שלי ב"עושים סדר": "שיעור האבטלה נמוך, אבל רוב המשרות החדשות הן משרות עוני. יש כאן עיוורון מכוון שלא רוצה לדעת את האמת."

14 באפריל, 2015

שלי התארחה בתוכנית "עושים סדר" בהנחיית גל גבאי בערוץ 2, ביחד עם העיתונאית טליה פלד קינן, והתייחסה לנתונים המראים על ירידה בשיעור האבטלה. מתוך דבריה:

"שלי: שיעור האבטלה נמוך, אבל רוב המשרות החדשות הן משרות עוני, משרות ירודות, משרות חלקיות, משרות שעתיות ומשרות של עובדי קבלן. באותה סדרת כתבות של מיקי פלד (כתב כלכליסט) מדובר גם למשל על זה שפערי השכר בין השכר הגבוה באותה החברה קטנו לרק פי 25 במקום פי 29. רק במרכאות כפולות ומכופלות.
גבאי: כשהצעת החוק שלך בעצם דיברה על פער מקסימלי של פי 5.
שלי: לא לא, היא דיברה על פי 50 – וגם לזה היא התנגדו. היא דיברה על פי 50 כשלוקחים את עובדי הקבלן בחשבון. הרי כל הנתונים האלה מתייחסים רק לעובדים שעובדים תחת המעסיק הישיר, תחת החברה. אבל החברות האלה יוצאות ליותר ויותר מיקור חוץ. תראי מה שקורה  בברום עכשיו.
גבאי: ואז בעצם העובדים שמשתכרים ממש בתחתית לא נספרים, לא נמדדים כשעושים את הפערים.
שלי: היא לא מדווחים, שקופים, לא נחשבים. הם נמדדים יחד עם המכרזים לנייר טואלט, יחד עם המרכזים לציוד משרדי. הם ספקי שירותים. הם לא יכנסו לשום דו"ח של שום חברה, והם הולכים ומתרבים כל הזמן.
...
גבאי: כבר זמן רב שמדברים בגלוי על כך שהמדדים לא מודדים את המציאות כהלכה. המציאות משתנה והופכת מורכבת, ואילו המדדים תקועים בעבר. יכול להיות שעומד כאן אינטרס שלא רוצה להנגיש את מלא המורכבות למי שיצטרכו לקבל החלטות?
שלי: בוודאי. הרי המעסיק הגדול ביותר של עובדי קבלן היא מדינת ישראל. כשאני שיניתי את חוק הדיווח על השכר ואילצתי את הממונה על השכר לפרסם גם את השכר הנמוך בשירות הציבורי, עדיין בשום אופן לא הצלחתי להבקיע את החומה ולהביא לדיווח גם על עובדי קבלן שמועסקים בשירות הציבורי. זה כבר לא קשור לממונה על השכר, אלא לחשב הכללי ולמרכזים. שוב אנחנו באותם מכרזים, כמו מכרזים על ציוד. כן, יש כאן עיוורון מכוון. יש כאן אי רצון אמיתי לדעת את הנתונים, כי הנתונים הם באמת מזעזעים.
...
גבאי: איך משקמים את האופן שבו מודדים? איך הופכים את המציאות ליותר סבירה?
שלי: קודם כל, הדבר הפשוט ביותר, והוא ניתן ליישום כי הוא לא בשמיים, הוא לחייב גם את החברות הציבוריות כשהן מפרסמות את הדו"חות הכספיים לפרסם גם את נתוני עובדי הקבלן, וגם לחייב את המדינה. זה היעד הבא שלי – לחייב את המדינה לפרסם את השכר ואת היקף ההעסקה של עובדי הקבלן. זה לא יכול להיות שאנחנו נמשיך לחיות מתוך עיוורון מכוון ומובנה כדי להתעלם מהחלקים הקשים והעניים ביותר. זה בסיס, כיוון שברור שהשלב הבא הוא להעסיק העסקה ישירה ולא באמצעות קבלני אדם. אבל לפני שעושים את זה, צריך להסתכל לאמת בעיניים – ויש יותר מידי גורמים שלא מעוניינים באמת הזו."

לצפייה בראיון המלא: