מדוע אצביע בעד הצעת החוק של ח"כ צבי הנדל המאפשרת לראשי רשויות להורות על הקצאת 20% משטחי בתי עסק כאזור למעשנים

20 בינואר, 2008

אני לא מעשנת. ובכל זאת אני מתנגדת לחוק הדרקוני האוסר עישון, למהירות השיא שבה הוא נאכף לעומת הזילות ההמונית של חוקי עבודה למשל, לסכומי הקנסות האימתניים המוטלים על מפרי החוק, ולציד המעשנים.


למייל שלי קבלתי העתקים רבים של מכתב זהה בחתימות שונות, התובע ממני באגרסיביות להתנגד לתיקון לחוק של ח"כ צבי הנדל. "זכותי לנשום אוויר נקי", כתוב שם בין היתר, ואני מבקשת למסור הודעה רשמית: קצה נפשי בהבעות עמדה הנפתחות במלה "זכותי" השייכות למשפחה האגוצנטרית של אני-עצמי –זכותי. כבר למדתי מזמן שמי שמרבה להשתמש במלה "זכותי" לא ממש מתעניין בזכויות של אחרים. מי שמבקש לעשות שינוי חברתי, או לחילופין מי שנעשק ונגזל באמת, לא פותח מכתב במלה "זכותי", ואגב, הוא גם לא חותם על מייל שכתבו לו אחרים, אלא יושב וכותב ומנמק בדם לבו.


הכי מקוממים אותי אלה שמסבירים לי שהחוק מיטיב עם העובדים שעד עכשיו נאלצו לשאוף עשן בעל כורחם. מדובר לרוב באנשים שלא יעצרו ליד קופאית לשאול מדוע אין לה כסא, לא יבקשו מהמאבטח בבנק את תלוש השכר כדי לבדוק אם לא עושקים אותו, לא ישאלו את המנקה במקום עבודתם אם משלמים לה שכר מינימום. ופתאום הם נעשים שוחרי זכויות עובדים.


המחקר הרציני ביותר שנעשה אי פעם על עישון פאסיבי, מחקר אירופי שנמשך על פני עשרות שנים על מסה של נבדקים, קבע שעישון פאסיבי אינו מזיק לבריאות. כן, העשן אינו נעים לחלק מאתנו. כן, גם אני, כלא-מעשנת, לא משתגעת על כמות עשן מוגזמת. אבל גם למעשנים יש זכויות, והם לא אמורים להפוך ליעד לרדיפה, כשכל מני צדקנים עושים עליהם סיבוב בעוד מנועי האוטובוסים מסביב פולטים זיהום רב פי מאה מעשן סיגריה.


כן, אני מודעת לחוסר הפופולאריות של העמדה שלי בעיצומו של טרנד רדיפת המעשנים, אבל הצדקנות האלימה שבטרנד הזה מסמלת בעיני הרבה תופעות שאיני מחבבת, בראש וראשונה מירוק המצפון על זוטות שבזוטות שעה שיש תופעות מרות וקשות הדורשות את האנרגיה הזאת. ההגזמה, הצדקנות, ה"זכותי" תוך קיפוח זכותו של האחר. כן חברים, אני מצביעה בעד החוק של צבי הנדל.


נ.ב. כחובבת פנטסיה וסיינס פיקשן, אני ממליצה לכם על ספרה של סופרת המד"ב קוני וויליס, "המשכוכית" (Bellwether) אשר תורגם לעברית בידי עמנואל לוטם וגפי אמיר, והוא מספר על המנוע ועל האיוולת של הטרנד. גם לרדיפת המעשנים יש חלק נכבד בספר המשעשע הזה.