שלי בראיון לרגל יום השואה הבינלאומי: "יש מי שעושה בשואה שימוש פוליטי, ויש מי שטוען את זכר השואה במטען ערכי"

28 בינואר, 2015

לרגל יום השואה הבינלאומי התראיינה שלי בתוכנית "עושים סדר" בטלוויזיה החינוכית בהנחיית גל גבאי, ביחד עם הקולנוענית והפעילה החברתית נעם מימן. מתוך דבריה:

"להיות דור שני לניצולי שואה יש גם משמעות אישית ומשפחתית וזה גם מייצר השקפת עולם, שהיא מורכבת ולא חד-מימדית. מצד אחד הכרה בחשיבות העצומה של המפעל הציוני ובזה שלעם היהודי תהיה מולדת בעצמו, ומצד שני למלא את המסגרת הזו בתוכן של מוסר. זה כולל סלידה עזה  כל גילוי של גזענות, כי הרי בסופו של דבר מוראות השואה היו תוצר של הגזענות הנוראה ביותר, וזה מייצר גם אחריות כלפי הזר, השונה והאחר. כל זה ביחד הוא סוג של קומבינציה שהיא מאוד מורכבת ומחייבת כאן במדינה שלנו.

יש מי שלוקח את השואה ומשתמש בה לצרכים פוליטיים כדי להזין בפחד וברצון להילחם לנצח מול אויבינו, ויש מי שלוקח את הזיכרון הזה וטוען אותו במשמעות של מאבק בגזענות ובהכלת הזר, על שמירה על צלם אנוש בכל מחיר גם כשמסביב רואים קלקולים מוסריים, רוע ורשע, על לזקק את הטוב. אני מזדהה עם התמה של ההישרדות. היא טבעית ואנושית לעם שאיבד שישה מיליון מבניו ולמי שבתור ילדה של מי שחוו את זה. אבל ההישרדות לבדה היא לא עולם ערכים. היא דבר מובן, היא לגיטימית ואנושית, אבל היא חייבת לדור בכפיפה אחד עם ערכים שהם הרבה יותר נעלים מהישרדות."

לצפייה בראיון המלא: