שלי בעקבות פיטורי עובדי כי"ל: "להתנות הטבות ומענקים ביצירת מקומות תעסוקה חדשים"

10 בפברואר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתה של יעל דן בגלי צה"ל ביחס עם הכתבת הכלכלית יונה לייבזון, והתייחסה לפיטורי עובדי כימיקלים לישראל. מתוך דבריה:

"דן: האם יש הבטחות שאת כבכירה מאוד במחנה הציוני יכולה לעמוד מאחוריהן כלפי תושבי הדרום?

שלי: אני לא חושבת שאני בכלל צריכה לענות על השאלה הזו כיוון שאני מתעסקת עם זה כל ימות השנה בלי הפסקה, ובוודאי במה שקורה בכימיקלים לישראל. זה אחד העיסוקים המרכזיים שלי. מדובר בדבר שהוא מקומם באופן חריג ויוצא דופן. כימיקלים לישראל זו חברה רווחית בצורה שקשה לדמיין. חברה שבחמש השנים האחרונות הרוויחה 4.7 מיליארד דולר, שחילקה דיווידנד לבעלי המניות של עשרה מיליארד שקלים, שהמנכ"ל שלה סטפן בורגס מרוויח מיליון ושבע מאות אלף שקלים בחודש פלוס הטבות שונות כמו מימון החינוך לילדיו וכן הלאה. כשחברה כזו מוציאה מכתב פיטורים ל-140 עובדים, שרובם עובדי כפיים, בטענות שווא, זה דבר מקומם.

לייבזון: האם זה משהו ספציפי בכימיקלים לישראל או משהו רחב יותר? האם המדינה לא משכילה להתמודד עם תופעה של פיטורים ברחוב?

שלי: הזנחה רוחבית מאוד מאוד קשה. יש לנו שר כלכלה ששינה את שם משרדו באופן שהמילה תעסוקה לא מופיעה כבר בשם המשרד, והוא מתעסק בהמון דברים פוליטיים אבל לא בדבר הספציפי הזה. אני חייבת להגיד שבכימיקלים לישראל העוול, חוסר הצדק וגם הטיפשות הכלכלית הם הרבה יותר חריפים. גם בגלל הפערים שהזכרתי, וגם בגלל שמדובר במפעל שזה לא שמישהו המציא שם המצאה גאונית במעבדות שלו.

דן: מה את עומדת לעשות? האם יש הבטחה קונקרטית?

שלי: אני לא מבטיחה, אני מדברת על דברים מעשיים שאני גם עומלת עליהם כל השנים ומנסה ליישם אותם, אבל זה חשוב להסביר מה קורה כאן. מדובר בחברה שאת הכסף שלה עושה ממשאבי טבע ששייכים לכולנו, ובמקביל מקבלת הטבות מטורפות. זו חברה ששילמה מס חברות של 9%.

דן: מה יבטיח המחנה הציוני שיעשה אחרת?

שלי: הדבר המאוד פשוט הוא להתנות הטבות מס ומענקים בשמירה על התעסוקה הקיימת וביצירת מקומות עבודה חדשים, וגם לייצר סנקציה שאומרת שאם מרוויחים הון תועפות, מקבלים הטבות, משלשלים הון לכיס, אם בעל השליטה נמצא ברשימת עשירי העולם של פורבס – אז אם מפטרים, נשללת ההטבה. כאן יש למדינה כוח. זו חברה שכל כך קל להביא אותה להעסקה הוגנת של העובדים."

להאזנה לראיון המלא: