שלי ליועמ"ש: בדוק את פגישות נתניהו ותשובה

6 בינואר, 2015

שלי פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, בבקשה כי יבדוק את פגישותיו של ראש הממשלה נתניהו עם יצחק תשובה מהשנים האחרונות.

הפנייה של שלי נעשתה בעקבות פרסום של יונה לייבזון בגל"צ, בשיתוף מיזם "100 ימים של שקיפות" של העיתונאי תומר אביטל, לפיו נתניהו ותשובה נפגשו לפחות עשר פעמים מאז 2011, מתוכן לפחות שבע פגישות אישיות.

 

המכתב המלא:

 

06/01/2015

ט"ו בטבת, התשע"ה

 

לכבוד:

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין

 

הנדון: פגישותיו של ראש הממשלה נתניהו עם יצחק תשובה

 

עו"ד וינשטיין שלום רב,

 

הבוקר פורסם בכלי התקשורת כי מאז שנת 2011, נפגש ראש הממשלה נתניהו עם איש העסקים יצחק תשובה לפחות עשר פעמים. לפחות שבעה מהמפגשים היו אישיים, והנותרים עם בכירי צוותו של ראש הממשלה.

במהלך תקופה זו התקבלו בממשלה ובכנסת החלטות דרמטיות הנוגעות למונופול הגז שבבעלות תשובה. ב-2011 נידון בכנסת חוק ששינסקי שקבע את שיעור מיסוי רווחי הגז. ב-2013 הממשלה החליטה על היקף הגז המותר לייצוא בעקבות המלצות ועדת צמח. ואילו בשנה האחרונה התקיים דיון ציבורי ופרלמנטרי אודות ההחלטה לפקח על מחירי הגז, וכן סביב שאלת פרוק המונופול בידי הרשות להגבלים עסקיים.

 

הפגישות האישיות הרבות שקיים ראש הממשלה נתניהו בעניין זה עם בעל המונופול תשובה אינן סבירות ואינן תקינות. ישנו קו המפריד בין בירור לגיטימי ומתן זכות שימוע לאזרח או בעל חברה שעתיד להיות מושפע מהחלטת ממשלה, לבין תיאום המדיניות עם בעל הון לפי רצונותיו. עשרת הפגישות (לפחות) שקיים ראש הממשלה עם תשובה מהוות חצייה ברורה של קו זה.

כמעט אין צורך להזכיר כי נתניהו לא קיים כמות דומה של פגישות בעניין עם נבחרי הציבור, ארגוני סביבה, מומחים מן האקדמיה או כל נציג אחר של האינטרס הציבורי. מדובר בלא פחות מאשר התמסרות לצרכיו העסקיים והכלכליים של בעל הון יחיד.

 

אבקש את מעורבותך ובדיקתך בשאלת הליך קבלת ההחלטות בנושא הגז, ובפרט סביב קיומן של הפגישות המרובות כפי שדווח.

 

 

בברכה,

ח"כ שלי יחימוביץ'

 

 

תגובת היועץ המשפטי לממשלה, ומשרד ראש הממשלה:

 


לקריאת מכתב התגובה בפורמט pdf, לחצו כאן.