שלי בעקבות דו"ח העוני: "עוני הוא לא גזירת גורל, זו מדיניות ממשלתית. זה מעשה ידי אדם."

17 בדצמבר, 2014

שלי התראיינה בתוכניתם של אורלי וילנאי וגיא מרוז "אורלי וגיא" בערוץ 10, והתייחסה לדו"ח העוני שהתפרסם השבוע ולממצאים שבו המדברים על התרחבות העוני בישראל. מתוך דבריה:

"במשך שנים פימפמו לעניים "לכו לעבוד, עצלנים". עוני הרי נחשב בעיני ציבורים מסוימים, קטנים, שיושבים בממשלה סוג של פשע, פרזיטיות, "לכו תעבדו", מקבלי קצבאות. והנה, שיעור התעסוקה במדינת ישראל הוא מאוד גבוה. האבטלה בישראל נמוכה. הבעיה היא אנשים שהולכים לעבוד השכם בבוקר, חוזרים מאוחר בלילה, עובדים נורא קשה – ומרוויחים מאוד מעט. הם חיים חיי דלות ועוני קשים, חיים של הישרדות ועבודה פיזית קשה, משפילה.

בוודאי שאפשר לשנות. זה מעשה ידי אדם. עוני זה לא גזירת גורל, זו לא מכת טבע, זה לא איזו סופה שהתרגשה עלינו. זו תוצאה של מדיניות ממשלתית מאז 2003 כשבנימין נתניהו היה שר אוצר והוא יישם את השקפת עולמו. הוא באמת האמין במה שהוא עשה. הוא באמת האמין שככל שתיתן לעשירים יותר, מתישהו ביום מן הימים זה יחלחל אל מעמד הביניים והעניים."

בתשובה לשאלה כיצד ניתן לצמצם את העוני בישראל, אמרה:

"קודם כל, באופן ראשוני ומיידי, להעלות את שכר המינימום בצורה משמעותית ביותר. מה זה ניסו ולא הצליחו? לא רצו. כשממשלה רוצה להוציא הרבה מאוד כסף, כשממשלה רוצה להוסיף שישה מיליארד שקלים לתקציב הביטחון, היא יודעת לעשות את זה בהינף החלטה אחת.

בדקו כולם והוכח שוב ושוב שהעלאת שכר המינימום לא משפיעה על היקף התעסוקה, נהפוכו. ככל שאנשים עניים מרוויחים יותר כסף הם פשוט מוציאים את הכסף על אותם עסקים קטנים ובינוניים שמשגשגים עוד יותר. היום אנחנו על סף מיתון. למה? כי אנשים לא קונים, כי אין להם כסף, כי הם מרוויחים נורא מעט. כי חצי מהשכירים במדינת ישראל מרוויחים פחות מ-6,000 שקלים. אפשר לחיות מ-6,000 שקלים? מישהו ממקבלי ההחלטות שמקבל את ההחלטה ביחס לשכר הזה ניסה אי פעם בחייו לחיות מ-6,000 שקלים? תוסיפו לזה את אותה תפיסת עולם שאומרת להקטין את המדינה, לצמצם את החינוך, את הבריאות והרווחה – זה מטיל עומס נוסף על מעמד הביניים ולוקח עוד מהעניים. אנחנו עדים לכמה תהליכים שהופכים אנשים ליותר עניים ואת המדינה שלנו ליותר חלשה."