"נאום נתניהו בקונגרס האמריקאי - פיגוע מדיני מתגלגל"

9 בפברואר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של אריה גולן ברשת ב' על נסיעתו הצפויה של נתניהו לקונגרס האמריקאי בסמוך לבחירות לכנסת ה-20 ועל סיכויי המחנה הציוני להחליף את השלטון. מתוך דבריה:

"גולן: ראש הממשלה אינו מתכוון לוותר על הנאום בקונגרס. את חושבת שראש הממשלה נוסע כדי להיאבק בגרעין האיראני או שיש כאן תעלול בחירות?

שלי: אין אפילו מאזין אחד שמאזין לנו עכשיו – בין אם הוא בימין, בשמאל או במרכז – שמאמין באמת שנתניהו נוסע לארצות הברית להופיע בפני הקונגרס כדי לעצור את הגרעין האיראני. אנחנו נמצאים בעיצומו של פיגוע מדיני מתגלגל. הנזק שנגרם לישראל כבר עכשיו בארצות הברית, בוודאי בבית הלבן אצל נשיא ארה"ב, האדם החשוב ביותר בעולם ובוודאי החשוב לנו – את הנזקים האלה כבר אי אפשר לכמת כי הם מתגלגלים לכל מקום. בין אם זה בעצירת חוק הסנקציות, בין אם זה באיחוד של גורמים יהודיים שמזוהים דווקא עם הרפובליקנים שקוראים לראש הממשלה נתניהו לא לבוא לארצות הברית כי הוא גורם נזק למדינת ישראל.

גולן: לוח הזמנים של הגרעין האיראני קצר. האינטרס של בלימת ההסכם עם איראן לא שווה יותר מכל הקריאות הללו?

שלי: בוודאי שהוא שווה, שווה מאוד. אנחנו כולנו מלוכדים סביב האינטרס הזה. כולנו רוצים לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע את ההתגרענות האיראנית, כדי להיות מעורבים במהלכים הבינלאומיים האלה. אבל ראש הממשלה מעיף אותנו ומדיר אותנו  מכל נגישות למהלכים הבינלאומיים. מישהו רוצה בכלל לדבר עם ישראל עכשיו, אחרי הסכסוך הקשה וחסר התקדים הזה שהוצת בין נתניהו ובין אובמה? מישהו מכליל אותנו בדיונים בעניין איראן? הרי יש כאן נזק נטו, וראש הממשלה נתניהו לא מהסס לגרום נזק לישראל, לאינטרסים שלה, לביטחונה בשביל נאום בחירות מלוטש. הרי לא מעניין אותו מה הקונגרס חושב, מעניין אותו לפנות אל האלקטורט שלו בתוך מדינת ישראל לצורכי בחירות הכי ציניים, הכי שקופים, הכי ברורים. נאום טוב שבכלל לא יכוון לארצות הברית, אלא יכוון לאזרחי ישראל ולמצביעי בנט כדי שיצביעו בשביל נתניהו.

גולן: אולי הוא כבר לא צריך את זה? אחרי ההצהרות של ליברמן, דרעי וליצמן, נראה שהמחנה הציוני יישאר באופוזיציה. נתניהו כבר הודיע שהוא עם הרצוג ולבני לא ישב.

שלי: מדובר באמירה מאוד חשובה של נתניהו. הוא משרטט כאן בדיוק את הסיטואציה הפוליטית. זה או אנחנו, או הוא. מאוד פשוט. יש כאן קרב פוליטי ראש בראש בין הרצוג לבין נתניהו. אי אפשר להסתיר את העובדה הזאת. יש שוויון מוחלט בין שתי המפלגות.

גולן: אבל אין שוויון בין הגושים.

שלי: אני חולקת עליך לחלוטין. יש כאן שני אנשים שמתמודדים זה מול זה על כהונת ראש הממשלה. היחיד בכל המערכת הפוליטית שיכול להחליף את נתניהו הוא הרצוג. זו עובדה.

גולן: אם יהיו לו מספיק חברי כנסת שימליצו עליו לנשיא.

שלי: אין לזה שחר. מפלגות המרכז למיניהן, בין אם הן נוטות לימין הרך ובין אם הן נוטות לשמאל, ילכו עם מי שיכול להרכיב את הממשלה. הן לא הודיעו, לא נשבעו ולא חתמו על כלום. צריך להבין, מי שתוטל עליו ככל הנראה המשימה, מי שאליו יקרא הנשיא רובי ריבלין ויגיד לו "הרכב אתה את הממשלה" יהיה מי שיקבל יותר מנדטים. זאת הסיטואציה הפוליטית, וזה דבר שהוא חסר תקדים. הוא לא היה גם בבחירות הקודמות כשאני עמדתי בראש מפלגת העבודה.

גולן: שורה של מפלגות מודיעה שלא תשב במפלגת שמאל.

שלי: כיוון שאני מכירה היטב פוליטיקה, אני יכולה להבטיח לך שככל שהמחנה הציוני יהיה גדול יותר ויקבל יותר מנדטים, כך הוא יספח אליו יותר מפלגות שאינן מפלגות שלטון. אבל נכון להיות, אנחנו נמצאים בסיטואציה שהיא לא מובנת מאליה ומאוד נדירה בפוליטיקה. מי שרוצה להחליף את נתניהו צריך להצביע למחנה הציוני. בין אם אתה בימין ובין אם אתה בשמאל, יש שתי מפלגות שאפשר להצביע אליהן כדי לקבוע מי יהיה בשלטון – או הליכוד או המחנה הציוני."

להאזנה לראיון המלא: