שלי בערוץ 20, על תוצאות הבחירות: "דבר אחד שמשמח אותי, וזה שהדיון על מזרחיות והדרה הופך לדיון לגיטימי"

31 במרץ, 2015

שלי התארחה בתוכנית "הפטריוטים" עם אראל סג"ל בערוץ 20, ביחס עם הפרשנים שרה בק, ענבל גבריאלי ויעקב ברדוגו, והתייחסה לתוצאות הבחירות, להרשעת אולמרט בבית המשפט המחוזי הבוקר, לקידום סדר יום חברתי בכנסת הקרובה ולנושאים נוספים.
מתוך דבריה בעניין תוצאות הבחירות:
"שלי: אני חושבת שהבחירות האלה, יותר מכל בחירות אחרות בעבר – אולי לא יותר, אבל לראשונה מזה 20 שנה – היו בחירות מאוד זהותיות, מאוד שבטיות. קמפיין הבחירות שלנו הצליח מאוד לספוח אליו את כל השבט הבורגני, המרכזי, שזו חתיכת מאסה של קולות, זה לא צחוק. אבל בגלל שהוא היה קמפיין כל כך זהותי, אז בו בזמן הוא גם הצליח לייצר קמפיין נגד. בסופו של דבר, בניגוד למה שאומרים שההצבעה של הימין היא הצבעה רגשית, הצבעה אתנית, הצבעה עדתית, אז ההצבעה למחנה המרכז-שמאל היא בדיוק אותה הצבעה. זו הצבעה זהותית, זו הצבעה למי שמכבד אותך, זו הצבעה למי שאתה מרגיש דומה לו.
...
סג"ל: איך אתם מתקנים את זה? הרי נכשלתם, לא הצלחתם להחליף את השלטון.
בק: אני רוצה להוסיף שגם ההבחנה שהיה הצבעה של אשכנזים לספרדים היא לא נכונה. זה מסורתיים מול חילונים, ואתם לא פניתם לדברים האלה.

שלי: אתם ממשיכים את הדברים שאני אומרת אבל עושים לזה טוויסט שאני לא מסכימה איתו. אני חושבת שתחושת אחריות ממלכתית זה דבר שהוא מאוד מאפיין את המפלגה שלי, את ערכי תנועת העבודה. ממלכתיות, ולא משנה מי מצביע בשבילך, ולא מחויבות לסקטור כזה או אחר אלא לציבור בכלל. אבל זו לא הייתה הצבעה על אידיאולוגיה, לצערי הרב, אלא הצבעה זהותית. הדברים של גרבוז היו מאוד דרמטיים. הם צבעו את כל הקמפיין בצבע מסוים. גרבוז הוא לא איש מפלגת העבודה. הוא איש מרצ, הוא חתום על מודעות תמיכה במרצ. הוא לא נשלח ע"י מפלגת העבודה, אבל היו כאלה שמה שהוא אומר הרבה אצלנו במחנה מתכוונים לכך. והם חשדו בצדק. זאת בדיוק הבעיה, שהם חשדו בצדק.
יש דבר אחד שמשמח אותי בבחירות האלה, שסוף סוף הדיון על מזרחיות והדרה הופך להיות דיון לגיטימי וכשאנשים מדברים עליו לא אומרים 'אתם מוציאים את השד העדתי מהבקבוק, אני לא מבדיל בין שחור ולבן' וכל הקלישאות האלה. גילינו גזענות, אגב, בכל המפלגות. גילינו את זה גם בבית היהודי עם היחס לאלי אוחנה שהיה הרבה מעבר לזה שהביאו אותו מבחוץ. הייתה שם הרבה גזענות בהתייחסות אליו, בואו נודה על האמת. ראינו את זה גם במחנה שלי, וראינו ביטויים וולגריים של גזענות, לפעמים סמויים ולא מודעים לעצמם. זה צריך להיות על השולחן."
בעניין הרשעת אולמרט אמרה:
"סג"ל: נפל דבר היום בישראל. אני חושב שזה יום עצוב מאוד ולא שמח.
שלי: אני לא יודעת אם זה יום עצוב. הדבר העצוב הוא שראש ממשלה מכהן במדינת ישראל היה עבריין. הדבר העצוב הוא שהוא השתמש במיקומו כראש ממשלה כדי לרדוף אחרי כל מי שביקש לחקור את השחיתויות שלו. הוא עינה עינוי ממש ורדף את ירון זליכה, את לינדנשטראוס, את לדור. הוא שילח את כל עדת החנפים שמסביבו כדי לעשות בשבילו את העבודה. אני ראיתי בכנס ראשי וועדות מתייצבים, את כל בכירי האוצר מתייצבים כדי לגנות את זליכה בוועדה לביקורת המדינה. דברים מטורפים קרו שם. אני חושבת שיום שבו מערכת המשפט של מדינת ישראל מתגלה במלא השוויוניות שלה, ואומרת שלדל ולעשיר, לבעל השררה ולפשוט העם יש דין שווה והם יעמדו בפני החוק ויתנו את הדין – אני חושבת שזה יום שאזרחי ישראל יכולים להסתכל עליו בסיפוק."
בעניין קידום סדר יום חברתי בכנסת הקרובה הוסיפה:
"ברדוגו: מחר מושבעת הכנסת החדשה. אוהבים אותך בימין, לא מסכימים איתך בצד המדיני אבל יכול להיווצר מצב שאת תחברי לכוחות החברתיים בממשלה – כחלון, דרעי, גפני, ליצמן – ותייצרו משהו חדש ולא תיכנסו לסיפור קואליציה-אופוזיציה?
שלי: בהחלט. שיתופי פעולה בין קואליציה לאופוזיציה בסדר יום חברתי זה משהו שאני אלופה בו, סליחה שאני מעידה על עצמי. חוקקתי 45 חוקים. כולם היו יחד עם אנשי ימין מדיני, אבל יותר קרובים אלי חברתית. את חוק הטקסטים הביטחוני חוקקתי ביחד עם כחלון וגפני, למשל, שניהם מאוד קרובים אלי בסדר היום החברתי שלהם – לא בניואנסים, אבל בגדול.
ברדוגו: אז יכול להיות חיבור? יכול להיות משחק אחר לגמרי בכנסת הזאת בנושאים החברתיים?
שלי: אני חושבת שזו אמירה מאוד נכונה. עם נתניהו יש לי מחלוקת אדירה על סדר יום כלכלי. הוא איש ימין כלכלי, ניאו ליברל, קפיטליסט קיצוני. אבל בקואליציה הזו יש גורמים, יכול להיות שאתה צודק, שיהיה כאן סדר יום חדש ועוד יותר ברור שבו אופוזיציה, שזה אנחנו, וקואליציה, שזה הם ישתפו פעולה בעניינים כלכליים וחברתיים. אני כל כך אשמח על זה ואני כל כך נכונה להיות שם."
לצפייה בקטע המלא: