"לא חולקת על זה שתשובה יכול לעשות כסף. השאלה היא כמה כסף הוא יכול לעשות על חשבון הציבור"

25 בדצמבר, 2014

שלי התראיינה בתוכנית הבוקר של רשת עם אברי גלעד והילה קורח, והתייחסה להחלטתו של הממונה על ההגבלים העסקיים לפרק את מונופול הגז. מתוך דבריה:

"מדובר בסיטואציה שהיא לא בריאה והרת אסון, והיא ש-90% ממאגרי הגז הטבעי בישראל נמצאים בידי מחזיק אחד. אני חושבת שכל מי שהוא חסיד של שוק חופשי דווקא צריך לשאוף לפרק מונופול. מונופול כזה הוא לא לרגע אחד. מעטה ואילך הוא לעשרות שנים, ולכן הוא גם קובע מחיר מונופוליסטי. כאן יש לנו עובדה מוכחת. כשהייתה תחרות בשעתו, כשמצרים הייתה שחקן, אז אותן חברות גבו על יחידת אנרגיה אחת 2.5 דולר. מרגע שהם הפכו למונופול פתאום זה קפץ ל-6 דולר, כאשר העלות שהם משקיעים ביחידת אנרגיה היא פחות מדולר אחד. תחשבו איזה מתח רווחים מטורף זה, ומה המשמעות לכיסו של הציבור במשך עשרות שנים.

מדובר כאן בכסף אדיר, ממש מליארדי שקלים. לצורך הרווח הזה של עשרות מיליארדי שקלים כדאי לחברות הדלק להשקיע עכשיו כמה מיליונים קטנים, בשבילם זה ממש כסף קטן, לטובת קמפיין מאוד חזק שבו יעמדו לרשותם לוביסטים אמריקאים, לוביסטים ישראלים, עורכי דין, מומחים מטעם, מתדרכי עיתונאים שלא ממש מבינים בתחום. לחברות הגז יש כוח עצום. כשלהם יש אינטרס שצריך להציף אותו, או מצוקה קשה – אתמול שמענו שתשובה חש מצוקה קשה – הן לא צריכות להפגין, לא צריכות לכתוב סטטוסים בפייסבוק, לא לעלות לכנסת ולנסות לשכנע חבר כנסת להגיש שאילתה. פשוט תשובה יושב אצל נתניהו לארוחת ערב ופורש בפניו את מצוקותיו. יש כאן חוסר שוויון מאוד גדול בין המעמד שלהם והמעמד של הציבור.

שימו לב לשתיקה המוחלטת של נתניהו כל הקדנציה הזאת בעניין הגז. מתי הוא נזעק? מתי אנחנו שומעים את קולו לראשונה? כשמתקבלת החלטה שהיא נגד תשובה. כשהתקבלו החלטות נגד הציבור באופן רציף – שתיקה מוחלטת, כי זה היה נוח לו לשתוק ולשים בפרונט רגולטורים בלי שום כוח ובלי שום גיבוי. התפקיד שלו הוא לגונן על הציבור, לא לגונן על גדעון תדמור (יו"ר דלק קידוחים) שיושב כאן ועושה את עבודתו מצוין.

התפקיד של תשובה ושל גדעון תדמור זה לעשות כסף, הרבה כסף. מי שצריך לעצור אותם זו המדינה, זה הרגולטורים. היה כאן מחדל נוראי של רגולציה. רגולטורים שרצו לעשות את הטוב אבל היו כל כך חלקים ורופסים בגלל שהשרים שמאחוריהם וראש הממשלה לא נתנו להם גיבוי ונתנו להם להבין במשתמע מה הם רוצים באמת. מה שהם רצו באמת זה שהחידלון הזה ימשך. אני לא חולקת על זה שתשובה יכול לעשות כסף. השאלה היא כמה. כמה הוא יכול לעשות על גבו של הציבור? והקמפיין הזה עכשיו, הכל כך משוכלל, נועל לאפשר לתשובה לעשות עוד הרבה הרבה הרבה כסף. אני רוצה שהוא יעשה הרבה כסף, לא על חשבוננו. חלוקת המשאבים עכשיו היא כזאת שהציבור משלם על פי דו"ח בין לאומי יותר מ-100 מיליארד שקלים על החידלון הזה."

לצפייה בקטעים ערוכים מתוך התוכנית:

לצפייה בקטע המלאה באתר "רשת" לחצו כאן.