"נתניהו רוצה לשנות את שיטת הממשל כדי להיות ראש הממשלה לנצח ולהמשיך להשקיע אותנו בתהום"

6 בינואר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "משעל על הבוקר" עם חגי גולן ורינה מצליח ברדיו ללא הפסקה, והתייחסה לנאומו של נתניהו אמש. ביחס להתקפה שלו על יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג בכך שהוא חסר ניסיון מדיני אמרה:

"לנתניהו יש יותר ניסיון מדיני, אבל ניסיון רע שמוכיח את עצמו לרעה שוב ושוב ושוב. זה ניסיון שאנחנו יודעים את תוצאותיו. אותו ניסיון מדיני מדבר לרעתו. אנחנו מסתכלים על ראש הממשלה הזה, איך הוא נכשל בהבטחות של עצמו. ראש הממשלה שהבטיח למגר את החמאס נשא ונתן עם החמאס בסופו של דבר. ראש הממשלה שהביא עלינו בידול בינלאומי. אנחנו שוב ושוב מגיעים אל אותו דד-לוק, אל מצב של חוסר תקווה, שבו המוצא היחיד שהוא חופר בשבילנו – המנהרה היחידה – זה הפחדה, פאניקה, זריעת חוסר תקווה, "העולם כולו נגדנו". אז עם הניסיון הזה, שאנחנו מכירים כל כך טוב, אני מעדיפה לקחת שני אנשים שגם הם לא בלתי מנוסים. הרצוג ולבני הם אנשים מנוסים מאוד במישור המדיני ומוערכים מאוד בקהילייה הבינלאומית. אין לי שום ספק שלהוביל מהלך מדיני וביטחוני כאחד, השניים האלה יעשו את זה הרבה יותר טוב מנתניהו.

אנחנו מסתכלים בסופו של דבר על התוצאות, ובסופו של יום, כשמסכלים על התוצאות, רואים את המבוי הסתום שנקלענו אליו בכל זירה אפשרית. גם בזירה החברתית: הפערים המטורפים בין עוני ועושר; ההזנחה המופקרת של דברים שיש להם חשיבות לאומית-כלכלית כמו סוגיית הגז הטבעי –  שאולי רוב הציבור לא מבין אבל היא כל כך קריטית וגורלית לעתיד שלנו בעשרות השנים הבאות –  ההפקרות הזאת שבה הוא את כל המתנות לתשובה, הזניח את הציבור; השחיקה המתמשכת בשכר; עליית מחירי הדיו ב-57% בשתי הקדנציות שלו כראש ממשלה. וגם הבידוד הבינלאומי שלנו, היעדר התקווה בכל מישור אפשרי, היעדר הפתרון, רמת ההסתה והגזענות שעלתה באחרונה. באמת מין משהו אפל וקודר כזה שנופל עלינו."

בנוגע להכרזת נתניהו על כך שיפעל לשינוי שיטת הממשל אם יבחר אמרה:

"זה דבר שהוא פשוט כל כך מגוחך, נלעג ומקומם. הוא הסתה כל כך גלויה ופשוטה של כל הדברים החשובים שעומדים על סדר יומינו. נתניהו מתכוון לשנות את שיטת הממשל כך שהוא יהיה ראש ממשלה לנצח נצחים, כדי שיוכל להשקיע אותנו בתהום.

אם זה נכון שיש בעיית משילות, למה הוא לא עשה את זה עד עכשיו. ראבק, זו קדנציה שלישית שלו כראש ממשלה. הוא לא נכנס עכשיו למערכת הפוליטית. הרי זה מגוחך כל פעם ההכרזות האלה. זו כמו ההכרזה שהוא יוריד מע"מ על מוצרי מזון, אחרי שהוא כבר מכהן שלוש כהונות כראש ממשלה וכהונה אחת כשר אוצר. כמה אפשר להאמין לסיפורי המעשיות האלה?

ובנוסף, אני מאוד מסתייגת מהשיח על שינוי שיטת הממשל כי זה שיח היאוש. כבר לא מאמינים במנהיגים, כבר לא מאמינים בערכים, כבר לא מאמינים בחזון ומימושו – טוב, אז בואו נשנה את השיטה. אני תמיד אומרת שזו לא השיטה, זה לא הרצפה שעקומה, זה הרקדנים שכבר לא משהו. בכוח השיטה הזאת אפשר לצאת למלחמות, אפשר לעשות שלום, אפשר להעביר רפורמות ואפשר לעשות הרבה דברים – טובים ורעים כאחד. בסופו של דבר אלה השחקנים, מידת החזון שלהם, מידת ההתבוננות שלהם לא רק על המדורה שבוערת על הנעל – אלא על הדור הבא. זה דבר שכבר אסור להגיד אותו, שצריך לחשוב על הדורות הבאים. זה הדבר שמטריד אותי."

להאזנה לראיון המלא: