שלי בבלוג על דו"ח המבקר על משבר הדיור: "קבינטים כמו חול ואין מה לאכול"

25 בפברואר, 2015

שלי בבלוג: קבינטים כמו חול ואין מה לאכול, ואנשים שאולי אולי יקנו דירה כשהסבתא האהובה שלהם תמות. לקראת דו"ח המבקר, ממש ממליצה לצפות כאן בנאום שלי במליאה, אל מול פני נתניהו (המכורכמים*) מלפני שנה וארבעה חודשים.

תקציר: "...כמה נאומים אנחנו שומעים ממך אדוני ראש הממשלה, כמה הבטחות, כמה פעמים הבטחת שתוך שניה תפרק את הכוחות המרושעים והבירוקרטיים שמפריעים לך לחלק דירה לכל פועל. כמה רפורמות פלא: הפרטת הקרקעות, רפורמת המרפסת, רפורמת הפרגולות, רפורמת התכנון, חוק הוד"לים, ועדת טרכטנברג עם הקריטריונים לדיור בר השגה שנמוגה כלא הייתה, מסיבות עיתונאים דרמטיות עם פטישים ושאר גימיקים, קבינטים וועדות כמו חול ואין מה לאכול.

והמינוי שלא היה ולא נברא של השר לשעבר משה כחלון ליו"ר מנהל מקרקעי ישראל ערב הבחירות, עוד מסיבת עיתונאים שבה הבטחת שכחלון יוריד את מחירי הדיור כמו שהוריד את מחירי הסלולאר.

בית זה כמו סלולאר? לא ברור ההבדל בין ההשקעה העצומה ביותר שמשפחה עושה בימי חייה, משלמת עליה משכנתא חצי מהחיים, מורישה אותה לילדיה – אם יש לה מזל ויש לה מה להוריש, לבין מוצר צריכה, מכשיר סלולאר, שמתיישן כבר ברגע שאנחנו קונים אותו ואולי בכלל עוד שתי שניות יהיה גאדג'ט אחר שיחליף אותו?

בית לא זורקים ומחליפים, מקסימום בדרמה כלכלית ומשפחתית גדולה, ורק בני המזל שבינינו מצליחים לשפר פעם או פעמיים בחיים.

יש כאן דור שלם לא יכול לתכנן את העתיד שלו. אני שומעת אנשים בני 30 ובני 40 אומרים ולא פעם – כשסבתא שלי תלך לעולמה אולי נוכל למכור את הדירה שלה ולחלק בין האחים. זה מכמיר לב, אלו אנשים שאוהבים את סבתא שלהם, אבל הם יודעים שזה הסיכוי היחידי שלהם.

השטף הבלתי פוסק של מלים חסרות תוכן, מסיבות עיתונאים, תוכניות גרנדיוזיות – רק הגבירו את חוסר האמון בכם, ועודדו אנשים להמשיך לקנות דירות ולהשתעבד למשכנתאות קטלניות, כי פשוט אף אחד כבר לא מאמין לכם שמחירי הדירות ירדו אי פעם, כי אין סטטוס בפייסבוק ואין מסיבת עיתונאים שבונים מהם בית.

והמחירים ממשיכים לטפס בפראות גם בממשלה הזאת, ואדוני ראש הממשלה –יש לך ממשיך – שר האוצר - נתניהו בעור לפיד עומד בראש "קבינט הדיור", מפטפט את עצמו לדעת, סטטוסים בפייסבוק ודואג באופן פעיל לייקור הדירות.

שום ספין, כותרת, ועדה, הבטחה, נאום חגיגי/רגשני, מבט מצועף הם לא מתכונת לשנוי העובדה הבלתי נתפסת שהיכולת לזכות הבסיסית כל כך של קורת גג לראשנו פשוט מתפוגגת.

ממשלת הכל דיבורים.

אבל לא אצל כולם, אצל שר הבינוי והשיכון אורי אריאל מהבית היהודי איכשהו כל החסמים נופלים וכל התוכניות יוצאות לפועל. אתמול הוא מפרסם מכרזים לתכנון 20 אלף יחידות דיור בשטחים..."

*אומרים לי שלפעמים אני כותבת מלים לא מובנות. פנים מכורכמות: פנים זועפות/קודרות/מכווצות בחוסר נחת.

לצפייה בנאום בעמוד הפייסבוק של שלי: