שלי על פטירתו של חברה השר אורי אורבך ז"ל, הבוקר: "עצוב ולא הוגן שמסלול החיים שלו נקטע באמצע. אדם יוצא דופן, יחיד ומיוחד שיחסר לכולנו."

16 בפברואר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתה של יעל דן בגלי צה"ל, והספידה את חברה השר אורי אורבך זכרו לברכה, שנפטר הבוקר. מתוך דבריה:

"שלי: מאוד עצוב וכואב. אורי היה חבר שלי הרבה שנים, עוד לפני הפוליטיקה, לפני שאני והוא נכנסו לפוליטיקה. באמת מדובר בטוב שבכולם, בנבון שבכולם, בהגון שבכולם, במצחיק שבכולם. אדם יוצא דופן. כל כך עצוב ולא הוגן שמסלול החיים שלו נקטע באמצע. אורי ואני נולדנו באותה השנה, 1960, באותו החודש, באותו היום, 28 במרץ, ובאותה השעה בדיוק. היינו מתבדחים על זה הרבה, ולמרות ששנינו בזנו לכל הניו-אייג'יזם ולתיאוריות הרוחניות בכל זאת תמיד דיברנו על זה שאולי יש משהו בגורל המשותף שלנו.

דן: אז אתם אמורים להיות מאוד דומים.

שלי: האמת שאנחנו דומים. את יודעת, אנחנו משני קצוות אידיאולוגיים של המפה הפוליטית ובכל כך הרבה דברים הסכמנו. זה היה מדהים. עשיתי איתו דברים שלא עשיתי אף פעם. העליתי נאומים שלו לאתר שלי כי כל כך הסכמתי איתו בכל כך הרבה דברים.

דן: דברי איתי על קווי הדמיון שמצאת באישיויות של שניכם

שלי: פשוט חשבנו על דברים אותו הדבר. חוץ מהעניין המדיני, שבו היינו חלוקים לחלוטין. כל דבר שקרה היינו מסמסים אחד לשני ופשוט הוצאנו אחד לשני את המילים מהפה, רק שהוא היה אומר את זה הרבה יותר מצחיק ושנון ממני. אחד האנשים המצחיקים ביותר שהכרתי אי פעם.

כשהוחלט על המינוי של אייזנקוט (לרמטכ"ל), אז הוא התקשר אלי ואמר לי שהוא מודאג מאוד מהמינוי. שאלתי אותו למה, הרי מדובר באדם מצוין. אז הוא אמר לי: 'תגידי, הם השתגעו? ממנים לרמטכ"ל אדם בגיל שלי ושלך? זה לא אחראי.'

אייזנקוט גם הוא בגיל שלנו, בן 54. חשבתי על זה כל היום, שהמסלול של אורי נקטע ממש באמצע ושזה לא הוגן.

דן: אז אורי עוד הרגיש כל כך צעיר, הרגיש ילד, לא מתאים להיות רמטכ"ל.

שלי: כן, אבל את יודעת – זה היה חצי בצחוק. מה, נותנים לנו את המדינה, בגילנו, בגיל 54? ובאמת, עצוב שהכל נגמר אצלו בגיל 54. אני משתתפת מאוד באבל ובצער של מיכל, אשתו המקסימה, ושל ארבעת הילדים הנהדרים שלו. הוא יחסר לכולנו. אומרים שלכל אדם יש תחליף, אבל לאורי אין תחליף. הוא יחיד ומיוחד.

דן: מה הדבר הזה בו שגרם למי שכל כך רחוקים ממנו ומהשקפותיו לחבב אותו, לאהוב אותו ולהיות מאוד מושפעים ממנו?

שלי: אדם מאוד אידיאולוגי. אדם הגון בצורה יוצאת דופן. רחוק מכל מניפולציה ומכל תכך. נבון מאוד. להיות מצחיק זו תכונה יוצאת דופן, והוא היה כל כך מצחיק שהוא הצליח לפוגג כל אירוע הכי קשה, הכי מתוח והכי טעון. הזווית המצחיקה שלו הייתה מין שמן בגלגלים של המערכת הפוליטית, שהיא לפעמים מערכת מאוד קשה. והיה לו את הקסם הזה, את הקסם האישי המדהים הזה להביא את הטוב, את האור, את המצחיק ואת האופטימי."

להאזנה לראיון המלא: