סתם אוהבת את משחקי הכס, ומה עשיתי בחופש. שוב זקוקה לעזרתכם במאבק נגד מונופול הגז. איך משפרים דיווחים על שכר? לא סופרים את עובדי הקבלן. מי חוקקה את החוק נגד הטרדה מינית? וכמה מילים ליום השואה על איש אחד פשוט וטוב: אבא שלי.

17 באפריל, 2015

שלום לכם חברות וחברים,

 

למה שלא נפתח במשהו משמח? אור זמיר העוזרת הפרלמנטרית שלי ויו"ר המשמרת הצעירה של מחוז חיפה מתחתנת עם אודי קלוו, הנה מעמד הטבעת, השבוע:

וגם תומר קרמרמן העוזר הפרלמנטרי שלי מתחתן בקרוב עם שיבה ליבר... משהו טוב קורה כנראה בלשכה שלנו. מזל טוב והרבה אושר.

 

אבא שלי. ביום השואה בחרתי לספר הפעם על ניצול שואה אחד, איש צדיק ותמים ומתוק, אבא שלי משה ז"ל. כך כתבה עליו רמה, הבת שלי, בעבודת השורשים שלה, לפני שש שנים:
"
סבא היה פועל בניין. הוא היה איש מאוד שקט ונחמד. הוא לא היה פעיל בשום מפלגה אבל היה קומוניסט והאמין בשוויון בין בני אדם. היו לו דעות פוליטיות מאוד ברורות, אבל הוא לא דיבר הרבה. היו לו ידיים טובות והוא ידע לתקן הכל ולבנות הכל."

מלים נקיות ופשוטות של ילדה על איש נקי ופשוט. אין לי מושג איך אבא שלי הצליח לצלוח את התופת ולהישאר אדם כל כך טוב ומוסרי. ואני לא מתכוונת מוסרי במובן של הרצאות על תורת המוסר. מוסרי במובן של טוב לב, פשטות, יושר, ענווה, ראיית כל בני האדם כשווים באופן יומיומי וטבעי. עם תפיסת עולם עמוקה של צדק ושוויון שאין צורך להתפלמס עליה...." עוד על סיפורו של אבא שלי, לפני השואה, במהלכה ואחריה, בפוסט בפייסבוק, וכאן הקליקו לפוסט באתר:

 

הייתי בחופשה. לא יודעת אם סיפרתי לכם, אבל אני מאוד אוהבת טלוויזיה, וממש לא שייכת לאלה שאומרים בגאווה "אצלנו לא רואים טלוויזיה". עכשיו רואה את "קפיטליזם" בערוץ 1, את פאודה, משחקי הכס, דוקטור הו, האשה הטובה, תוכניות בישול כמובן ועוד הרבה דברים, וזה אחד הדברים שעשיתי בהנאה רבה בחופש, יחד כמובן עם טיולים וספורט וים והרבה משפחה וחברים ואוכל. הנה ציוץ בטוויטר, על "משחקי הכס", שהעליתי כשחזרתי מהחופשה:

הציוץ התמים הזה עורר תילי תילים של פרשנויות וספקולציות, לרבות כתבות בתקשורת, הנה למשל ציוצי התגובה של רביב דרוקר ועמית סגל:

אז הבהרה: באמת באמת שלא התכוונתי לדבר וחצי דבר; זו סדרה שאני מאוד אוהבת וסתם חלקתי את ההנאה מהפרק הראשון בעונה החדשה. ובכלל, למי שמכירים, מיינס ריידר דווקא סירב להצטרף לקואליציה שלא הזדהה אתה... ובהזדמנות זאת התנצלות על הספוילר. הציוץ היה 14 שעות אחרי הקרנת הפרק, ולא ידעתי שחוק הספוילרים אומר 48 שעות.

 

האם אתם יודעים מדוע פערי השכר בחברות הגדולות קטנים? פשוט כי בעלי השכר הנמוך נמצאים במיקור החוץ שהולך וגובר, והם עובדי קבלן שקופים שאף אחד לא סופר אותם ולא מדווח עליהם. הקליקו כאן לעושים סדר אצל גל גבאי בנושא משרות העוני, ועובדי הקבלן השקופים והבלתי מדווחים:

 

האם הח"כים החדשים זקוקים להכשרה של גורמים פרטיים ואינטרסנטיים? די נדהמתי לראות את ההזמנה הזאת, לח"כים החדשים:

בקשתי מחברי, חברי הכנסת החדשים, לא ללכת להכשרה הזאת. כתבתי להם שאין בכך כל צורך, שהכנסת מצויידת בכלים מעולים להכשרת הח"כים, שהדבר פוגע במעמדה של הכנסת, ושיש בזה אלמנטים של הפרטת הפרלמנט. הנה גם מכתב ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.

 

בקרוב אזדקק לכם שוב במאבק נגד מונופול הגז, ובעיקר כבר מבקשת שתחזקו את הממונה על ההגבלים העסקיים. בשבוע האחרון מסתמן שנתניהו מוביל נסיגה מוחלטת מכל ההישגים שלנו, לטובת תשובה ונובל אנרג'י. גם לאפשר להם מונופול מוחלט, בניגוד למתווה הבעייתי אבל הסביר יותר שכבר הושג, וגם היתר לייצא בלי הגבלה, מה שיסכן את עתודות הגז לאזרחי ישראל. מי שעומד בפרץ ומתגלה כמגן מאוד עקבי על האינטרס הציבורי הוא הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דייויד גילה, שפרש מהדיונים בגלל מגמת הכניעה שמסתמנת בהם. העמדה שלי מתומצתת כאן בידיעה של צבי זרחיה שמתפרסמת הבוקר בדמרקר, ובינתיים אתם מוזמנים לכתוב לדייויד גילה, לחזק אותו ולהודות לו. זה חשוב. זה המייל שלו: lishka@aa.gov.il.

 

"רק" שמונה ביקורים של תשובה בלשכת ראש הממשלה. כבר סיפרתי לכם על הריבוי המעורר תהיות של הפגישות של נתניהו עם תשובה. הנה הפנייה שלי ליועץ המשפטי לממשלה בעניין זה, תשובתו, ותשובתה של היועצת המשפטית של משרד ראה"מ. לא עשר פגישות כפי שחשפו תומר אביטל ויונה לייבזון בגל"צ, אלא רק שמונה! תוסיפו ארוחה אינטימית אחת בבית ראש הממשלה שאנחנו יודעים עליה, ותקבלו תגובה שמעוררת תהיות רבות.

 

אז מי חוקקה את החוק נגד הטרדה מינית? הבוקר הייתי בקבלת שבת בצוותא, שהוקדשה הפעם ליעל דיין, עם צאת ספרה החדש "מנגד". יש דברים שרבים כל כך זוכים להינות מהם, והם הופכים למשהו ברור ומובן, עד שאנחנו שוכחים לפעמים שמעטים, אמיצים, היו שם כדי לסלול עבורנו את הדרך, בימים שאותו דבר שהוא כל כך מובן מאליו עוד לא היה אופנתי. יעל דיין שייכת למיעוט הקטן הזה. היא הובילה אין סוף מאבקים למען זכויות אדם וזכויות מיעוטים ולמען השלום, היא היתה זו שהקימה את הועדה לקידום מעמד האשה בכנסת כשפמיניזם נחשב כמעט קללה, היא היתה זו שניצלה את ההזדמנות שהיא יו"ר ועדה, והקימה את תת הועדה לקהילה הלהט"בית – וזו היתה הפעם הראשונה שאמרו הומואים ולסביות בכנסת, והיא זו שחוקקה את החוק למניעת הטרדה מינית. ואלה באמת רק קומץ דוגמאות. אז כבוד והערכה ליעל דיין, והנה תמונה שצילמתי בארוע, שלה עם אמא שלה רות דיין:

 

שבת שלום,

 

שלכם,

 

שלי