"משבר האמון בין נתניהו לבין אובמה פוגע באינטרסים הביטחוניים של ישראל"

3 במרץ, 2015
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הצהריים של רדיו קול הים האדום אודי שכטר, והתייחסה לנאומו של נתניהו בקונגרס האמריקאי ולהשפעה שלו על יחסי ישראל-ארה"ב. מתוך דבריה:

"שכטר: כמה ישפיע הנאום הזה על צעדיו של ברק אובמה?

אין לו שום יכולת להשפיע, כיוון שמי שחותם על ההסכם עם איראן – טוב אור רע, לצערי רע כפי שהוא מסתמן כרגע – הוא לא הקונגרס, אלא נשיא ארצות הברית ברק אובמה. בעצם התסריט היחיד שיכול להסתיים כהצלחה מבחינתנו זה אם הקונגרס מחוקק חוק נגד ההסכם שנשיא ארצות הברית הולך לחתום עליו, דבר שהוא דמיוני ולא קורה בפוליטיקה האמריקאית.

שכטר: הקונגרס יכול להטיל וטו על החלטות הנשיא?

שלי: לא, הפוך. הנשיא יכול לבטל חקיקה של הקונגרס, לפעול על דעת עצמו ולהטיל וטו. אין שום כלי בקונגרס למעט חקיקה כנגד ההסכם, אבל דבר כזה לא קיים בכלל ואין לו שום היתכנות. בנסיעה הזו נתניהו גם לא מתכוון – ובלאו הכי אף אחד לא רוצה – להיפגש עם הממשל. כלומר מלכתחילה הוא בכלל לא מתקשר עם הגורמים שיש להם השפעה, אלא להפך – הולך אל גורמים שמרתיחים את נשיא ארצות הברית ואת הבית הלבן, והם מדירים אותנו עוד יותר מהסכם שהיינו יכולים להיות מעורבים בו ולהשפיע עליו.

שכטר: בשביל ההסכם עצמו שאובמה מנהיג ומוביל, זה משנה אם היה מנהיג מהימין או מהשמאל?

שלי: אני לא חושבת שיש לזה משמעות. אני חושבת שהמבחן הוא לא ימין או שמאל, אלא יחסי אמון – יחסים טובים עם הבית הלבן, יחסים שהממשל האמריקני יודע שיש לו בעל ברית שהוא יכול לשתף אותו אינטימית במהלכים, ראש ממשלה ישראלי שלא מנסה לערבב לו בפוליטיקה הפנימית שלו ולערער על סמכותו ועל הנהגתו. אני רק רוצה להזכיר פרט קטן, מדובר במנהיג העולם החופשי, במנהיג החזק ביותר בעולם המערבי ובכלל. כל הדרך הזו היא רצופה נזקים לישראל בסופו של יום. אני מזכירה לך שגם ערב הבחירות לנשיאות בחר נתניהו להיפגש עם יריבו של אובמה, רומני, במחוות באמת ספקטקולריות ומרהיבות שהוא לא השאיר ספק בדבר ההעדפה שלו לגבי מי יהיה נשיא ארצות הברית. כך הוא החל ברגל שמאל את הכהונה הזאת.

שכטר: בביקורו הראשון בישראל אובמה התקבל בהרבה חום ואהבה. גם מהממשל שלו קיבלנו את כיפת ברזל, את התמיכה בגדר במצרים ותמיכה במועצת הביטחון. איך האיש הזה שנותן לנו כל כך הרבה הפך להיות שנוא נפשם של חלק גדול מהישראלים?

את זה באמת אני לא יודעת, כי באמת מדובר בידיד גדול של ישראל. באותו ביקור של אובמה בישראל גם אני נפגשתי איתו פגישה ממושכת בארבע עיניים. הייתי אז יושבת ראש מפלגת העבודה וראש האופוזיציה. מצאתי מנהיג שהוא חם לישראל, קשוב לישראל, רוצה בטובתה, חש עצמו ידיד ישראל. גם היום הממשל האמריקני מדגיש שהוא לא מנוכר לישראל. שמענו אתמול את הנאום של קרי במועצת זכויות האדם. הוא לא התבייש להגיד שמועצת זכויות האדם היא גוף שהוא אובססיבי ביחס לישראל, והוא צודק במאה אחוז. מדובר בגוף שמרתיח את הדם לפעמים בהחלטות שלו, שהן אובססיביות אכן, כפי שאמר קרי, נגד ישראל. אני חושבת שנוצר כאן משבר אמון מאוד חריף בין נתניהו ובין אובמה שבסופו של דבר פוגע באינטרסים הביטחוניים שלנו. אני לא מדברת פה על יחסי חברות ואהבה בין שני בני אדם, אלא בין שני מנהיגים – אחד מהם הוא המנהיג שלי, אני מקווה שלא לאורך זמן ושבתוך שבועיים הוא יתחלף ומי שיהיה ראש הממשלה הוא יצחק הרצוג. אבל יש עליו חובה לטובת האינטרסים של מדינת ישראל לייצר מערכת יחסים כזו עם הממשל שבה הוא לא ישמע על הסכם גרוע לישראל דרך אי-פי ורויטרס. זה מה שקורה היום, הרי זה מטורף."

להאזנה לראיון המלא: