שלי בבלוג על גביית תשלום בטקסי יום הזיכרון: "זילות והפרטה של השכול"

22 באפריל, 2015

שלי בבלוג: כמה מלים על הפרטת זכרון הנופלים ומכירתו בכסף.
לפני כמה שנים סיפרה לי אמא שכולה שאיבדה את בנה בלבנון, שהיא ומשפחתה הלכו לטקס יום הזכרון לחללי צה"ל המרכזי בעירם, והתבקשו לשלם דמי כניסה.
הם נדהמו כמובן מהבקשה. סגן ראש העיר שהיה במקום, מיהר להרגיע אותם. "למשפחות שכולות יש 50 אחוז הנחה" הוא צ'יפר אותם מייד.
מיותר לציין, אבל בכל זאת אציין: מדובר בזילות והפרטה של השכול, בפגיעה בציבור, בהשפלת המשפחות השכולות, ובפגיעה במהותם של טקסי יום הזכרון, שהם אירועים לאומיים הנוגעים בליבת האתוס הציוני.
האמא הזאת שכתבה לי אז, והתגברות בלתי נשלטת של התופעה האיומה של גביית כסף על הזכות להתאבל ולהנציח ביחד את מתינו, הביאה אותי לחוקק חוק שיבטיח שהטקסים האלה יהיו נחלת הכלל, שאיש לא יאלץ לשלם עליהם, ושהורים שכולים לא יתבעו להציג הוכחות לאובדנם כדי לקבל הנחה עלובה על מה שהוא הרבה הרבה מעבר לכסף.
את החוק הזה חוקקתי ב-2012. הוא חל על כל מוסד ציבורי, עירוני, ממשלתי, וגם על חברות בנות.
למה חברות בנות? כי צונמי ההפרטה וה"יעול" הביא לזה שברוב הרשויות המקומיות כבר לא הרשות עצמה מופקדת על הטקסים, אלא חברות בנות ועמותות שזכו במכרזים.
ברגע שאזכור השכול נשמט מידי המדינה, הסיפור כולו משתבש. הרצון להביא זמרים יקרים ונוצצים ולהוכיח "הצלחה" גובר, ובוודאי הרצון לכל הפחות "לכסות את ההוצאות". כאילו הנצחת השכול היא לא חלק ממה שהמדינה מחוייבת לו מלכתחילה. כאילו זו "חבילת אקסטרה" שצריך לשלם עליה בנפרד, מעבר למיסים ולארנונה.
הייתי בטוחה שההוצאה אל מחוץ לחוק של גביית תשלום תביא קץ לתופעה, באופן סופי.
אלא שבערב יום הזכרון הזה התברר שאפילו זה לא עוזר.
אסף פוזיילוב דיווח בקול ישראל על שתי עיריות גדולות שגובות כסף על כניסה לטקסים, וגם אלינו התחיל להגיע טפטוף של תלונות, מהולות בתדהמה ובזעזוע, על גביית כסף בכניסה לארועי האזכור.
פניתי ליועץ המשפטי לממשלה ובקשתי ממנו להנחות בדחיפות את כל הגופים הציבוריים לציית לחוק ולהימנע מגביית כסף.
כרגע נראה שהטיפול של קול ישראל עשה את שלו והעיריות הבינו שהן עוברות על החוק וביטלו את גביית התשלום.
אבל אם בכל זאת יוצא לכם להיתקל בזה, כדאי שתהיו מצויידים בידע, שסעיף 3א לחוק יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, אוסר על גביית תשלום בעבור השתתפות באירועים לציון יום הזכרון אשר מאורגנים על-ידי משרד ממשלתי, או על-ידי כל גוף אחר שהמדינה משתתפת בתקציבו, במישרין או בעקיפין, לרבות חברות בנות.
מדי שנה אני משתתפת, כדוברת מטעם הממשלה והכנסת, בטקסי יום הזכרון בבתי העלמין הצבאיים. מחר אהיה בבית העלמין הצבאי של חיפה בשעה עשר וחצי בבוקר, אתם מוזמנים.
(התמונה מלפני שלוש שנים, עוד לפני כניסת החוק לתוקף)