שלי על משבר הדיור: "שש שנים של הזנחה מופקרת תחת הנהגת נתניהו"

25 בפברואר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "בחצי היום" ברשת ב' עם אסתי פרז, והתייחסה לנאום נתניהו בקונגרס האמריקאי ולדו"ח מבקר המדינה בנושא הדיור שהתפרסם למחרת. מתוך דבריה:

"שלי: אני קוראת לראש הממשלה נתניהו לבטל בדחיפות רבה ביותר את הנאום שלו בקונגרס. אנו עדים היום למצב קטסטרופלי, מצב שבו נודע לישראל על הסכם שנוגע ישירות לביטחון המדינה ולשלום אזרחיה מפי איי-פי ורויטרס, מפי סמכויות ידיעות זרות. זה שפל חדש ומסוכן ביחסים שלנו עם ארצות הברית, והוא תוצאה ישירה של הנתק שגרם נתניהו בגלל ההתעקשות שלו לנאום בקונגרס. השאלה היא לא מי יסע לקונגרס ובאיזו צורה מבודחת מגיעה ההצעה כביכול הזאת, אלא האם לנסוע לקונגרס. ועל כך התשובה היא לא באלף רבתי. צריך להזכיר לראש הממשלה שמטרת הנסיעה הזאת היא מניעת פצצה גרעינית מאיראן, לא נאום בחירות. הנסיעה לקונגרס היא נסיעת בחירות. כל כולה לצרכי נאום שישודר בישראל. הרי אין בה אפילו פגישה אחת עם הממשל האמריקני, שהוא הכתובת היחידה לדיאלוג בנושא הגרעיני. זו נסיעה שלא רק שאינה מועילה, אלא מזיקה נזק חמור לישראל.

פרז: יכול להיות שהאמריקאים קצת הגזימו בתגובה שלהם? הם ממדרים אותנו, מאיימים בכל מיני איומים בדיאלוג עם ישראל, והכל בגלל נאום אחד?

שלי: אני חושבת שהנאום הזה הוא שיאה של אסקלציה ביחסים עם ארצות הברית. אפשר לחזור לטעות של נתניהו כשהוא תקף את הסכם הביניים הראשון בתחילת 2014, ואז ישראל הוציאה את עצמה מהמשחק במקום להשפיע. שנה אחרי זה כבר היינו בעד הארכת תוקף ההסכם. יכול להיות שהנאום הזה הוא במידה רבה הקש ששבר את גב הגמל, אבל זה לא משנה אם עכשיו ניתן ציונים לאמריקאים או לא ניתן. אנחנו נמצאים בסיטואציה מאוד בעייתי ומסוכנת. נתניהו צריך להתקשר עכשיו בדחיפות לנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ולהודיע לו על ביטול הנאום, לרכז מאמצים בשיקום היחסים עם ארצות הברית בימים שעוד נותרו לו להיות ראש ממשלה, לפעול להכניס את האינטרסים האמיתיים של ישראל לתוך ההסכם שמתגבש. הרי סביב הנושא האיראני אין אופוזיציה וקואליציה, אנחנו מאוחדים."

בעניין דו"ח מבקר המדינה בנושא יוקר הדיור אמרה:

"שלי: קראתי את עיקרי הדו"ח, שעדיין יש עליו איסור פרסום כמובן. התמונה הכאוטית וחוסר התפקוד הנורא שעולה מכל שורה בדו"ח הם ממש מעוררי דאגה. לגבי הממשלות הקודמות, מדובר באופן מזערי בטיפול בממשלת אולמרט. בעצם מדובר על 2008 עד עצם היום הזה. אם את מצרפת את הנתונים שפורסמו אתמול של השמאי הממשלתי של עלייה נוספת ב-5% במחירי הדיור אשתקד, את מגיעה כמעט לעלייה של 100% במחירי הדיור בישראל תחת הנהגתו של נתניהו. זה נשמע מטורף, המספר הזה. עלייה של 100%. בחלומות הבלהה הגדולים ביותר אי אפשר היה לחשוב על דבר כזה.
הנושא הזה קשור מאוד לנושא שידברנו עליו קודם. אלה בעצם היו שתי ההבטחות הדרמטיות של נתניהו. אחת, להוזיל בצורה משמעותית את מחירי הדיור. שתיים, לנטרל את ההתגרענות האיראנית. בשני הנושאים האלה מדובר בכישלון עמוק וקולוסאלי, כישלון תפקודי עמוק.

פרז: למפלגה שלכם יש פתרון לעניין הדיור?

שלי: בוודאי שיש פתרונות. הפתרונות הם זמינים, וזה הדבר שכל כך מכעיס.
פרז: מחירי הדיור לא התחילו לעלות כשנתניהו נכנס למשרד ראש הממשלה.
שלי: זה לא נכון. ההתדרדרות העמוקה ביותר, הזינוק וחד והדרמטי ביותר במחירי הדיור והסיטואציה שבה לקנות דירה זה דבר שהוא בלתי אפשרי לבני תמותה רגילים – זה קרה בימים ובשנים שנתניהו היה ראש ממשלה. מדובר בשש שנים של הזנחה מופקרת, של החמרה בסוגיה שהיא הכי משמעותית. הרי בסוף בסל ההוצאות של משפחה ההוצאה על הדיור היא אחד הדברים הכי משמעותיים, זה המעשה הכלכלי הכי דרמטי שרוב בני האדם עושים, לרכוש דירה. זו ההוצאה הגדולה ביותר שהם עושים בחייהם.

למה הכישלון כאן הוא כל כך נורא וצורב? לפעמים יש דברים שאין עליהם שליטה, אבל כאן מדינת ישראל נמצאת בסיטואציה נדירה ביחס למדינות העולם המערבי. הקרקע היא בבעלות המדינה, לכן המדינה יכולה לעשות בקרקע הזאת מה שהיא רוצה ובכל זאת, עם כל התנאים המצוינים האלה ועם כל הבטות הסרק, אנחנו נמצאים במצב שאי אפשר לחשוב על חמור ממנו בסוגיית הדיור וכמובן עוד בסוגיות רבות אחרות."

להזנה לראיון המלא: