שלי על "מסמך הויתורים" של נתניהו: "אני רק יכולה לדמיין את ההשתלחויות והגינויים שהיו נשמעים מכיוון נתניהו לו הרצוג ולבני היו מובילים מסמך כזה"

9 במרץ, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "בחצי היום" עם אסתי פרז ברשת ב', והתייחסה בין היתר למצע המדיני של המחנה הציוני ולפרסום "מסמך הויתורים" עליו היה מוכן נתניהו לחתום מול הפלסטינים. מתוך דבריה:

 

"פרז: אפשר להניח שתתנו תמיכה לליכוד ולראש הממשלה, שמסתבר שבתקופה האחרונה ישב עם הפלסטינים וינסו להגיע לאיזו הסכמה על סמך קווי 67.

שלי: אני נחשפת בפעם הראשונה בעקבות הפרסום של נחום ברנע למסמך הספציפי הזה, אבל אין ספק שלו נתניהו היה מוביל באופן משמעותי ורציני לקראת הסדר מדיני הוא היה מקבל את הגיבוי של מפלגת העבודה. בוודאי בהנהגתו של הרצוג, אבל גם עוד קודם לכן בהנהגתי. רק דבר אחד עובר לי כל הזמן בראש. לו היה מתפרסם מסמך כזה שהרצוג ולבני הובילו אותו, אני לא יכולה לדמיין את חגיגות השמחה, ההשתלחות, הגינויים שהיו נשמעות מכיוונו של נתניהו על מסמך כזה. לכן אנחנו בסוג של נשף מסיכות עכשיו.

 

פרז: אולי זו ההזדמנות לספר לציבור, תשעה ימים לפני הבחירות, מה המצע המדיני המדויק של המחנה הציוני?

 

שלי: קודם כל, ממש ברגעים אלה מתקיימת מסיבת עיתונאים בהשתתפותו של

יו"ר המפלגה יצחק הרצוג ומי שכתב וריכז את המצע על כל חלקיו, חבר הכנסת נחמן שי. ממש במקרה בזמן הראיון איתך אני עם המסמך פתוח מולי. אם את רוצה, אני אפילו מוכנה לקרוא לך קטעים מן המצע. זה יהיה אירוע נדיר בתולדות הראיונות הרדיופוניים והטלוויזוניים.

 

פרז: אז תקראי לנו חלק מהמסך. אולי זה מסמך הויתורים של המחנה הציוני.

 

שלי: 'מסמך ויתורים' זו רטוריקה של הימין, שמבקש לא לעשות שום דבר ולהמשיך את הקיפאון המדיני שמדרדר את המצב שלנו ולא מוביל לשום מקום. אנחנו מסתכלים על תקווה, על פתרון, על חיים לצד אומות העולם ולצד שכנינו תוך הקפדה ביטחונה של מדינת ישראל.

 

הנה, אני אקרא לך שני קטעים מהמצד: 'המחנה הציוני יפעל לחידוש המשא ומתן המדיני במסגרת דו-צדדית, איזורית ובין-לאומית מתוך כוונה לחתור להסדר קבע עם הפלסטינים המבוסס על עיקרון שתי מדינות לאום לשני עמים. הסדר הקבע יתבסס על שמירה קפדנית על צרכי הביטחון של מדינת ישראל וסיום הסכסוך הישראלי-ערבי. ההסדר יגובש בתמיכתן של מדינות ערב המתונות והקהילה הבין-לאומית, ויתבסס על העקרונות הבאים: פירוז המדינה הפלסטינית; שמירת גושי ההתיישבות ביהודה ושומרון בריבונות ישראלית'.

 

שימי לב, מה שקראתי לך עכשיו זה יותר מאשר המסמך שהתגלה שבנימין נתניהו היה מוכן לחתום עליו, כי שם מדובר על גבולות 67 בלי לדבר על שמירה על גושי ההתיישבות, ואנחנו מדגישים את העניין הזה במצע שלנו.


פרז: מה עם ירושלים? יש במצע התייחסות לירושלים?

 

שלי: מיד אני קוראת לך את המשך המצע המדיני שלנו: ' פירוז המדינה הפלסטינית; שמירת גושי ההתיישבות ביהודה ושומרון בריבונות ישראלית; חיזוק ירושלים ומעמדה כבירתה הנצחית של מדינת ישראל והבטחת חופש דתי וגישה למקומות הקדושים לכל הדתות, בצד שמירה על ריבונות ישראלית; פתרון בעיית הפליטים הפלסטינים ע"י הקמת מדינה פלסטינית, ולא בישראל. ההסכם העתידי יתייחס גם לזכויותיהן של הפליטים היהודים ממדינות ערב, והפיצוי המגיע להם.'


אני מודה לך, זה באמת היה נדיר ביותר שהצלחתי לקרוא כמה קטעים מהמצע. את זה אפשר באמת להגיד על נתניהו, שהוא גם אכל את הדגים הבאושים וגם גורש מהעיר. גם הפגין משא ומתן תזזיתי ולא יציב תוך אפילו, אני חושבת, הפניית עורף למחנה שלו, ומצד שני גם זכה לגינוי של הקהילה הבינלאומית והיום מצבנו הבינלאומי והמדיני הוא רע משהיה אי פעם. אפשר גם לשמור על מדינת ישראל, על אזרחיה, על ביטחונה וגם לקיים משא ומתן מדיני."

 

להאזנה לראיון המלא: