שלי על הרפורמה בבריאות הנפש: "הפקרה של מערך בריאות הנפש, שהיה קורבן לשחיקה ולייבוש תקציבי"

20 באפריל, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתה של יעל דן בגלי צה"ל, והתייחסה לרפורמה בבריאות הנפש ולצו הממשלתי המעביר אותה במסלול עוקף חקיקה. מתוך דבריה:

"דן: שנים שאת מתנגדת לרפורמה הזו. למה?

שלי: נכון, וגם שנים שהצלחנו למנוע אותה, כי היא הייתה אמורה לעבור בחקיקה כדרך רפורמות כאלה. הצלחנו אכן למנוע אותה שוב ושוב, אלא שעכשיו היא מועברת בכלל בצו ממשלתי שעוקף את הכנסת. כיוון שהכנסת, בגלל שהיא שמעה אנשים כמו רפאל יונתן (פסיכולוג קליני וממתנגדי הרפורמה) ורבים אחרים, לא הסכימה לאשר את החוק. החוק הזה עובר בעצם בכוח.
דן: הצו אומר שהרפורמה הזו אמורה להיכנס לתוקפה ב-1 ביולי, תאריך שסומן כיום אימים.
שלי: נכון, ואני חייבת להגיד לך שלצערי הרב כמעט והרמתי ידיים. אני שמחה מאוד על ההתעוררות הציבורית הזו. מדובר בהפקרה של מערך בריאות הנפש, שהיה קורבן לשחיקה, לייבוש, לתת-תקצוב ולהקפאות תקנים. כשמייבשים גוף כל כך נפלא, עם אתוס רפואי וטיפולי של טיפול בתוך הקהילה, שהוא כל כך עמוק, עם פסיכיאטרים, עם עובדים סוציאליים, עם מטפלים – כשמייבשים גוף כזה, כשהולמים בו, כשלא מאפשרים לו לצמוח ביחס לגידול באוכלוסייה, הוא פשוט לא מצליח לעמוד ביעדים שלו. ואז אומרים: 'הוא לא מצליח – בואו נפריט אותו, יש לנו את השיטה שלנו.' נכון שההפרטה הזו היא לא הפרטה לגופים פרטיים אלא לקופות החולים, אבל יש כאן פגיעה שאין מילים לתאר את היקפה. אני אגיד לך על קצה המזלג. למשל, קופות החולים בסופו של דבר גם הן במצוקה והן פועלות על בסיס של רווח והפסד. זו מאין חברה ביטוחית. הן לא רוצות להפסיד כתוצאה מהטיפול בפגועי הנפש. ולכן, מטבע הדברים וממש בלי שליטה, תהיה העדפה של טיפול תרופתי על פני פסיכותרפיה, פשוט כי זה יותר זול ויותר מהיר. הזכיר כאן רפאל יונתן ובצדק את ההגבלה של מכסת טיפולים. מי אמר שאפשר לטפל בפגוע נפש בתשע פגישות או ב-12 פגישות?
...
דן: פרופ' ארנון אפק, מנכ"ל משרד הבריאות, יגיד לנו שהרפורמה הזו תאפשר טיפול להרבה יותר אנשים ותיטיב את השירות. מה האלטרנטיבה שאת מציעה?
האלטרנטיבה האידיאלית הייתה לתקצב כמו שצריך ולהפסיק לייבש את מערך בריאות הנפש, שהוא מערך נפלא עם חוכמה מצטברת של שנים, ולא להתחיל להמציא את הגלגל מחדש.
אני חייבת להגיד לך משהו. אני לא מאשימה אפילו את משרד הבריאות. הם פועלים במידה רבה מאונס. אני חושבת שגם רוב אנשי המקצוע שדיברתי איתם, מתוך המערכת, היו מעדיפים שמערך בריאות הנפש כפי שהוא פשוט יקבל את התקצוב שמגיע לו כדי שהוא יוכל להמשיך את העבודה הנפלאה שלו. אבל כיוון שמייבשים אותם, כיוון שאומרים להם: 'או שתסכימו לרפורמה או שלא תקבלו כלום', הם בעל כורכם נאלצים להסכים לרפורמה הרעה הזו."

להאזנה לראיון המלא: