שלי ב"ערב חדש": "מפצירה בנתניהו להתרומם מעל תעמולת הבחירות ולבטל הנאום בקונגרס"

24 בפברואר, 2015

שלי התארחה בתוכנית "ערב חדש" עם דן מרגלית בטלוויזיה החינוכית ביחד עם סגן השר אופיר אקוניס מהליכוד, והתייחסה לנאומו המתכונן של נתניהו בקונגרס האמריקאי ולדו"ח מבקר המדינה בעניין יוקר הדיור שצפוי להתפרסם.

בנוגע לנאום נתניהו בקונגרס אמרה:

"שלי: הצעד שעושה נתניהו הוא צעד מזיק בלשון המעטה. אני חושבת שמדובר בפיגוע אסטרטגי מתמשך. אני משוכנעת שגם ראש הממשלה נתניהו עצמו כבר יודע את זה. אני לא יכולה למצוא אדם אחד עלי אדמות במדינת ישראל שחושב שאותו נאום בקונגרס יועיל לישראל באיזו צורה וימנע מאיראן להיות מדינה סף גרעינית, ובעניין הזה כולנו בעלי אינטרסים משותפים ואין כאן מחלוקת בכלל. אנחנו נחפש את ארצות הברית כשנצטרך וטו במועצת הביטחון, ונחפש את ארצות הברית כשנרצה סיוע בטחוני. כיפת ברזל נרכשה בכספי סיוע אמריקאיים. הכוח, העוצמה האסטרטגית שהברית עם ארצות הברית לא תסולא בפז ולא עומדת בשום תחרות עם שום נשק שנפתח, יהיה טוב ביותר. אני מצפה מנתניהו שימצא את האלגנטיות והעוז לרדת מהעץ. אמרתי ואני חוזרת ואומרת שלא נלעג לו, לא נבקר אותו, נצדיע לו ונגיד לו כל הכבוד ושאפו.

מרגלית: האם מדובר בנאום היסטורי?

שלי: יכול להיות שזה יהיה רגע היסטורי שבו נאבד את ארצות הברית. אולי זו הגזמה להגיד שנאבד, אבל יהיה כאן סדר עמוק ביחסים עם ארצות הברית. יכול להיות שנתניהו חוזה שוב, כמו שהוא חזה בטעות ערב הבחירות הקודמות, שהרפובליקנים ינצחו בבחירות הבאות ואז יהיה לו נשיא רפובליקני בבית הלבן. אבל קודם כל, יש לנו שנתיים תמימות עד אז. ודבר נוסף, איש לא יתקע לידו שזה אכן המצב. אנחנו לפעמים משתעבדים בקמפיין בחירות לתעמולה בחירות. אני ממש מפצירה בראש הממשלה שינסה להתרומם מעל תעמולת הבחירות."

בעניין דו"ח מבקר המדינה בעניין יוקר הדיור אמרה:

"שלי: הדבר החמור כאן היא הטלת הרפש במבקר המדינה. נוצר מצב אבסורדי. אני זוכרת שיצחק הרצוג ואני בכלל תמכנו במועמד אחר לכהונת מבקר המדינה, בשופט אליעזר ריבלין, ואילו נתניהו בכל כוחו הפוליטי, שם את כל כובד משקלו כדי שזה יהיה המבקר הזה יוסף שפירא. לכן אני ממש לא מבינה מה קורה כאן.

מרגלית: אנשים כאלה מתמנים משיקולים פוליטיים ואחר כך הם מגלים שעצמאות זה דבר נעים.

שלי: אני אכן חושבת שמבקר המדינה גילה שעצמאות היא כורח לתפקוד נכון שלו. אני מזכירה לך, דן, שהבטחה להוזלת מחירי הדיור הייתה הבטחת הדגל של בנימין נתניהו גם בבחירות 2009 וגם בבחירות 2013. זו הייתה הבטחת הבחירות.

מרגלית: המבקר טוען שפרסום הדו"ח הוקדם בגלל דיווחי התקשורת

שלי: אני חושבת שמבקר המדינה צריך להיות קשוב לרחשי הלב של הציבור, קשוב לכך שנושא הדיור הוא בראש סדר היום, קשוב לכך שהבחירות האלה – למרות שנתניהו מאוד לא רוצה בזה – הן מאוד על סוגיית הדיור. מחירי הדיור עלו בכהונתו של נתניהו ב-80%. שמעתי שמאופיר אקוניס שכולם אשמים למעט נתניהו. אני חושבת שראש הממשלה שמורה לו הזכות אחרי שדו"ח המבקר יתפרסם להגיד את דברו, לכנס מסיבת עיתונאים, לפרט את עמדתו, להסביר מדוע מחירי הדיור עלו ב-80%. אבל לנסות למנוע את הדו"ח זה כבר דבר שנוגע ממש לניסיון לגרום למוסדות שלטון החוק לא לעשות את עבודתם."

לצפייה בקטע המלא: