"העלאת שכר המינימום אינה שנויה במחלוקת וצריך להחיל אותה מיידית, במיוחד לאחר פרסום דו"ח העוני האלטרנטיבי"

23 בדצמבר, 2014
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "הכל דיבורים" ברשת ב', והתייחסה להעלאת שכר המינימום עליה הכריז ראש הממשלה נתניהו ולבחירות המתקרבות. מתוך דבריה:

"זאת כלכלת בחירות שקופה, אבל מצידי שנתניהו ילך ברחובות ויצעק "העם רוצה צדק חברתי" כל עוד הוא מעלה את שכר המינימום, או ליתר דיוק מוציא את צו ההרחבה על פי הסכם שנחתם בין המעסיקים הפרטיים ובין ההסתדרות ומחיל אותו גם על עובדי המדינה והעניים. אני חושבת שהמהלך הזה צריך לצאת לדרך, והוא גם ממש לא שנוי במחלקות. אני חושבת שלא צריך שום חוות דעת של יועץ משפטי, כיוון שמדובר במהלך שאין מפלגה עכשיו, אחרי שנתניהו חזר בתשובה והפך לחברתי ערב בחירות, אין כרגע במפה הפוליטית אפילו מפלגה אחת שמתנגדת לזה. לכן זה צעד שלא שנוי במחלוקת. צריך להחיל אותו מיד. אם יש מפלגה שמתנגדת להעלאת שכר המינימום, עד רבה תקום ותודיע את זה עכשיו כדי שבוחריה ידעו את עמדתה.

מתי רואים שיש כלכלת בחירות? כשזה מגיע באמת לאבסורד. ההצעה שלו למשל להחיל מע"מ אפס על מוצרי מזון. לרגע אפשר היה לחשוב שמדובר בסוציאליסט צעיר שנכנס למערכת הפוליטית ויש לו הצעה נפלאה, להוריד את המע"מ על מוצרי מזון. אבל מדובר באדם שבאופן רצוף אם מחברים את הקנציות היה תשע שנים ראש הממשלה. תוסיפי לזה את הכהונה המאוד דומיננטית והרסנית לדעתי שלו כשר אוצר. ואז פתאום, ערב בחירות הוא נזכר בפטנט הייחודי הזה שאנחנו מדברים עליו שוב ושוב ומגישים עליו הצעות חוק ברוח כזאת שהוא מעיף בבוז. אז כשאת רואה את הדברים האלה שהם מאוד קיצוניים בשביל נתניהו, שהוא קפיטליסט מאוד קיצוני, אז את לא יכולה שלא לזהות כלכלת בחירות.

אני חייבת להגיד, העברת כספים להתנחלויות שנויה במחלוקת. אני אפילו לא נכנסת לימין ולשמאל, היא שניה במחלוקת. זו עובדה. תעשי עכשיו הצבעה בכנסת, תקבלי כנסת מפולגת. לעומת זאת, העלאת שכר המינימום היא לא שנויה במחלוקת. לכן הגזירה שעשה כאן העיתונאי צבי זרחיה, עיתונאי שאני מאוד מעריכה, בין שכר המינימום לבין העברת כספים להתנחלויות היא פשוט לא מדויקת. העלאת שכר המינימום היא החלטה קונצנזואלית כרגע, והעברת כספים להתנחלויות אינה. לכן במסגרת הכללים המוסכמים בוועדת ההסכמות שעובדת בכנסת – כן לשכר המינימום, לא להעברת הכסף להתנחלויות.

במיוחד כאשר מתפרסם דו"ח העוני האלטרנטיבי, שמדבר על 2.5 מיליון איש עניים שהם באמת מעשי ידיה של מדיניות נתניהו, ומתוכם 930 אלף ילדים החיים בעוני. צריך לזכור שחצי מהעובדים במשק הם אנשים עניים. התרברב כאן חבר הכנסת אופיר אקוניס בשיעור האבטלה הנמוך. זה נכון, שיעור האבטלה נמוך. הבעיה שלנו היא לא האבטלה אלא האנשים שהולכים לעבוד בבוקר, חוזרים בערב, עובדים נורא קשה – ונשארים עניים. הבעיה זה השכר."

להזאנה לראיון המלא: