שלי ליעל דן: "שום כוח צבאי או משטרתי לא יפתור את שורש מרחץ הדמים - וזה הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הפתרון הוא מדיני."

19 בנובמבר, 2014
האזינו:

בעקבות הפיגוע הרצחני בירושלים, שלי התארחה בתוכניתה של יעל דן בגלי צה"ל "עושים צהריים". מתוך דבריה:

"צריך לזכור שאסור לנו להיכנע ליאוש. חייבים לייצר תקווה. שום כוח צבאי, משטרתי, שב"כ, כל היחידות המיוחדות המעולות שלנו לא יפתרו את שורש מרחץ הדמים הזה – וזה הסכסוך הישראלי-פלסטיני. ממשלת ישראל זנחה לחלוטין את הפתרון שלו. היא דוגלת בניהול סכסוך. סכסוך לא מנהלים, סכסוך פותרים או מנסים לפתור.  אבל אחרי צוק איתן שוב זרקה הממשלה הזאת לפח את התקווה שנולדה אחרי שנוצר גוש מתון של מדינות ערביות, ושוב הפכנו את אבו-מאזן לארכי-אויב.

במפגעים צריך לפגע בחזרה, ויש לנו את כל היכולות הצבאיות, המשטרתיות והשב"כיות להתמודד עם הדבר הזה. אבל זה לא הפתרון! הפתרון הוא פתרון מדיני. היום במיוחד חשוב לי להגיד, אולי לנפץ איזו פרה קדושה, אבל אנחנו צריכים להיפרד מג'אבל מוכאבר שממנה הגיעו שני בני הדודים הרוצחים האלה. זה כבר ערבי. אנחנו התעקשנו לצייד את תושביו בתעודות זהות כחולות, להפוך אותו לשכונה ירושלמית. זו לא מדינת ישראל, וזה לא צריך להיות במדינת ישראל. משם יצאו לא רק הרוצחים של היום. משם יצאו הרוצחים שביצעו את הטבח במרכז הרב. משם יצא המפגע של פיגוע הטרקטור. משם יצאה החוליה שביצעה את הפיגוע באוטובוס בצומת פת בו נרצחו 19 איש. ואחרי כל רצח כזה היו הילולות בג'אבל מוכאבר.

יש כאן היתקעות באחיזה הזאת בשכונות הפלסטיניות ובהתעקשות שלנו לחלק להם תעודות זהות כחולות. חשוב לי להגיד את זה, כי זה באמת שורש העניין. אני רוצה להבין, אני רוצה שמישהו יסביר לי – איך להפוך את הכפר הזה לשכונה ירושלמית עם תעודות זהות כחולות תורם לביטחון ישראל? איך זה תורם לשלומם של אזרחי ישראל? איך זה תורם למעמדה של ירושלים בירתנו? למה שר השיכון אורי אריאל היה צריך לפני כמה חודשים לחנוך בטקס שכונה חדשה צמודה לג'אבל מוכאבר? איך זה משתלב עם הפתרונות של ליברמן לעשות חילופי שטחים? אנחנו, הוא מציע, נעביר לישובים הפלסטינים ישובים ערבים ישראלים שיש שם אזרחים ערבים שווי זכויות, שותפים לחיים שלנו – אותם הוא מוכן לת באקט גזעני, אבל על השכונות האלה, שהן מעוזי טרוריסטים, הם שומרים בקנאות. את החשיבה הזאת אנחנו חייבים לנער. וזה אחד הדברים שהם אבן דרך בפתרון התמידי."

להאזנה לראיון המלא: