברוח ההמלצות המקוריות של ששינסקי.
ממשיכים להיאבק על שקיפות הנתונים - כרגע האוצר מסרב לחשוף את המספרים האמיתיים של רווחי כיל בישראל.
וכשההמלצות יגיעו לכנסת לחקיקה – ניאבק יחד שלא רק שלא ירוככו, אלא יהיו הגיוניות והגונות יותר.