"משבר הדיור - חידלון מנהיגותי וביצועי של ראש הממשלה"

26 בפברואר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "העולם הבוקר" עם יוסי הדר ברשת ב', והתייחסה בין היתר לדו"ח מבקר המדינה בעניין המשבר בשוק הדיור. מתוך דבריה:

"הדר: כולם מאשימים את כולם. אולי צריך להגיד שאין פתרונות קסם?

שלי: בוודאי שאין פתרונות קסם, אבל יש פתרונות. וכאן אנחנו רואים תמונה מבהילה של חידלון מנהיגותי וגם ביצועי, כסת"ח, תוכניות דימיוניות, הפקרות, אפס עשייה. מידי פעם הייתה הפסקה למסיבת עיתונאים שבה הבטיחו כל מיני הבטחות גרנדיוזיות ומנותקות לגמרי מהמציאות עם אפס מימוש. המחשבה שככה מתנהלת גם המערכה מול איראן, כשנתניהו מכווין את מערכת הביטחון ואת מערך היחידות החשאיות, צריכה להדיר שינה מעיננו.
אלה שתי הבטחות הדגל של נתניהו בבחירות האחרונות, כלכלית וביטחונית – הוזלת מחירי הדיור והמאבק בגרעין האיראני, ואלה גם שני הכישלונות הכי נוראיים שלו.

הדר: המבקר מצביע על כך שהייתה התקדמות בעניין הזה, לפחות ב-2010, אבל הפעולה לא הייתה מספקת. בליכוד טוענים שנעשו דברים.

יוסי, אתה שומע מה את האומר? הממשלה זיהתה? גם מדו"ח המבקר עולה שרק שנה וחצי אחרי שמונה לראשות הממשלה ואחרי עליות מחירים של 35% בזמנו, לפני שזה זינק עוד, נתניהו היה האחרון לזהות שיש משבר. וגם אחר כך, מה הוא עשה? עקבתי ואני מצויה בפרטים, אבל זה פשוט לא יאמן. כמות מסיבות העיתונאים וההכרזות הדרמטיות על רפורמות שמעולם לא בוצעו. אני אעשה רשימה חלקית: הפרטת הקרקעות, רפורמת המרפסת, רפורמת הפרגולות, הסופרטנקר בבנייה – הוא התכוון לביטול הבירוקרטיה, רפורמת התכנון, חוק הווד"לים, וועדת טרכטנברג עם הקריטריונים לדיור בר השגה שנמוגה כלא הייתה, ההבטחה שכחלון ימונה ליו"ר מנהל מקרקעי ישראל והוא יעשה רפורמת סלולר בדיור כאילו אפשר לעשות רפורמה כזו בדיור, מחיר מטרה, מע"מ אפס, קבינטים, וועדות בין משרדיות, מסיבות עיתונאים.

הדר: אז מה כן צריך לעשות? תרשי לי להזכיר לך שגם ראשי המחנה שלך, גם לבני וגם הרצוג, ישבו בממשלות האלה. לבני ופרץ גם היו חברים בקבינט הדיור.

שלי: זה מדהים אותי שבכל פעם שיש שביב של משהו טוב ראש הממשלה מנכס את זה רק לעצמו, ובכל פעם שיש כישלון נוראי ומחריד, אחד האסונות הכלכליים הגדולים ביותר שקורים כאן למשקי הבית, מיד יש פיזור אחריות ופיזור סמכות. יש בזה משהו בלתי סביר. מדינת ישראל נהנית מיתרון שאין לשום מדינה מערבית אחרת: הרוב המכריע של הקרקע הוא בבעלות המדינה. מדובר במונופול שהמדינה שולטת בו, וטוב שהיא שולטת בו – המדינה צריכה להחזיק את הקרקעות.

הדר: את לא מסכימה עם כחלון שצריך לפרק את רשות מקרקעי ישראל?

שלי: בדיוק ההפך. בידי המדינה יש את הכוח להחזיק במשאב הזה ולשלוט בו, לקבוע את המחיר שלו, לקבוע מה היא תעשה איתו, איפה היא תבנה. הדבר הזה באופן חריג מקנה בידי ממשלה – ממשלה שיש לה יכולת, לא ממשלה עם כושר ביצוע אפס – מקנה בידיה שליטה על שוק הדיור באופן שמדינת ישראל כבר מימשה בעבר. כשהיה כאן גל עלייה בתחילת שנות התשעים מחבר העמים, נבנו בשביל מיליון עולים יחידות דיור בידי הממשלה. הדבר קרם עור וגידים, ובנו בתים.

נתניהו מבטיח לסייע לעצמאים, לחוקק חוק של דמי אבטלה וביטוח פנסיוני. אני לא יודעת אם לצחוק או לבכות. שש שנים הוא ראש ממשלה. אני הנחתי הצעות חוק כאלה של דמי אבטלה וביטוח פנסיוני למעסיקים וחוק שוטף+30 לתשלומים בזמן – את כל הדברים האלה הוא טרפד. כמה אפשר להוביל ציבור בהבטחות שווא?"

להאזנה לראיון המלא: